Monitor crt

Witam.

Posiadam 19" monitor crt Dell M922, który odmówił współpracy. Do uszkodzenia doszło po włączeniu samego monitora (brak sygnału) i próbie wejścia do menu osd. Po czym informacja na ekranie (no signal) zniknęła, dioda power zgasła, a monitor wydaje charakterystyczny dźwięk (cykanie). Tak jakby poszło odchylanie przy zbyt wysokim odświeżaniu. Miałem kiedyś tak przy starym crt 15" gdy przy 100 Hz ustawiłem wyższą rozdzielczość (wymieniłem tranzystor odchylania i było ok). Nie wiem dlaczego to się stało bez sygnału? Co mogło się uszkodzić oprócz J6020, którego wymieniłem, ale nic to nie dało. Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć co jeszcze wymienić?

Z góry dziękuję.

Reply to
SRS
Loading thread data ...

SRS napisał(a):

On chyba Ci mówi: cyk cyk kup LCD cyk cyk zaoszczdź na prądzie cyk cyk szybko się zwróci cyk cyk jeśli nie kupisz takiego co żre 40W w stand-by mode cyk psssss ;)

Reply to
A. Grodecki

Tak na poważnie to cyk, oznacza że zasilacz na wyjściu jest zwarty.

Reply to
Desoft

bedziesz mial gorszy obraz niz na crt

100W CRT vs 110WLCD

za 3 latka zdechnie i kupisz nowy

jak na razie dalej porzadny CRT tanszy jest niz porzadny LCD tak w eksploatacji jak i uzyskanych efektach pracy

Reply to
PAndy

PAndy napisał(a):

E tam. Oddałem rocznego soniaka 19" teściowi, kupiłem Philipsa 190B i jest SUPER. Mam go już ze 4 lata. Fakt że LCD z dolnej półki mają obraz marny, jak w laptopie. Ale nie ten. A ro przeciez nie jest 1 liga i nawet nie wersja "profesjonalna" tylko zaledwie "biurowa". I wszystkim znajomym podoba się obraz na nim.

Reply to
A. Grodecki

heh, no tak, obraz podoba sie Tobie i Twoim znajomym ale moze nie byc dosc dobry by wykorzystywac go do sensownej pracy (np zalozmy ze pracujesz z sygnalem video - jakim sposobem chcesz zweryfikowac poprawnosc interlace na LCD?)

Reply to
PAndy

A. Grodecki napisał(a):

Nie do końca prawda. LCD z dolnej półki mają zwykle tylko wejście analogowe i właśnie to psuje obraz. LCD w laptopach zawsze miały sygnał cyfrowy i pod tym względem są lepsze od taniochy desktopowej. W każdym razie u mnie na laptopie piksel to jest piksel a nie półtora piksela, jak w analogu.

Reply to
invalid unparseable

Tomasz Wójtowicz napisał(a):

Mam na myśli kolory, kąty widzenia i podobne sprawy. Mam przed sobą LCD zasilaną sygnałem analogowym i tez piksel to jest piksel, a nie jeden i troszkę drugiego.

Reply to
A. Grodecki

PAndy napisał(a):

Załóżmy że nie pracuję i wiele osób mających sensowne zajęcie (być może nawet bardziej sensowne od Twojego, kto wie:)) też nie obrabia video albo obrabia i nie martwi się o rezultat. Bo jest zawsze dobry. To po co mają trzymać na stole chomąty o półmetrowej grubości, wątpliwej geometrii i zbieżności barw? Pomiajm szkodliwość promieniowania lampy i pola magnetyczne odchylania tuz obok głowy.

Reply to
A. Grodecki

wiesz, spotykam czesto osoby ktore podobnie jak ty nie widza roznicy miedzy sygnalem CVBS, RF i np komponentowym... ale to ze Ty i Twoi znajomi uwazacie ze jest ok to naprawde nie jest wyznacznik jakosci :)

Bo tylko to zapewnia w miare wierna reprodukcje tego co produkuje sie w wielu miejscach (DTP, Video itp) LCD produkuje kiepski obraz ktory ja np okreslam plastikowym (byc moze winne jest swiatlo spolaryzowane a moze inne ograniczenia technologii LCD) Tak czy siak najlepsze LCD zaledwie zblizaja sie do przecietnych CRT - a jesli kineskop wykonany jest ze szkla pochlaniajacego promieniowanie i ma ekranowanie magnetyczne to poza gabarytami wlascwie nie maja powazniejszych wad (polecam obejrzec sobie obraz TV na monitorku studyjnym jak np PVM-14M4E - zdziwisz sie jak wiele rzeczy widac - rzeczy ktorych nie zobaczysz na najlepszym LCD)

Reply to
PAndy

Dnia Sat, 19 Jan 2008 02:35:06 +0100 na fali pl.misc.elektronika stacja PAndy <pandrw_cutthis snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> nadała:

Toż to zabytek jest, i jak nie stał w magazynie to kineskop ma wypalony, a nowych na wymianę od dawna nie ma. Ale takie Barco to zupłnie co innego - zacny obrazek, do tego odporne na updadek z prawie 1m na ziemię

- przetestowane w praktyce :)

Zresztą przy obróbce wideo monitory komputerowe nie są takie wazne, bo z reguły ma się dodatkowy monitor wizyjny na którym się ogląda sygnał.

Reply to
Tomasz Szcześniak

PAndy napisał(a):

Łatwo definiujesz ludzi :)

Z pewnością, ale oklepane opinie nt wyższości lampy nad LCD też nie zawsze, nie we wszystkich wypadkach, się sprzwdzają.

Czyli wszyscy ktorzy nie zajmują się DTP i video to są amatorzy wykorzystujący komputery do niepoważnych celów?

No jasne...

Wiem to wszystko, ale nie jestem gniewnym ortodoksem CRT. Do większości zastosowań i do CAD LCD jest lepszy. Chocby z uwagi na identyczne traktowanie liniii pionowych i poziomych.

Reply to
A. Grodecki

Chcialem tylko zwrocic uwage ze CRT w ogolnosci moze byc zle zestrojone i wymagac korektora. A nawet bardzo zle. W komputerach to chyba glownie Apple i Silicon Graphics robily w miare standardowy sprzet, pecety to juz loteria.

Podobnie to ze kolory sa dobre nie znaczy ze w DTP nie bedzie bardziej przeszkadzac zla geometria.

Spolaryzowane jaczej nie, bo oko nie odroznia.

J.

Reply to
J.F.

J.F. napisał(a):

Ale może NIEKTÓRZY odróżniają. Słyszą złocone styki to co tam polaryzacja.. ;P

Reply to
A. Grodecki

lwh pisze:

Chyba, że są genetycznie modyfikowani, bo inaczej to ludzkie oko tak jest zbudowane, że nie rozróżnia polaryzacji.

Reply to
KeiCi

lwh pisze:

Ptaki widzące ultrafiolet i ośmiornice co właśnie widzą polaryzację światła, ale normalny człowiek nie ;) (i podobno są faceci co rozróżniają więcej niż 16 kolorów :)

Reply to
KeiCi

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.