MCU na 3.3V z zegarem >10MHz. Jaki ?

Czesc. Nie wiecie czy Atmel robi jakies procesory zasilane napieciem 3V -

3.3V, ktore dzialaja z kwarcem >10MHz ? Microchip robi PIC-e i takiego uzywam (16LF87x), ale ogranicza je kwarc 10MHz. 20MHz mozna uzywac, ale przy 5V. Nie znam w praktyce innych MCU i dlatego pytam, zeby nie szukac przez tydzien.

Mariusz

Reply to
marcom
Loading thread data ...

ARM?

Reply to
PAndy

Wow, ale kosmos. Ile taki uklad kosztuje ? Pewnie nie ma darmowego assemblera. Da sie go czyms prostym programowac w ukladzie, jest popularny na tyle, zeby bylo duzo dokumentacji i przykladow ? Tak naprawde wystarczylby mi jakis uklad konwersji poziomow z 3V na 5V i odwrotnie, ale w 2 strony. Wiele jest mozliwosci (zwykly uklad z 1 tranzystorem), ale jakos nie spotkalem gotowego ukladu scalonego, ktory by zalatwial problem komunikacji 2 w strony. Moze zbyt krotko szukalem ?

Mariusz

Reply to
marcom

marcom napisał(a):

Na przykład AT91SAM7S64. Kwarc mało istotny, w środku i tak jest PLL, którym da się popędzić procesor na 48 MHz. Zasilanie 3,3V, w procku jest LDO robiący dla jądra 1,8V.

Reply to
Adam Dybkowski

kurna, jest pełno piców. Patrze pierwszego jaki przyszedł na myśl, pic18f4550 z usb akurat ten jest i przy 3,3 będzie chodził na około 20MHz

Reply to
szlovak

Witam. Fakt, ten moze by jakos wyciagnal, bo ma przy 3V 16MHz. Dzieki za info.

Nie wiem tylko czy moj programator poradzi sobie z seria 18xx...

Mariusz

Reply to
marcom

Seria PIC24F - 16-bit, zasilanie 2.0-3.6V, do 16MIPS (32MHz po PLL / 2) Seria PIC24H - 16-bit, zasilanie 3.0-3.6V, do 40MIPS (80MHz po PLL / 2)

Reply to
Andrzej Ekiert
Reply to
Greg(G.Kasprowicz

Witam. Z tego co widze, to 8051 juz raczej tylko z nazwy ;) Jesli uzywacie '51, to jakie mozecie polecic darmowe narzedzia ? Chodzi mi o cos takiego, jak MPLAB Microchip'a. Programowanie w ukladzie + jakies srodowisko do pisania w C ..a najlepiej w ASM. Chodzi mi o to, zebym mogl napisac program i bez wychodzenia z trybu pisania programu nacisnac guzik PROGRAMUJ. Do tej pory robie wszystko na PIC-ach, a jesli musze na '51, to programuje w autonomicznym programatorze..a to bardzo niewygodne przy uruchamianiu nowego "czegos".

Mariusz

Reply to
marcom

marcom napisał(a):

Uwaga: PICe dzielą zegar przez 4. Tak że faktycznie ten 16 MHz ma 4 MIPSy. To już lepiej weź ARMa, który nic nie ściemnia i popędzany 48 MHz ma 48 MIPSów.

Reply to
Adam Dybkowski

Robił na picu 10 mhz i doszedł do tego że za wolno więc pic wystarczy. Poza tym zależy co robi. Pice nadrabiają wykonywaniem operacji na każdej komórce pamięci.

Reply to
szlovak

Witam. Co do zastosowania, to robie teraz urzadzenie radiowe i musze generowac bity wysylane w powietrze. Na takim 10MHz nie da sie zrobic zbyt wielkich predkosci, bo tu jeszcze chodzi o precyzje. 1us w prawo czy w lewo robi roznice. Idealnie byloby miec 'ns'-undowe mozliwosci. Chyba zrobie to jednak na przerwaniu - bedzie szybciej i pewniej, ale i tak chetnie przeczytam jakie mam mozliwosci. PIC-e sa super, ale z tymi zegarami mogliby sie bardziej postarac. Inni potrafia. Wiem, ze od serii 16xx moze nie powinienem tego wymagac i dlatego zamowie sobie ktorys z proponowanych na forum.

Mariusz

Reply to
marcom

szlovak napisał(a):

Buchacha. Obrabiałem jakiś czas temu większy projekt w asemblerze na

16F877. Nie dość, że RAMu mało, to jeszcze podzielony na cztery banki. Podobne hece z pamięcią Flash. Ciągłe przełączanie banków aby skoczyć do jakiejś funkcji, innych by skorzystać z komórki pamięci nie leżącej akurat w kilkudziesięciu obsługiwanych "z palca".

Poza tym łatwo można zrobić porównanie: napisz na PICu program w asemblerze np. mnożący dwa bufory po 100 liczb 32-bitowych bez znaku. Ciekawe, ile cykli zajmie to PICowi 16Fxx, ile ATmedze, a ile ARMowi

7TDMI. Dla porównania to samo na liczbach 8-bitowych.
Reply to
Adam Dybkowski

ROTFL z takiego porównania, są różne procki , mają więcej i mniej ramu. trzeba było obrobić go na jakimś z serii pic18 z 4kB ramu

a tu to się nie popisałeś takim porównaniem. porównujesz procek bez mnożenia sprzętowego do tych co mają, normalnie super :-) Porównaj może do serii pic18 albo dsPIC czy pic24 to wtedy można mówić o sprawiedliwym porównaniu. Generalnie parametry procków znacznie sie nie różnią, jedynie microchip nie ma 32-bitowych procesorów.

Reply to
szlovak

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.