Żarówki, Ónia i odkurzacze

Przetłaczając 10 razy mniej powietrza w jednostce czasu. Hot-air dmucha jeszcze cieplejszym i ma jeszcze mniejszą moc. Moc pobierana przez odkurzacz jest dość skomplikowanym zagadnieniem. Zależy przede wszystkim od sprężu i natężenia przepływu (większa wartość tych parametrów to większa moc, zależność jest w miarę liniowa dla natężenia przepływu, ale dla sprężu już nie), przy czym obie te wielkości powiązane są z mnóstwem czynników eksploatacyjnych (zapchanie worka, długość rury, czy szczotka spoczywa na podłodze czy nie) i ze sobą wzajemnie. To wzajemne powiązanie jest o tyle ciekawe, że zmniejszenie natężenia przepływu wiąże się ze wzrostem sprężu, co w zależności od charakterystyki może spowodować albo wzrost mocy, albo spadek, chociaż podejrzewam że w odkurzaczach raczej tylko wzrost. Najlepszym rozwiązaniem było by chyba badanie empiryczne.

Reply to
shg
Loading thread data ...

Swego czasu nokia chciała wprowadzic komórki, które by sie ładowały z pola zawartego w mieście. Ponoć bez rewelacji, ale działac działało. Przedłużało znacznie czas czuwania.

Reply to
Miron (Asha) Kitkowsk

formatting link

Reply to
Miron (Asha) Kitkowsk

my se tu popiszemy a urzędasy swoje zrobią , normy na ogórki modyfikowana genetycznie żywność i wiele innych . A w ogóle to po co komu odkurzacz ? Marek S Użytkownik "Jarosław Sokołowski" snipped-for-privacy@lasek.waw.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@falcon.lasek.waw.pl...

Reply to
Marek S

Pan Miron (Asha) Kitkowsk napisał:

To w Krakowie. A w Warszawie albo w Helsinkach też by działało?

Spryciarze. Chieli zwiększyć sprzedaż. Każdy by kupawał dwie komórki zamiast jednej -- ta w lewej kieszeni ładuje się z tej w prawej, a ta z kolei od tej z lewej.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Ztcw plotka i tyle - poza informacjami że próbują nie było nic konkretnego. Poza tym nie wierzę, że "w powietrzu" jest tyle energii, którą można bez skutków ubocznych pobrać, aby zwiększyć czas czuwania.

Reply to
Michoo

Jakie skutki uboczne masz na myśli? Wszechświat się od tego nie kolapsnie. Co najwyżej kury zaczną się znowu nieść.

Reply to
shg

Myślę o tym, że gdy będziesz w tłumie to nagle się okaże, że komórka traci zasięg. Taka ładowarka to raczej nie tylko "wytnie" cień za sobą, ale też trochę zakłóceń wygeneruje.

Reply to
Michoo

shg napisało:

Dziesięć razy? Raczej tysiące razy. W farelce silnik ma może kilka wat, a i to niekoniecznie. A w odkurzaczu kilowaty. Tak czy inaczej odkurzacz puszczony na luzie gorzej sprawdza się jako ogrzewanie pokoju niż farelka.

Jak będą szukali kogoś na stanowisko dyrektora Europejskiego Instytutu Badań Odkurzaczy, to proszę pamiętać o mnie.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Co to znaczy bez skutkow ubocznych? ze nadajniki beda musialy mocniej nadawac i nie wszedzie bedzie docieral sygnal tv?

Komorka w czasie czuwanie duzo nie pobiera. Nie wiem jak to jest, ale wiem, ze probowali

Reply to
Miron (Asha) Kitkowsk

Żle podejrzewasz. Im mniejszy przepływ tym mniejsza moc pobierana przez odkurzacz. Odkurzacz z pełnym workiem pobiera mniejszą moc niż z pustym.

Reply to
kogutek

Doprawdy, wyborny żart. Na przyszłość - rodzaj męski.

