dzielnik czestotliwosci o nieliniowym wspolczyniku podzialu

ma ktos pomysl na prosty dzielnik czestotliwosci dla sygnalu cyfrowego, dzialajacy w taki sposob, by do ok 30Hz wspolczynnik wynosil 1:1, a powyzej tej szczestotliwosci rosl, by przy 100Hz osiagnac 1:2; nie musi byc dokladny i stabiny w czasie, nie jest wazna dobra liniowosc, takze wartosci nie sa krytyczne - moga sie wahac kilkanascie Hz; wazne by byl jak najprostrzy;)

pozdrawiam Artur

Reply to
ArturVF500
Loading thread data ...

PLL?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

chyba najprosciej bedzie zrobic to na VCO sterowanym przez jakis nieliniowy konwerter czestotliwosc - napeicie.. mysle ze ne 1 scalaczku NE556 da sie zrobic spokojnie

Reply to
Greg

Prawie opisałeś PLL...

Ale po co?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Czestotliwosc wskazuje ze mozna by zrobic cos takiego na uC...gubic impulsy lub generowac nowa czestotliwosc. prosty hardware, soft trzeba by pokombinowac :)

Reply to
PAndy

Bo PLL nie ma az tak zmiennego wspolczynnika podzialu :-)

Moze jednak na procesorku ?

J.

Reply to
J.F.

Prosty PLL zawsze się będzie synchronizował na harmonicznych i podharmonicznych a także na różnych, ciekawych ułakowych częstotliwościach. Musi za dużo rozpatrywałeś teoretycznie a za mało bawiłeś się praktycznie... Kwestia zakresu chwytania i szerokości pasma filtra przed VCO.

Tak jak ktoś tutaj już napisał - niedługo prosty dzielnik napięcia na procesorku będziecie robić... Na procesorku de facto zaimplementujesz PLLa - tyle, że programowego.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

A czy czasami takich rzeczy nie robi sie przy pomocy przezutnika monostabilnego? Cos w rodzaju - przezutnik z czasem impulsu odrobine mniejszym niz 1/30s, bez podtrzymania (impuls wyzwalajacy podczas stanu aktywnego nie powoduje jego przedluzenia) - faza sygnalu wyjsciowego bedzie wprawdzie skakala jak szalona ale moze to niema wiekszego znaczenia? GRG

Reply to
Gregor

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.