Wy?wietlacze LCD i ma?a

Witam.

Zaczne od ważniejszej dla mnie sprawy - czy wyświetlacze LCD(konkretnie chodzi tu o liczniki rowerowe) mają tendencję do 'wygasania' pod wpływem ostrego słońca? Chodzi mi o to, że jeżdżąc często po słońcu wyświetlacz zaczyna coraz słabiej wyświetlać i zostaje mu tak 'dożywotnio'. Jeżeli tak, to czy da się coś z tym zrobić(pomijając unikanie słońca)?

To było po uno.

A po secundo - mógłby ktoś polecić jakiś stabilizator, który z AC o wartości... cho...ra wie jakiej(dynamo rowerowe) zrobi 1.5V? Znalazłem gdzieś cuś o LM317 i chyba LM317L(mogłem się pomylić z którąś cyferką), ale tam Vin było >= 28V więc nie sądze żeby mi się to przydało. Chyba żebym coś pokręcił znowu... Bo tak sobie myśle... Denerwująca jest wymiana baterii co jakiś czas jak się często jeździ po zmroku, ale denerwujące też jest przygasanie światła jeżdżąc na dynamie(jak np. czekam na jakimś skrzyżowaniu). I tak mnie naszło, żeby wsadzić w 'światełko rowerowe' akumulatorek li-ion, który byłby z kolei ładowany z dynama. Ktoś mi zaraz zwróci uwage, że tam z reguły są 2 baterie, tylko że ja chce do dynama podłączyć 2 stabilizatory, z jednego będe brał 1.5V do licznika, a z 2 na raz będe miał 3V dla światła.

Tylko prosze, nie piszcie mi że mnie porąbało ;-)

Z góry dzięki.

Pozdrawiam, Sqeeb

Reply to
Sqeeb
Loading thread data ...

Sqeeb schrieb:

porąbało cię ;-)

  1. Li/Ion ma napięcie znamionowe ok 4V.
  2. Dynamo daje napięcie rzędu 6V zmiennego przy ok. 20km/h. Lampy rowerowe są na ogół na 6V.

Masz w liczniku jedną czy dwie baterie? Litowa czy srebrowa? Zresztą nie wiem po co się babrać w jakieś mordercze okablowanie. Mi bateria w liczniku starcza na jakieś 2 lata, opłaca się robienie jakieś tam prowizorki? Jako lampy zainstaluj sobie takie z światłem stałym doładowywanym z dynama. Zdrowiej ;-) Jak chcesz to samemu dziergać, to masz niezły projekt przy twojej nikłej wiedzy elektronicznej. Nie to, że da się zrobić prosto (bo się da), ale prosto i z komfortem to już trochę bardziej skomplikowanie i przy obecnych cenach lampek raczej nieopłacalne.

Waldek

Reply to
Waldemar

podejrzewam, że niewiele zwalczysz, chodzą tu procesy starzenia na kilku poziomach:\

- pod wpływem temperatury, powietrza, nieświeżego oddechu ;) i cholerawieczegojeszcze degraduje się guma przewodząca łącząca LCD z płytką elektroniki (w układach z taśmą przewodzącą szlag trafia taśmę, względnie klej, którym jest połączana). Proces zachodzi i tyle, nic mu nie zrobisz.

- pod wpływem UV, temperatury i - w tanich (złej jakości) przypadkach

- również powietrza, zachodzi degradacja samego ciekłego kryształu. Też niewiele zrobisz, nie wiem, czy toto bardzo na UV jest wrażliwe, może zwalczyłbyś co filtrem UV, ale chyba nie w znaczącym stopniu

- polaryzatory w LCD są z tworzywa sztucznego, też je pod wpływem UV szlag może trafiać.

