Licznik Geigera-Müllera - kit K2645

W treści numeru 09/2000 Elektroniki dla wszystkich podobno pojawił się artykuł pt. Licznik Geigera Mullera. Moja prośba do posiadaczy tego numeru (oraz skanera)

- jeżeli to nie za wielki dla Was kłopot, podeślijcie mi schemat i opis tego układu.

Andrzej.

Reply to
Andrzej Pełka
Loading thread data ...

ja wiem, ze byl tez w Elektronice Praktycznej, niestety nie wiem w ktorym numerze. Na pewno bylo to w jakims numerze, ktory mialem a ktorego wlasnie nie moge znalezc.

robisz dla siebie? jak masz jakies pytania, to pytaj tutaj, moze cos doradzimy.

Reply to
Michal Baszynski .

Użytkownik "Michal Baszynski" snipped-for-privacy@ga.ze.ta.pl.> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com...

Poza tym, że mam fabryczny radiometr, w domu poniewiera się luzem licznik Geigera który chcę wmontować w jakiś układ wyłącznie sygnalizujący akustycznie promieniowanie (bez zliczania impulsów) Miałem już jeden taki, ale "zjadał" on baterię 6F22 - 9V o wiele szybciej niż fabryczny, bardziej rozbudowany miernik. Jest w sieci sporo schematów, jednak zwykle nie podają ścisłych parametrów niektórych części, zwłaszcza transformatora przed powielaczem napięcia. Potrzebuję prostego schematu z całością danych odnośnie wszystkich części jakie mają być zastosowane.

Andrzej.

Reply to
Andrzej Pełka

wiem, wiem, sledze liste mineraly ;-)

u mnie tez leza w szufladzie jakies demobilowe niemieckie i radzieckie. Co prawda dokumentacji zdobyc do nich nie sposob, ale dzialaja, przydalby mi sie tylko jakis wzorzec aby je choc z grubsza "wyskalowac". Niestety uklad w ktorym pracuja jest tez na razie "nieco" nieekonomiczny, ale gdy robilem pierwszy swoj uklad z licznikiem, to mialem tylko stara przetwornice z lampy blyskowej. Elektronika Praktyczna z opisem tego kitu Vellemana wlasnie odnalazlem. Jesli chcesz to jutro odpale skaner i wysle, ale opisu zastosowanego w nim transformatora nie ma, wiec chyba na wiele sie nie przyda. Ale jako przetwornice do geigera polecic moge zmodyfikowanie tego ukladu:

formatting link
na tej zasadzie przetworniczka spisywala mi sie niezle, w kolejnej konstrukcji na pewno wykorzystam ten pomysl.

Reply to
Michal Baszynski .

Dziękuję Michale. Skalowanie to może być problem, ale gdybyś potrzebował jakieś wyjątkowo trwałe źródełko, to napisz do mnie. Mam tu tego dosyć dużo, znajdę i coś dla Ciebie :-) Dziękuję!

Andrzej.

Reply to
Andrzej Pełka

To się podepnę doo tematu... Wie ktos może gdzie kupić same czujnik...lampę ?? Najlepiej tanio;-)) Jedyne co wynalazłem to Polon, ale zamych lamp nie widziałem w ofercie;/

Zastosowanie do badania skał itp wiec promieniowanie raczej nieduże. Chyba, że na blendę trafię albo zabłądze w okolice Czarnobyla ;--)

Reply to
PinkF_

Użytkownik "PinkF_" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl...

To czasem może się udać na Allegro. Ja tak kupiłem za 3 dychy :-) Sprzedający chyba dostał większą ilość z Agencji Mienia Wojskowego.

Andrzej.

Reply to
Andrzej Pełka

Ja mam lampy ale bez pdfa niestety. Moge podeslac na priva foto. Jesli znajdziesz mi pdf do niej to 3szt dostajesz gratis:-) Lapmy maja napis "RFT MESSELEKTRONIK DRESSDEN VA Z-221" Wymiary lapmy: dł=17cm śr=22mm Pzd Michał

Reply to
invalid unparseable

W czym problem? Tez mam taka, dziala ladnie. Konstrukcyjnie bardzo zblizona do tej (a moze nawet identyczna) co ostatnio byly na allegro. A do czego potrzebujesz tego pdfa? Najwazniejsza rzecz, czyli napiecie progowe przeciez da sie zmierzyc (moja ma ok. 300V), z uwagi na konstrukcje widac od razu, ze do pomiaru alfa sie nie nadaje, czyli zostaje beta plus gamma. Problem z czuloscia, ale mam nadzieje, ze niedlugo cos na ten temat bede wiedzial wiecej.

Reply to
Michal Baszynski .

Te na allegro byly moje. Pdf mi potrzebny zeby sprzedawac towar ktory znam. W pdf sa wykresy itp. A co ja moge powiedziec o niej nawet jak zrobie przetwornice. Nie bede wiedzial rodzaju promieniowania jakie wykrywa. Ale zdaje sie ze tak bedzie trzeba zrobic. Wrzuce na www schemat i opis efektow. Pzd Michał

Reply to
invalid unparseable

jakie wykresy? Tutaj:

formatting link
producenta licznikow Geigera-Millera, robiacego kilkadziesiat roznych typow rur. Nie ma tam zadnych wykresow. Dane kilku starych rur znajdziesz tez w ksiazce "Miernictwo przemyslowe" Romera, ale niestety nie dla VA-Z221, ani tez dla STS-6. Moge zeskanowac i podrzucic.

mozesz pomierzyc podstawowe parametry: napiecie progu (jesli dobrze pamietam mi wyszlo ok.300V), dlugosc plateau, napiecie pracy (powinno wypasc gdzies w polowie plateau). Czas martwy i nachylenie plateau dla amatora nie ma raczej wiekszego znaczenia, a profesjonalista powinien wiedziec co kupuje ;-) Wiecej parametrow dla starych rur nie widzialem.

z konstrukcji (metalowa oslona, brak okienka z miki) wynika ze na pewno gamma i ze na pewno nie alfa. Prawdopodobnie tez beta.

najwiekszy problem i tak zawsze jest z wykonaniem oszczednej przetwornicy.

