obwód R-C

szeregowy obwód R C połączony szeregowo i dołączony do napięcia U... czy Ktoś pamięta z jakiego wzoru wyliczało się napięcie na ładującym się kondensatorze?

Reply to
identifikator: 20040501
Loading thread data ...

Dnia Sun, 27 Dec 2009 22:00:54 +0100 na fali pl.misc.elektronika stacja identifikator: 20040501 snipped-for-privacy@onet.eu nadala:

U - E(1-exp(t-tau)), t - czas, tau - stała czasowa.

Reply to
Tomasz Szczesniak

dzięki, mam taki problem, w układzie scalonym są dwa wejścia CS (chip select)... jedno aktywne 1 drugie 0... podczas włączania i wyłączania zasilania dzieje się tak, że oba mogą znaleść się w stanie aktywnym i mogą poprzestawiać rejestry... istnieje na to jakiś sposób?

Reply to
identifikator: 20040501

ten magiczny element to RTC72421

Reply to
identifikator: 20040501

Dnia Sun, 27 Dec 2009 22:12:11 +0100 na fali pl.misc.elektronika stacja identifikator: 20040501 snipped-for-privacy@onet.eu nadala:

Tak - jedno na stałe podłączyć jako aktywne, a drugie sterować z szyny adresowej procesora - tak się zawsze trobi i to działa. Zapewne ten układ ma wejście RESET - użyć go (razem z postałymi RESETami innych układów) do zerowania impulsem na tyle długim aby zasilanie było już stabilne.

Reply to
Tomasz Szczesniak

może jest tu Ktoś kto projektuje scalaki i może mógłby mi powiedzieć na podsawie PDFa mniej więcej jaki jest próg przełączania stanów na wejściu CS1 i /CS0? przy jakim napięciu przełącza z 0 na 1 i czy istnieje jakaś strefa "martwa"?

Reply to
identifikator: 20040501

A jeśli nie ma - to sygnałem RESET blokować jedno z wyjść CS, a drugiego używać w do sterowania ;)... O ile oczywiście to realne ;)

Pozdrawiam Konop

Reply to
Konop

Dnia Sun, 27 Dec 2009 23:12:52 +0100 na fali pl.misc.elektronika stacja identifikator: 20040501 snipped-for-privacy@onet.eu nadala:

Zajrzyj do karty katalogowej, tam jest napisane co następuje:

sta wysoki to 2.2V i więcej, stan niski to 0.8V i mniej. Dla wejścia CS1 - wystoki to 4/5Vdd i wyżej niski - 1/5Vdd i niżej.

Układ nie ma na tych wejściach przerzutnika Schmidta, więc sterowanie go wolnozmiennymi sygnałami jest niezalecane, producent nie określa jak wejścia na to zareagują. Możesz tak jak przedpiścia zasugerował wykorzystać jedną z nóg CD do blokady sygnałem RESET, choć w sumie nie wiem po co - o ile procesor przy starcie nie robi jakichś głupich rzeczy to poprawny cykl zapisu raczej się sam nie wygeneruja na nogach scalaka.

Reply to
Tomasz Szczesniak

Użytkownik Tomasz Szczesniak napisał:

Chyba literówka ci się zdarzyła.

U - E(1-exp(t/tau)), t - czas, tau - stała czasowa.

Dalej - tau = R*C

Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

Użytkownik Tomasz Szczesniak napisał:

Na ogół brzydko zareagują. Jak sterować inwerter CMOS niekonkretnymi napięciami (tak pośrodku pomiędzy konkretnymi poziomami logicznymi) to zazwyczaj wchodzi w zakres pracy liniowej i następuje w nim długookresowe przebicie prądowe. W tym stanie potrafi żreć prąd na potęgę, podatny jest na wzbudzenia - jak się wzbudzi to szybkozmienny sygnał puści dalej i kolejne stopnie zgłupieją żrąc prąd na potęgę... Rozwiązań z przejściem inwertera przez stan wysokiej impedancji (teoretycznie można tak ustawić ch-ki tranzystorów i napięcie zasilające) raczej się poza zastosowaniami specjalnymi nie stosuje bo takie układy są znacząco wolniejsze - zaś mieszanie parametrami tak żeby część bramek miała przebicie prądowe a marginalna liczba nie miała to dodatkowe procesy w technologii czyli dodatkowe koszty.

Tak więc jak producent kazał konkretnie wejścia sterować to nie ma co kombinować jak koń pod górę, trzeba się słuchać.

>
Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

Tak więc jak producent kazał konkretnie wejścia sterować to nie ma co kombinować jak koń pod górę, trzeba się słuchać.

i nie ma sposobu podłączenia R-C do CS1? tylko tyle zmieści mi się jeszcze na płytkę...

Reply to
identifikator: 20040501

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.