Jedyne, co możesz sensownie ograniczyć - to wpływ UV.

ni ma dużego sensu.

dyskusji jest w archiwum w kij. Rozwiązanie problemu: kup lampę na accu NiCd, olej ładowanie z dynama

- nie jest warte świeczki, chyba, że masz lekkobieżne dynamo w piaście i jeździsz 24h na dobę (w dzień byś ładował accu na noc). Rozwiązuje Ci to problem zasilania licznika, bo podprowadzasz prąd z lampy. Przy typowym poborze mocy przez taki licznik możesz totalnie olać warunki pracy accu i podprowadzić zasilanie po prostu z jednej z cel. W nocy lampa będzie ciągnęła wielokrotność tego, co licznik na podświetleniu, a w dzień nie używasz podświetlenia. Jak co ładowanie wyjmiesz accu z lampy i przemieszasz, żeby inna cela była ,,ta od licznika'' to nic im nie będzie.

Reply to
Marek Lewandowski

[ciach]

Czyli na wiosne jeździć spokojnie, latem tylko pod wieczór a w dzień bez licznika i analogicznie na jesieni, dobrze prawie?

W sumie to coś w tym(że nie ma sensu) jest.

wybacz, nie chciało mi się.

Tak teraz se sobie myśle, że lepiej chyba zostawić licznik tak jak jest, a do światła kupić 2 aku NiMH 1800/2200mAh i podładować co jakiś czas. Te NiMH to się łąduje tylko jak padną zupełnie, rajt?

Pozdrawiam, Sqeeb

Reply to
Sqeeb

Od przedszkola mi to powtarzają ;-]

+/-, dałoby rade.

A jakbyś miał szczelać, to jakie [napięcie] by było przy prędkościach podróżnych

40-45km/h?

No w sumiee... To masz waćpan racje.

I tu waćpan w sumie też ma rację. Cieszcie się że nie zabłysnąłem z swoim innym pomysłem z dżipiesem, ale to dopiero jak kupie sobie moto ;->

Pozdrawiam, Sqeeb

Reply to
Sqeeb

albo po prostu jeździć, a licznik kupić za dwa lata nowy...

może być. U dziewczyny siedzi taka prosta lampa Sigmy z 5 accu, żarówkę wsadziliśmy normalną, ładuje je w zimie raz na dwa tygodnie (rowerem jeździ do pracy, więc nie jest ta lampa na długo włączana)

nimi się zwyczajnie nie przejmuje. Możesz dwie książki napisać, ale powiedz mi: Jeśli accu wytrzymują 1000 cykli eksploatowane dobrze, a

300 cykli jechane po dupie, to zakładając, że ładujesz co drugi dzień to to albo wymiana co 6 lat, albo co 2 lata. Sądzisz, że tyle czasu lampa wytrzyma? ;-P Ładuj jak zdechną, ładowarką, jaką masz pod ręką, tylko nie kupuj 2500mAh, a raczej zwyczajne NiCd - 800-1000mAh to dla nich typowe, a są jeszcze cięższe do zaj..ania niż NiMh.
Reply to
Marek Lewandowski

Sqeeb napisał(a):

No nie powiesz chyba że planujesz zakładać do motocykla dynamo, żeby ładować akumulatory w GPSie :)

Reply to
Padre_peper

tylko nie kupuj

Oj bardzo się nie zgodzę, NiCd duzo szybciej traca pojemność a jedno co trzyma ich produkcję to możliwośc pracy w niskich temperaturach.

Reply to
Padre_peper

Blisko ;->

Miałem koncepcje(na obecna chwile to skrajnie anty, głównie z powodu tego 'starzenia' się LCD'ków), coby zakupic jakiegoś garmina(takiego jak używają baloniarze), uC, LCD i troche etcetery i zmontować układ, który pokazywałby prędkość w km/h i m/s, przyśpieszenie/opóźnienie oraz date i godzine ;-) Troche teorii mam ale wiecie jak sie ma teoria do rzeczywistości.

Programować potrafie, ale podłączyć LCD albo zaprogramować uC to dla mnie troche taka bajka(chodź pi*oko wiem jak to się robi).

