Zabezpieczenie pinu IO

Witam !

Zastanawiam się nad sposobem zabezpieczeniem pinu IO procesora służącego do dwukierunkowej komunikacji szeregowej z poziomami TTL przed przepięciem do 8V.

Załóżmy, że tranzystor BC858 (PNP) został podłączony w następujący sposób: kolektor -> GND baza -> Vcc=3V emiter -> linia do komunikacji szeregowej

Jaką pojemność na tej linii komunikacyjnej wnosi tak podłączony tranzystor dla sygnałów TTL ?

Paweł

Reply to
Paweł
Loading thread data ...

Bogdan G napisał(a):

Co ma spowodować ten szeregowo wstawiony rezystor rezystor ? Przyjmij, że uP pobiera tylko 0.5 mA

Napięcia z zakresu 0-2.8V

Chodzi o zabezpieczenie uP przed pojawieniem się na jego linii IO zbyt dużego napięcia. W układzie z tym tranzystorem PNP na emiterze w czasie normalnej pracy będzie napięcie 0-2.8V. Czyli złącze BE będzie spolaryzowane zaporowo. Gdy napięcie przekroczy Vcc+0.6V czyli bezpieczne dla uP to tranzystor zacznie przewodzić. Zakładam, że dla złącza spolaryzowanego zaporowo pojemność będzie mała ale nie nie jestem tego pewien. Oczywiście układ należy uzupełnić o rezystor podłączony szeregowo a w zasadzie o dwa rezystory ale na pojemność tranzystora nie ma to wpływu.

Paweł

Reply to
Paweł

Bogdan G napisał(a):

Policzmy: Uwe=8V R=470mA Icc=0.5mA@3V Wstępnie można zastąpić uP rezystorem 6k (3V/0.5mA) Czyli po podłączeniu Uwe teoretycznie napięcie Vcc wzrośnie do 7.41V. w praktyce zapewne nieco mniej bo uP ma nieliniową charakterystykę. Jednak i tak będzie to napięcie daleko z poza dopuszczalnego zakresu. Tak więc sam rezystor nic nie da. uP nie jest w stanie "skonsumować" prądu wpływającego przez tą linię komunikacyjną.

Moim zdaniem ten tranzystor PNP zachowa się podobnie jak dioda zenera. Jednak ma tą zaletę, że:

- gdy urządzenie nie będzie włączone (Vcc=0) to zacznie przewodzić przy około 0.6V

- gdy Vcc będzie równe 3V zacznie przewodzić przy około 3.6V

Jak już pisałem rezystor szeregowy oczywiście musi być. W praktyce potrzebny będzie również drugi rezystor podłączony pomiędzy emiterem a nóżką procesora. Ma on spowodować aby więcej prądu płynęło przez tranzystor a nie przez wewnętrzną diodę. W końcu mamy do czynienia z dwoma złączami połączonymi równolegle.

Moje pytanie jednak dotyczyło pojemności tranzystora PNP. Nadal nie wiem ile ona może wynosić.

Paweł

Reply to
Paweł

Paweł pisze:

Nie wiem jak do tego doszedles. Masz na pinie przed rezystorem 8V, Procek zasilany z 5V, dopuszczalny prad diody chroniacej wejscie 0,5mA (dla ATMega). Dajesz wiec rezystor (8-5,5V)/0,0005=5kom. I po krzyku o ile pojemnosc wejscia procka nie ogranicza ci znaczaco czasu narastania/opadania.

Reply to
T.M.F.
Reply to
Greg(G.Kasprowicz

Opieralem sie na datasheecie Atmela. To ciagly dopuszczalny prad, w impulsie pewnie znacznie wiecej mozna i te 10-40mA wytrzyma.

Reply to
T.M.F.

Szeregowy rezystor o wartości 5k a w zasadzie większej bo procesor zasilany jest z 3V + kilka cm kabla znacznie ograniczy prędkość przesyłu danych.

Problemem nie jest przekroczenie dopuszczalnego prądu diody zabezpieczającej ale wzrost napięcia Vcc. Do procesora podłączone są inne układy dla których Vcc max=3.3V

Paweł

Reply to
Paweł

Greg(G.Kasprowicz) napisał(a):

Przed ESD to zabezpiecza. Ale co się stanie gdy urządzenie będzie wyłączone a na linii wejściowej pojawi się kilka voltów stałego napięcia ?

Paweł

Reply to
Paweł
Reply to
Greg(G.Kasprowicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.