Rzuciłem tę wartość "na oko", pomyliłem się i tym razem to przeliczyłem. Typowe natężenie przepływu dla "mocnego" odkurzacza to jakieś 30 dm³/s (te dane można znaleźć bez większego problemu), to daje ok. 100 m³/h, tyle to ma mały wentylatorek łazienkowy. Różnica jest taka, że ten pierwszy ma spręż 2, a drugi 1,001. Dzięki małej średnicy przez jaką przepływa powietrze uzyskuje ono dużą szybkość, stąd wrażenie dużego natężenia przepływu.

2 kW mocy grzewczej spowoduje ogrzanie o 40°C (licząc od temperatury pokojowej to będzie już bardzo ciepło) powietrza przepływającego z natężeniem ok 47 dm³/s, to nawet więcej niż odkurzacz.
Reply to
shg

kogutek pisze:

Z tym że niewiele mniejszą, nawet po całkowitym zatkaniu. Typowy odkurzacz jest zwyczajnie nieszczelny.

Reply to
PeJot

kogutek pisze:

Tyle że niewiele mniejszą. Typowy odkurzacz jest nieszczelny, nawet po zatkaniu wlotu. Powszechnie montuje się dodatkowe zawory rozszczelniające, co ma zapobiec przegrzaniu agregatu w tej sytuacji.

Reply to
PeJot

shg napisał:

Nie żart, staranność raczej -- jak czegoś nie wiem, to nie udaję, że wiem. Co do przyszłości (szczególnie dalszej), to nie mogę niczego zagwarantowć. Nie prowadzę rejestów ni baz danych dotyczących tego, jakiego rodzju jest "shg". Nie dlatego, że to może podpadać pod jakąś ustawę o ochronie danych, tylko po prostu nie jest mi to do niczego potrzebne. Jutro, najdalej pojutrze, nie będę pamiętał.

Linkowany tutaj doktorat zawiera tabelę z danymi dotyczącymi trzech modeli. 18, 24 i 25 l/s.

Nie ma 2. Ma najwyżej 500 mm słupa wody. To jest spręż (a właściwie rozpręż) zaledwie 1,05. Ale to oczywiście nie z przepływem 25 l/s, to tylko wartość maksymalna.

A skoro powietrze wylatujące z odkurzacza ma mniej niż 100°C (20°C na wejścu plus dwa razy 40°C, bo tylko połowa z tych 47 litrów), to znaczy, że odkurzacz nie ma ciągłej mocy 2kW.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Pan PeJot napisał:

Co to za brednie? Jak się przytyka wlot, to można zauważyć jak światła przygasają (oczywiście nie w porządnym domu z trójprzewodową instalcją i kołkiem w każdym gniazdku). To od *zmiejszenia* poboru mocy tak się robi?

Dopiero teraz załapałem! Nigdy bym nie wpadł na to, że ktoś może sobie wyobrażać, że tam się robi próżnia, a w niej bez oporów porusza się wirnik.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Jarosław Sokołowski pisze:

Nie wiem, nie widziałem takich cudów, może dlatego że mam kołki we wszystkich gniazdkach i do tego instalację zasilaną 5 przewodami :>

Reply to
PeJot

Dnia Thu, 16 Sep 2010 17:37:39 +0000, Jarosław Sokołowski napisał(a):

Pobor mocy maleje i to JEST prawda. Tak reaguja na zdlawienie wszystkie maszyny przeplywowe. Nie wierzysz, zmierz prad, choc najprosciej to zauwazyc (po dzwieku), ze w zdlawionym odkurzaczu wirnik sie szybciej kreci. Szybciej, bo ma mniejsze obciazenie.

Reply to
Jaroslaw Berezowski

Witam,

Moze nie w temacie odkurzacza, ale wentylatora nadmuchu w samochodzie. Po zatkaniu wylotu prad pobierany _spada_. Taka dmuchawa potrafi pobrac 15A z 12V przy pelny przeplywie a przy calkowicie zatkanym wylocie mniej niz 7A. Wytlumaczylem to sobie tak, ze przy zatkaniu wylotu nie jest wykonywana praca na przepchniecie sporej masy powietrza a tylko wirnik miesza to co jest wewnatrz obudowy,

Z takich dmuchaw robilismy "regulowane" obciazenie do testow przelacznikow. Marcin

Reply to
Marcin

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.