Silnik krokowy i indukcja jego

Loading thread data ...

W dniu 2014-03-16 12:29, Robert Wańkowski pisze:

4,5Nm - 3,1Nm = różnica

Jest 1,34Nm nawet z wykresem

formatting link
Teoria:
formatting link

Na nim samym też nie ma tego

1)Zakładając że jest rozpędzany I jest sprzęgło!, odpowiedź brzmi: taki który ma więcej Nm:) 2)Zakładając też że silnik popędzasz tyloma amperami ile stoi na obudowie.
Reply to
LS
Reply to
Robert Wańkowski

W dniu 2014-03-16 14:26, Robert Wańkowski pisze:

Z innych katalogów wynika że moment przy prędkości 0 wynosi tyle samo dla silnika 1Nm 1A jak i silnika 1Nm 2A czyli różniących się indukcyjnością cewek.

Ideałem jest najniższa indukcyjność silnika i najwyższe napięcie drivera, weź tyle Nm na ile pozwalają wymiary, tyle amperów ile pozwala driver, to wszystko co wyciśniesz.

Jakoś nie bardzo wierzę że on ma 1,3Nm, albo w nazwie jest błąd albo silnik jest bardzo stary. Widać że śruba jest zakurzona, może są duże opory. Przy odczepionym pasku, podnosząc wózek - śruba kulowa powinna sama się obracać.

Reply to
LS

Większa indukcyjność powoduje, że szybciej (czyli przy mniejszej częstotliwości kroków) utracisz możliwość osiągnięcia wymaganego prądu w uzwojeniu silnika, a więc i możliwość utrzymania momentu na osi. Walczy się z tym podnosząc napięcie zasilania czoperów albo... obniżając indukcyjność (nawet łącząc uzwojenia równolegle, jak silnik 8-mio przewodowy).

Bądź tu teraz mądry, aby stwierdzić czy:

- masz za strome rampy i silnik nie daje rady z masami

- masz za słaby silnik w ogóle i z trudem pokonujesz opory przy starcie

- starasz się kręcić za szybko już na starcie i nie osiągasz momentu aby utrzymać rampę

- masz paskudny rezonans już na starcie i wypadają Ci kroki

- co gorsza może nie masz rampy w ogóle

Zrób próbę, wysteruj z dłuższą rampą, posłuchaj czy nie dzwoni w trakcie rozpędzania mechanika. Może poluzuj paski (niezbyt fajne są, wprowadzają tarcie i wyginają osie - znam przypadku urwania ośki silnika zbyt napiętym)

To nadal ta oś pionowa? Czyli do niczego wcześniej nie doszedłeś?

Miłego. Irek.N.

Reply to
Irek N.

Tutaj śruba stoi, a nakrętka tańcuje :)

A mnie wpadł do głowy szatański pomysł. Czy nakrętka się obraca spokojnie? Jak jest łożyskowana - chyba nie tylko na śrubie? To była by katastrofa...

Miłego. Irek.N.

Reply to
Irek N.

W dniu 2014-03-16 17:23, Irek N. pisze:

O w morde, jakieś inne podejście, chciałbym zobaczyć całość tego sprzętu. Tam brak kondona osłaniającego śrubę, pył z drewna, niezgodne to ze sztuką.

Reply to
LS
Reply to
Robert Wańkowski
Reply to
Robert Wańkowski
Reply to
Robert Wańkowski
Reply to
Robert Wańkowski

Owszem, ale poziome też nie zabezpieczone, co gorsza masz szyny przykręcane od góry. Nie ma takiego zgarniacza, który by Ci obronił wózki :( Nawet jak dasz dodatkowy, nawet ze zbiorniczkiem smarującym - padnie po jakimś czasie, choć przyznaję, że niekoniecznie szybko :)

Miłego. Irek.N.

Reply to
Irek N.

A weź poluzuj trochę pasek. Tak dla checy... nawet jak stracisz dokładności, to przynajmniej dowiesz się ile Nm idzie w ciepło.

Pamiętam że pisałeś o samohamowności osi Z... niebywałe to jest, powinna gwizdnąć o stół zaraz po utracie trzymania (choć przyznaję, że krokowy zrobi z siebie prądnicę i "światła to nie przegoni").

Daleko jesteś, więc nie pomogę hardwarem, ale wydaje mi się, że 3Nm to dużo jest i powinno wywijać śrubą. Przykładowo na silniku 6.3Nm puszczam zbalansowany chwytak ważący około 30-35kg, śmiga jak głupi, ale z rampami (koło zębate fi 45mm i na nim pasek, żadnych przekładni po drodze!).

Miłego. Irek.N.

Reply to
Irek N.
Reply to
Robert Wańkowski

Było, było...

To jest ok, może ładować czoper przez diody w mostkach H i na chwilę odzyskiwać życie. U mnie jak się dobrze pomacha ramionami (ale z wbitym emergence) to nawet sterownik potrafi wstać :)

Może być tak, że ktoś go rozebrał i się zwyczajnie rozmagnesował. Pogadaj może z Wobitem, masz blisko. Niech pożyczą cokolwiek sensownego, a jak się sprawdzi, to może warto będzie kupić (WinWin). :)

Miłego. Irek.N.

Reply to
Irek N.
Reply to
Robert Wańkowski

Ja tam widzę nawet 30Nm...

Miłego. Irek.N.

Reply to
Irek N.
Reply to
Robert Wańkowski
Reply to
Robert Wańkowski

W dniu 2014-03-28 16:49, Robert Wańkowski pisze:

Wiadomo że powolne opadanie, a co najciekawsze opór na wale jest tylko na początku, po przekroczeniu pewnej prędkości zwartego krokowca - opór maleje.

Reply to
LS

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.