Faraday i Chinczycy

Powitanko,

Albo Faraday nic nie wiedzial o Chinczykach, albo odwrotnie, w kazdym razie zamkniety w dosyc grubej aluminiowej obudowie odbiornik RF chinskiego reflektora LED dziala znakomicie nawet z kilku m. Jedyna niewielka szczelina, to cienka uszczelka silikonowa, jakies 0,5 - 0,7mm, nic innego. Nie znam f narazie. No dobra, zostawmy relacje Faraday<>Chinczycy, czego nie wiem, ze to w klatce dziala?

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak
Loading thread data ...
Reply to
tusk, donald tusk

Użytkownik Pawel "O'Pajak" napisał:

Zapytaj wujka Googla o wynalazek pt. "antena szczelinowa".

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik Piotr Gałka napisał:

No nie całkiem - otwór o średnicy 1 m przepuści falę EM o długości poniżej 2 m niezależnie od polaryzacji, szczelina preferuje polaryzacje w pełni zgodną z osia szczeliny.

Reply to
invalid unparseable

W dniu 2014-03-05 13:51, "Dariusz K. Ładziak" pisze:

A raczej wytnie w pełni tylko falę o polaryzacji prostopadłej. Reszta zawsze będzie miała jakiś rzut na szczelinęi cos^2 mocy przeleci.

pzdr bartekltg

Reply to
bartekltg

Powitanko,

Dzieki Dariuszu, pozostalym uczestnikom dyskusji tez dziekuje. Nie ma jak sie dobrac do flakow pilota bez rozwalania go, odbiornik zalany zywica, ale ten drucik bedacy zapewne antena wyglada jak 1/4 433MHz. Wyglada na to, ze dokrecajac sruby mocniej moge diametralnie zmienic parametry. Uswiadomilo mi to przy okazji, ze budujac cokolwiek pracujacego na jakis MHz, jesli chce ekranowac, to musze to zrobic tak starannie i szczelne jak zbiornik na gaz... A czeka mnie walka z Chinskim zasilaczem LEDa, ktory sieje nawet na 20MHz z pobieznego odczytu analizatora widma. Nizej tez sieje tak, ze ATMega8 na plytce 4x5cm glupieje w odleglosci mniejszej niz 1,5m. Zasilacz CE jak najbardziej;-) Przy okazji fajna stronka o ant. szczelinowych:

formatting link
Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

Użytkownik bartekltg napisał:

Nawet to nie - takie rzeczy to tylko (nie, nie w Erze) - w warunkach laboratoryjnych, w komorze bezodbiciowej. W praktyce po paru odbiciach polaryzacja zawsze jest trochę nieliniowa.

Reply to
invalid unparseable

W dniu 2014-03-05 18:00, J.F pisze:

W końcu mamy do czynienia z falą elektromagnetyczną. Ze emaliowanego stalowego gara nie powinna już wyleźć. Z nierdzewki wylezie. Prawdę mówiąc, nie testowałem.

Reply to
RR

Powitanko,

Czyli, krotko mowiac, obudowa Al jako ekranowanie jest o kand d* potluc. Blacha miedziana tez. Pewnie idealem bylaby miedziowana blacha stalowa(?).

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

Dnia Wed, 05 Mar 2014 20:56:42 +0100, RR napisał(a):

Wychodzi. Ale tu mozna zrzucic na izolowana elektrycznie pokrywke.

W praktyce najlepiej dziala owiniecie folia aluminiowa.

Prady wirowe widac skutecznie ekranuja pole magnetyczne.

J.

Reply to
J.F.

Reply to
Pszemol

Powitanko,

Uziemiona porzadnie, ogolnie jak na Chiny, to wyjatkowo starannie calosc zlozona.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

Dnia Wed, 5 Mar 2014 18:39:38 -0600, Pszemol napisał(a):

A musi byc uziemiona ?

Samolot nie ekranuje, w kosmosie klatka Faradaya nie dziala, ba - w samochodzie nie dziala (jak opony bez sadzy), na podnosniku nie dziala ...

Co to zreszta znaczy uziemiony ? Podlaczony do kuli co najmniej 1000 razy wiekszej ?

Aczkolwiek z tym kondensatorem to dobre pytanie, kondensator kulisty, dwie wspolsrodkowe sfery, na zewnetrzna podajemy ladunek ... ale gdzies jest przepust drutu od wewnetrznej ...

J.

Reply to
J.F.

no to podsumowując, da się zrobić pudełko (pasywne) w którym uwieszczony telefon straci zasięg? Pudełko ma być w warunkach pokojowych, gdzie zasięg w "powietrzu" jest na full.

Reply to
Marek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.