czułość akcelerometrów

Witam, mam pytanie do ludzi którzy mają doświadczenie z akcelerometrami. Czy takie coś

formatting link
ładnie (dokładnie) mi zarejestruje powolny, plynny ruch aparatu? Chodzi mi o to, że pstrykam fotkę, przesuwam aparat o 30cm w górę, 20cm w prawo (a realnie np w 100 krokach po 2-3mm) i chciałbym na ekranie kompa zobaczyć te20x0x30 a jeszcze chętniej krzywą rysującą się w czasie rzeczywistym. Ale nie "czuję" przelożenia z g na rzeczywisty ruch. Mogę sobie upuścić ołówek i zobaczyć to 1g ale pojęcia nie mam czy ostrożne przesunięcie np doniczki mieściłoby się w wyspecyfikowanej rozdzielczości. Napisano tu Rozdzielczość: do 4mg/LSB A jest to chyba jeden z czulszych sensorów jakie znalazłem. Wystarczy? (problem nie dotyczy spinania sensora z uC, jakby co)

Reply to
adamschodowy
Loading thread data ...

pamietaj ze 4mg to jest 0.04m/s^2.

Polowa tego po 10 sekundach oznacza blad pomiaru predkosci 20cm/s.

Dodaj jeszcze ze minimalne przekrzywienie aparatu powoduje wplyw grawitacji na inne osie pomiaru .. imo, nie tedy droga.

Te "kroki po 2-3mm" tez moga przeszkadzac ... albo pomagac :-)

Profesjonalne systemy INS (morskie, lotnicze) maja zadziwiajaca dokladnosc, ale zdaje sie ze jest w tym spora rola krzywizny i obrotow Ziemii. No i one maja jeszcze zyroskopy.

Byc moze na analogowym sensorze z dobrym ADC mialbys lepiej.

J.

Reply to
J.F.

Am 12.01.2011 16:06, schrieb snipped-for-privacy@gazeta.pl:

Jak robisz to w stosunkowo krótkim czasie (rzędu minut), to możesz to przesunięcie zarejestrować, pod warunkiem, że dasz dobry algorytm do obliczeń. Efektywnie masz rozdzielczość rzędu 6 bitów, trochę małowato. Może dociągniesz do 7 bitów, ale potrzebujesz wtedy zdjąć charakterystykę i odpowiednio mapować, dość upierdliwe. W algorytmie musisz uwzględnić wektor normalnego przyspieszenia [0,0,-1] i nałożony na to twój chwilowy wektor przesunięcia. Wcześniej musisz skompensować offset, taka kompensacja starcza na paręneście minut/godzin. Są oczywiście też lepsze akcelerometry. Mam nawet w szufladzie takowe z rozdzielczością oo (bo analogowe) i dokładnością w granicach ug, ale chyba nie chcesz za nie płacić (ok. 1500$ za oś)

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Do takiego celu to raczej należałoby użyć żyroskop (+oprogramowanie ofkors). A tak naprawdę, to dobre wyniki można osiągnąć dopiero po "połączeniu" obu typów czujników.

...

...

Słaba - dostępne (i tanie) są akcelerometry ~1mg/LSB (np. AIS326 z ST)

Pozdrawiam,

Reply to
Artur Lipowski

Witam,

snipped-for-privacy@gazeta.pl pisze:

Ja tylko dopiszę, że akcelerometry - jak sama nazwa wskazuje :) - wykrywają przyśpieszenie i obliczanie na ich podstawie prędkości, drogi, itp. odbywa się już przez różniczkowanie/całkowanie z wszystkimi tego konsekwencjami.

Reply to
Dykus

Am 13.01.2011 07:07, schrieb Dykus:

Da się, nawet na tych tanich obliczyć trajektorię, ale krótkoterminowo (przez offset, który się pojawia) i nie bez upierdliwego liczenia. Liczenie całek w przestrzeni i mając realne dane (znaczy zaszumione) jest, oględnie mówiąc, subtrywialne. No i stały wektor 1g wpieprza się tam, gdzie go najmniej potrzebujemy. W każdym razie ważna jest bardzo dokładna kalibracja, stały wektor wykorzystujemy do pomiaru orientacji układu współrzędnych sensora względem "naturalnego", potem "wyciągamy" z danych 1g i liczymy podwójną całkę po trajektorii. No pisałem, że to upierdliwe ;-)

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.