router WiFi - po co na p?ytce ma?a antenka

Ostatnio widziałem od środka kilka routerków WiFi. Zwróciłem uwagę, że każdy z nich ma coś w rodzaju wewnętrznej miniaturowej antenki zrobionej z laminatu na płytce. Pytam z ciekawości - po co coś takiego? Do porównania sygnału z dołączonej anteny, do mierzenia poziomu szumu, ktoś może wie?

Reply to
Shaman
Loading thread data ...

formatting link

dodatkowo, ta na plytce ma z reguly polaryzaje +90deg do tej zewnetrznej.

Reply to
Cezar

Dnia 18-03-2011 o 11:55:51 Cezar snipped-for-privacy@beztlen.pl napisał(a):

Poszperałem trochę i zrodziły się nowe pytania :) Dlaczego niektórzy ludzie odłączają tą antenkę? Wylutowują diversity switch i wlutowują mostek z drutu łączący ścieżkę anteny głównej. Czy ta mała antenka może w niektórych sytuacjach pogarszać parametry? I drugie pytanie - jeśli na płytce jest konektor drugiej anteny to można ją dodać i powinna robić "na strzał"? Mam Tomato w routerze wiec od strony programowej jest możliwość ustawiania 2 anten.

Reply to
Shaman

Byc moze z glupoty, bo nie widze sensu takiej operacji. Strata sygnalu na takim lutowanym drucie bedzie pewnie identyczna ze strata na switchu.

Czy ta mała antenka może

Nie

I drugie pytanie - jeśli na

Przeloz na jezyk polski to pytanie.

Reply to
Aha

Dnia 18-03-2011 o 13:28:58 Aha snipped-for-privacy@smiedzimulem.com napisał(a):

Postaram się.. ale muszę w takim wypadku zacząć od samego początku. Kombinuję jak zwiększyć zasięg WiFi w mieszkaniu. Mam router będący chińskim budżetowym odpowiednikiem WRT54G. Dokładnie rzecz biorąc taki:

formatting link
jest wyposażony w jedną małą antenę zabudowaną na stałe, ale na PCB jest złącze drugiej anteny a wgrany soft (Tomato) ma odpowiednie opcje, żeby z dwóch anten korzystać. Pytanie brzmi - czy wystarczy kupić konektor RP-SMA lub RP-TNC, przylutować, dokręcić antenę i powinno działać? Czy może to jednak nie takie proste?

uff.. mam nadzieję, że teraz wywnętrzyłem się bardziej zrozumiale (za poprzednie wypociny przepraszam)

Reply to
Shaman

Zacznijmy od tego ze ty nie rozumiesz co znaczy Diversity. Jak juz zrozumiesz to bedziesz mial odpowiedz na swoje glupie poniekad pytanie.

2 anteny stosuje sie tylko i wylacznie po to zeby switch mogl wybrac silniejszy i z tej anteny korzystac.
Reply to
Aha

Z poizomu softu mozeswz przelkaczac ktora antena ma byc wlaczona lub wlaczone obie jako diversity innej mozliwosci nie ma.

Reply to
Aha

Dnia 18-03-2011 o 14:54:39 Aha snipped-for-privacy@smiedzimulem.com napisał(a):

hm.. a wszyscy mądrzy ludzie ciągle powtarzają, że głupie mogą być tylko odpowiedzi..

Na szczęście Ty wszystko wiesz i wszystko rozumiesz - i na pewno mi to wytłumaczysz - oczywiście o ile ci tylko twoje ego na to pozwoli. Ciekawe np. czy tak samo dziarsko będziesz potrafił przeprosić gdyby się dla przykładu okazało, że 2 anteny stosuje się również po to, żeby jedna odbierała a druga nadawała? Tak mi przynajmniej wynika z dokumentacji Tomato

formatting link
tym chciałem dołożyć konektor i drugą antenę po to żeby nie demolować mocowania tej, która już jest - więc nawet w trybie jednoantenowym cała sprawa nie traci sensu, ponieważ dokładając mocniejszą router - zgodnie z tym co piszesz - wybierze sobie sygnał właśnie z niej.

