Jak z pralki zrobić szlifierkę? :)

Panowie, to są flaki od mojej pralki automatycznej (mam nadzieję, że dość wyraźne foto - mogę podesłać więcej):

formatting link
Powiedzcie mi - co uciąć, co wywalić a co zostawić, żeby zwyczajnie podłączyć silnik do prądu i żeby tylko sobie chodził na wysokich obrotach (wirowanie?)

Reply to
Piotr
Loading thread data ...

Utnij wszystkie oprócz dojścia przewodów do silnika....reszta to piiiiii. Ja mam zrobioną tokarkę, tzn. z silnika od pralki zrobiłem małą ( nie kieszonkową :P ) tokarkę zegarmistrzowską :) ze zmianą obrotów na kołach z paskiem klinowym.

Reply to
Bodzio SE

buhahahha, nie zmianą obrotów tylko prędkości :)

Reply to
Bodzio SE

Dnia Wed, 27 Dec 2006 20:52:30 +0100, Bodzio SE napisał(a):

to znaczy co... sama kostka z wystającymi kabelkami i je do gniazdka już? ale do kostki idzie 6 kabli, które do prądu? a cewka, toto srebrne takie - nie potrzebne?

Reply to
Piotr

Masz miernik ?

to srebne to kondensator filtrujący, może być, ale to później.

Reply to
Bodzio SE

Dnia Wed, 27 Dec 2006 21:03:11 +0100, Bodzio SE napisał(a):

mam (zaznaczam, że słabo znam się na elektronice) :)

Reply to
Piotr

Silnik od pralki ma stanowczo za małe obroty na bycie szlifierką - to po pierwsze. Do podłączenia tego silnika potrzebna ci jest znajomość wyprowadzeń na kostce od silnika oraz to duże srebrne (to kondensator, nie cewka), silnik ten ma dwa uzwojenia, każde podzielone na dwie sekcje (zasilając całe uzwojenie uzyskujesz pełne obroty, a jedynie część - wolniejszą pracę), podłączenie wygląda tak, że jedną sekcję zasilasz bezpośrednio, drugą przez kondensator. Kolejnośc wyprowadzeń silnika rozróżnisz omomierzem.

Jeśli powyższy opis jest dla Ciebie niejasny - sorry, ale lepiej to zostaw.

J.

Reply to
Jarek P.

Coś takiego znalazłem w archiwaliach, w tej twojej pralce nie musi być tak, ale jeśli omomierzem potwierdzisz rozkład wyprowadzeń, to możesz sie tego trzymać:

Patrząc na gniazdo tak by ścięte krawędzie były u góry, w dolnym rzędzie były od lewej konektory nr 1,2,3, w rzędzie górnym od lewej 4, 5 i 6. Funkcje tych styków następujące:

1 - koniec I uzwojenia wolnych obrotów 2 - koniec II uzwojenia szybkich obrotów 3 - początki uzwojeń (przez wbudowany wyłacznik termiczny) 4 - koniec I uzwojenia wolnych obrotów 5 - koniec I uzwojenia szybkich obrotów 6 - uziemienie ochronne (albo w ogóle go nie ma)

Do pracy "wirówkowej" (2 pary biegunów) zasilanie podajesz między

2 a 3, kondensator rozruchowy łączysz między 2 a 5. Praca "pralna" (12 par) - kondensator między 1 a 4, sieć na 3 i 4 lub 1 i 4 (w zależności od żądanego kierunku obrotów).

J.

Reply to
Jarek P.

dzięki za pomoc - pokombinuję... cóż - najwyżej wysadzę silnik w powietrze :)

Reply to
Piotr

Miej świadomosć, ze taki silniczek nie ma więcej niż 200W.

Reply to
William

Zostawić przeciwwagę ;)

Pozdrawiam Marcin Stanisz

Reply to
Marcin Stanisz

Na wolnych obrotach ma ponad 200W. Na wysokich ok 700W. Tomek

Reply to
Tomek

Użytkownik "Bodzio SE" snipped-for-privacy@vp.pl napisał w wiadomości news:emujhv$it2$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

nie filtrujacy tylko kompensujacy wspolczynnik mocy. Kondensatory filtrujace stosuje sie w silnikach komutatorowych (suszarki do wlosow, wiertarki). Te silniki iskrza -> generuja zaklocenia.

Reply to
ATZ Rzeszow

Jak z pralki zrobić szlifierkę? :

Owinąć bęben papierem ściernym :-))) Pzdr

Reply to
henry1

ATZ Rzeszow napisał(a):

Chyba jednak przesuwający prąd w fazie drugiego uzwojenia w celu uzyskania magnetycznego pola wirującego. Kompensacja mocy biernej to nie w sprzecie AGD :).

Reply to
William

Piotr napisał(a):

A to nie jest czasem (była) pralka Polar superautomat BIO ? Miałem gdzieś zanotowaną rozpiskę podłączania uzwojeń i kondensatora aby uzyskać prawe i lewe obroty prania i wirowanie. Wtedy nie miałem jeszcze palmtopa ale pogrzebię w szufladach :) Możesz wyrzucić wszystko oprócz silnika i dużego srebrnego kondensatora

Romek

Reply to
Roman Rogóż

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.