Pozdrawiam, Sqeeb

Reply to
Sqeeb

Polemizujcie, polemizujcie. Żebym nie musiał 2 razy kupować ;-]

Pozdrawiam, Sqeeb

Reply to
Sqeeb

  1. coś była mowa o jeżdżeniu w zimie.
  2. Accu NiCd żyją tak i dwa razy tyle cykli, co NiMh.
  3. Tracenie pojemności? Chyba jak ich nie rozładowujesz, a w lampie będą eksploatowane do zera.
Reply to
Marek Lewandowski

mój kumpel zamontował aku kwasowy żelowy 12V 9Ah taki do UPSów i halogen 50W z przodu co kilka godzin świecenia doładowuje i tyle ma to swoje plusy bo naprawdę świeci, a jak z przeciwka coś nie zmieni świateł na mijania to halogen do góry.

Jeffrey

Reply to
Jeffrey

^^^^^^^^^^^^^^^ Zgadza, się max 2h, to już kilka ;)

Reply to
pisz_na.mirek

aaale szczegół, czepiasz się - może ma halogen 30W nie zmienia to jednak faktu że pojemność takiego akku jest kilkakrotnie większa niż kilku akku typu paluszek ( co prawda ciężar również ale chyba w granicach tolerancji)

Jeffrey

Reply to
Jeffrey

Zegarki jakos sa odporne na starzenie :-)

One sa hermetyczne chyba ?

Jesli mam strzelac - albo temperatura albo UV. Raczej UV. Filtr fotograficzny to chyba dobra rada .. drozszy od licznika ?

No, jakas oslona z ciemnego plastiku moze temperature ograniczyc :-)

J.

Reply to
J.F.

Nie wiem co za g**** masz, a nie licznik, ale chyba czas go w końcu zmienić. Używałem Sigmy, teraz drugiego Cateye, zrobiłem z nimi ok. 50k km, jeżdżę w lecie i w zimie, i jakoś nie zaobserwowałem efektu, który opisujesz.

formatting link
to i trochę więcej (ale oprócz przyspieszenia). Ale po co chcesz rozwalać Garmina jak on pokazuje właściwie to co chcesz?

Jak bajka, to czeka Cię wieeeele nauki (aktualny kod mojego gps-a ma teraz ponad 2000 rozkazów w asemblerze, z czego ok. 1/3, to procedury graficzne).

pozdrawiam

majek

Reply to
Marek Wodzinski

Użytkownik "Marek Lewandowski" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:f1qja2$aoo$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Zobacz na akumulatory ENELOP producent chyba Sanyo, po pierwsze nie rozładowują się same tak szybko jak NiMh czy NiCd oraz podobno dobrze trzymają w ujemnych temperaturach, podobne są RECYKLO+ Piotr

Reply to
Piotr Pitucha

w takich samych warunkach są też nieodporne :)

powinny być, dlatego piszę, że powietrze to w przypadku tanich, złej jakości - czytaj takich, gdzie szczelność jest umowna.

lol :)

Reply to
Marek Lewandowski

Ile dałeś?

Ja go nie chce rozwalać ->

formatting link
Jakbym miał dalem teoretyzować, to pewnie do tego jeszcze jakiś 8-bitowy atmel + wyświetlacz LCD + etc(czy to co jeszcze niezbedne) i mam to co chce

Hmmmm... No ja tam nie wiem, ale AFAIK przy pomocy tego w/w garmina moge wyciągnąć co mi trzeba z gps'u a żeby zaprogramować tego atmela niezbedny by był programator i jakiś coś analogicznego do miniavr (z góry przepraszam za 'kaleczenie' elektroniki). Czemu ASM jak można to samo tylko w C? To co że będzie te kilka KB więcej jeżeli cały program króciutki? Opłaca się tak 'dziergać'? ASM dla mnie jest zbyt abstrakcyjny jeszcze.

Pozdrawiam, Sqeeb

Reply to
Sqeeb

to odpuść sobie garmina, kup jakąś ,,mysz'' z chipsetem SiRF Start III

- Garmin się przy nich chowa... (np. HaiCom

formatting link

Reply to
Marek Lewandowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.