Reply to
Michal Baszynski .

To i ja sie dolacze do tematu: u mnie poniewiera sie rurka typu BOB33 producji PIE (Przemyslowy Instytut Elektroniki). Ma ktos jakies dane do niej ?

Reply to
BLE_Maciek

wg "Miernictwa przemyslowego" Romera: typ: BOB-33 napelnienie: Ne+Ar+chlorowcowy czynnik gaszacy napiecie progu Up: 300V napiecie pracy: Up+40V dlugosc plateau: 80V nachylenie plateau: 0.125%/V czas martwy: 150us trwalosc: 10^10 impulsow przeznaczenie: pomiar promieniowania beta o sredniej energii oraz promieniowania gamma. Do przenosnych urzadzen. budowa: szklana rura.

i tyle.

A znajdziesz do niej zasilacz ;-)

Reply to
Michal Baszynski .

Mon, 24 May 2004 17:48:44 +0200 jednostka biologiczna o nazwie Michal Baszynski snipped-for-privacy@ga.ze.ta.pl.> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

[...]

Dzieki ! Nawet nie myslalem ze cos sie znajdzie.

To pytanie czy stwierdzenie ? ;-) Trza siakis specjalny ?

Reply to
BLE_Maciek

mialo byc pytanie, cos ostatnio literki gubie.. chyba czas od kompa odpoczac..

nie, to tylko 340V potrzebne, prad niewielki (bo w szereg z rura opornik duzy) Tylko sie wlasnie z Andrzejem zastanawiamy, jak zrobic jakas prosta i mala przetworniczke, ktora baterii nie zje zbyt szybko. Kilka pomyslow juz jest, tylko ktory najlepszy?

Reply to
Michal Baszynski .
[...]

Jaka bateria i jaki prąd potrzebny?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

problem glownie w tym, co pod reka w szufladzie lezy ;-) Na wyjsciu trzeba 400V (stabilizowane), maksymalny prad wyjsciowy <=40uA (Robc 10MOhm), zasilanie 4-6V, pozadany jak najmniejszy pobor pradu z baterii. Najbardziej zachecajaco dla mnie wyglada uklad podwyzszajacy napiecie z dlawikiem z odczepem, cos w stylu tego:

formatting link
Uklad testowy zbudowany dla sprawdzenia ideii (dlatego wzbudzany z

555), w ktorym zamiast transformatorka telefonicznego z rdzeniem z blach uzylem dlawika 2x50zw fi 0.25 na kubku M14/8 Al1600 dal wyniki zachecajace do dalszych eksperymentow: z polowa tego powielacza co na rysunku i obciazeniem 10MOhm Uwy=325V, Rwy przetwornicy ok.1MOhm, pobor pradu ok.15mA @ 5V. Ten uklad mozna jeszcze poprawic: 555 ma wolne zbocza i ciagnie sporo pradu, wiec mozna dac cos szybszego, f pracy powinna byc z ta cewka (4mH) ok. 25kHz a byla 18kHz, dac wyzszy stopien powielania napiecia itp itd. Uklady w stylu tego:
formatting link
dla mnie wymagaja zbyt duzo nawijania cienkim drutem ;-)
Reply to
Michal Baszynski .

Przypomnij się wieczorem - teraz muszę do klienta jechać :-(

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz
[...]

A się prosi, żeby zastosować tego Twojego MAX1676 - zamiast dławika trafo fly-back i gotowe. Masz możliwość stabilizacji - ale musiałbyś dokładnie sprawdzić, jaki prąd potrzebuje nóżka FB

Bardzo dziwny ten schemat... W zasadzie ta przetwornica działa poprawnie tylko dzięki temu, że emiter tranzystora PNP jest blokowany elektrolitem z dużym ESR, bo warunki do oscylacji ma wyjątkowo trudne.

555 ma czas narastania rzędu 200 ns - do przetwornicy rzędu kilkunastu kHz jest to w zupełności wystarczające. Problemem jest sterowanie MOSFETów dużej mocy bezpośrednio z 555 - za mała wydajność prądowa :-(

Oj, błąd. 50+500 zwojów byłoby lepiej.

Ale częstotliwość narzuca 555...

Potrzebujesz sprawności czy nie?

Błąd na schemacie - R2 w dzielniku ma absurdalną wartość...

Kiedy tak trzeba, jeśli chcesz mieć sprawność sensowną.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ze wstepnych pomiarow wynika, ze VA-Z221 przy napieciu pracy 345V daje poziom tla rowny 63 imp/minute (w ciagu rownej godziny zliczyl mi

3759 impulsow) Zakladajac typowy poziom tla 15uR/h oznacza to, ze jesli bedziesz zliczal impulsy z licznika przez 14-15 sekund to otrzymasz na wskazniku poziom promieniowania wyrazony bezposrednio w uR/h. Jak tylko bede mial jakies inne zrodelko to postaram sie zweryfikowac te dane.
Reply to
Michal Baszynski .

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.