Ciągle jednak nie wiem jak to wygląda od strony praktycznej. No jak.. powiesz coś konkretnego zamiast strugać mądralę?

PZDR Shaman

Reply to
Shaman

Dnia 18-03-2011 o 14:55:59 Aha snipped-for-privacy@smiedzimulem.com napisał(a):

wygląda na to, że jest.. ale o tym napisałem już przed chwilą

Reply to
Shaman

Mozesz dolutowac druga antene ale po co ? Zasiegu to nie zwiekszy, zamiast tej co jest wstaw jakas 5dBi i bedzie lepiej.

Pozatym w trybie diversity sila sygnalu spada o 20-30%.

Reply to
Aha

W dniu 2011-03-18 15:26, Aha pisze:

Aha zeby nie lutowac kup antene z koncowka UF'l albo przejsciowke UF'l RSMA np.

Reply to
Aha

Dnia 18-03-2011 o 15:27:13 Aha snipped-for-privacy@smiedzimulem.com napisał(a):

dzięki - na taką radę czekałem. Nie będę kombinował z dokładaniem. Spróbuję dziś kupić pigtail U.FL_RP-SMA i do niego jakąś większą antenę. Jest może jakiś nieinwazyjny sposób na sprawdzenie czy antena nie składa się tylko z plastiku? Trafiłem na film, który otworzył mi oczy na to co znajduje się chińskiej antenie:

formatting link
PZDR Shaman

Reply to
Shaman

Trafiłem na film, który otworzył mi oczy na to co

To dobrze ze ci otworzyl bo wlasnie tak sa zbudowane anteny bez roznicy czy to chinska czy polska. Na allegro masz podobne patyki od 2-8dBi

Reply to
Aha

Dnia 18-03-2011 o 15:39:48 Aha snipped-for-privacy@smiedzimulem.com napisał(a):

Na allegro niektórzy chwalą się, że sprzedają prawdziwe anteny, nie mające w środku jedynie kawałka spinacza. Tylko jak to sprawdzić. W każdym razie jeśli uda mi się dzisiaj kupić coś taniego, to rozbiorę i sam sprawdzę czy fake. W razie czego postąpię jak na przytoczonym filmiku i zrobię samoróbkę.

Reply to
Shaman

Użytkownik Shaman napisał:

Jak jest zbudowana "prawdziwa antena"? Konstrukcja z filmiku jest najnormalniejszą w świecie anteną dookólną, jest prawidłowa, skuteczna i słuszna, gdyby tam był sam drut bez cewki (to ta część spiralna) również byłaby to prawidłowa antena. Jeśli szukasz anten o większym zysku idź w kierunku anten kierunkowych.

Reply to
AlexY

No wlasnie - cwierc fali na 2.4GHz to jest 31mm. Kawalek spinacza radzilby sobie swietnie, szczegolnia jakby byl miedziowany.

Wiec po co tam ta cewka ? Skracanie nie ma przeciez sensu.

J.

Reply to
J.F.

Srebrzanki jakos od dawna nikt nie uzywa, widac kiepska jest :-)

To mialem na mysli, ale przeciez nie przy 3 cm :-)

Przylaczam sie do pytania.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik J.F. napisał: [..]

Srebrzanka rządzi :)

formatting link
ść

Nie jestem biegły w projektowaniu RF ale czy cewka nie wydłuża elektrycznie (skraca fizycznie, chyba to miałeś na myśli)? Może to miałoby być pół albo 5/8 fali? Tylko gdzie są przeciwwagi się pytam.

Reply to
AlexY

Przypomne tylko ze to sa mikrofale i konstrukcje anten troche roznia sie od standardowych patykow z przeciwagami.

Reply to
Aha

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.