Cztery komputery ;)

formatting link
"Biletomat ma w sobie aż cztery komputery"

Ktoś z wrocka moze to potwierdzić? Z tekstu wynika ze przynajmniej jeden ma dysk twardy. A moze wszystkie 4 to normalne PCty ;)?

Pare miesięcy temu oglądalem urządzenie w którym były 2 komputery. Uzasadnienie 2-go było proste: skończyly się piny LPT. Może to podobny przypadek?

Reply to
Sebastian Biały
Loading thread data ...

wez pod uwage ze to skomplikowane urzadzenie.

ma duzy dotykowy monitor, przyjmuje platnosci bilonem, banknotami, kartami kredytowymi, i chyba w jakis sposob przez telefon. Wydaje reszte.

drukuje bilety papierowe lub koduje je na tzw Urbancard, bezprzewodowa. Musi na biezaco utrzymywac laczosc z centrala.

Byc moze, bo mimo powyzszego skomplikowania wystarczylby na to jeden komputer ... plus te procesory w drukarce, modemie gsm, kto wie czy nie Wifi, czytniku banknotow, moze monet, moze w tym interfejsie u-card.

W tramwajach jest co prawda wersja okrojona, bez obslugi gotowki, ale ma wymiary ~20x30x15cm, wiec na jeden prawdziwy komputer :-)

J.

Reply to
J.F.

Wszystkie ustrojstwa do przyjmowania i wypłacania bilonu, banknotów podłączyć możesz dzisiaj przez USB, w ostateczności przez RSa. Są nawet gotowe "huby", które umożliwiają podłączenie kilku innych interfejsów do komputera przez USB. Terminal POS do obsługi kart w wersji OEM, też podłączysz przez USB, albo RSa. To samo dotyczy drukarek termicznych.

Reply to
Zbych

Ale kazde z tych urzadzen to "komputer" :-)

J.

Reply to
J.F.

Z mojego doświadczenia wynika, że dla laika komputer i procesor (lub mikroprocesor) to jedno i to samo... Szansa jest duża na to, że policzono mikrokontrolery w tej skrzynce na wszystkich płytkach.

Co to za urządzenie było? Ktoś ładnie umoczył.

Reply to
Pszemol

W takim razie zapomniałeś policzyć procesory w twardym dysku, karcie dźwiękowej, graficznej, klawiaturze, monitorze, upsie itd.

Reply to
Zbych

Zapomnialem :-(

Moze sa bezprocesorowe

Tych chyba nie ma ..

J.

Reply to
J.F.

Dnia Sun, 13 Feb 2011 15:01:38 +0100, J.F. napisał(a):

W obecnych czasach procesory sa nawet w pudelku zapalek;)

Reply to
Jacek

W monitorze coś musi obsługiwać menu, wiec jakiś uC jest. A z kartami graficznymi to dopiero są CUDA :-)

Reply to
Zbych

Ale tu moze byc jakis specjalizowany panel, bez menu, i najtansza karta graficzna bez CUDA :-)

J.

Reply to
J.F.

Według ciebie specjalizowane panele nie muszą mieć kontroli jasności, kontrastu? Z resztą ten uC i tak jest wbudowanych w kontroler matrycy.

Chyba przespałeś ostatnie 15 lat, prostego frame buffera nie spotkasz w PC.

Reply to
Zbych

Z klawiatury notebooka sie to np robi.

J.

Reply to
J.F.

Sterownik obrabiarki. Na szczęście w jednym egzemplarzu.

Reply to
Sebastian Biały

Jakie spomplikowane? To by *teoretycznie* dało radę pociągnąc na ATmedze. Kto wie czy nie nawet skuteczniej o ile usuniemy zbędne ficzery.

Pikuś. No dobra, monitor to już nie pikuś dla 8-bit, ale reszta ...

Pikuś.

Naprawdę, gdyby tam wsadzić coś sensownego (jak arm9) to było by i niezawodne i działające przez tydzień bez prądu przy przeciętnym upsie. I grafika z touchscreenem też by była normalna. I pewnie o rząd wielkości tańsze przy kilkudziesięciu sztukach. No ale by nie dalo rady napisac softu w Delphi (zgadłem?) przez 10 studentów na praktyce ...

Reply to
Sebastian Biały

Potrzebne było więcej niż 32 linie sterujące, a łebki nie słyszały o kartach IO? Takich koństruktorów to bym do lizania znaczków posłał :-).

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Fakt działało. Fakt: źle bo było zbyt powolne (połaczenie przez ... kabel szeregowy ;). Na obydwu systemy "czasu rzeczywistego" (WinXP). Czasami obrabiarka dostawała czkawki jak się screensaver załaczał. O dziwo wymiatalo przez 3 lata aż zdechło. I kup tu teraz płytę z LPT ;)

Reply to
Sebastian Biały

Sam sie poslij - konstruktorzy zrobili tak jak bylo najtaniej :-)

W dodatku bez p* sie w drivery, PCI itp.

Fakt ze teraz bym raczej dal jakis procek z USB ... po czym znow by sie moglo okazac ze prosciej dac dwa takie niz dolozyc pare portow do jednego :-)

J.

Reply to
J.F.

Tylko teoretycznie, bo jednak oprogramowanie moze sie okazac skomplikowane.

Glowy nie dam co tam wsadzili. Moze i jakis gotowy tablet.

Nie dzialaloby by, bo ten ekran jest wielki i podswietlany.

Powatpiewam.

A tu juz nie wiem, ale jest chyba pare innych jezykow znanych przez studentow :-)

J.

Reply to
J.F.

*Co* jest skomplikowanego w wydawaniu reszty, kominikacji tcp czy wysyłania dupereli do drukarki?

Ekran nie musi być podświetlany non-stop. Prosta czujka obecności czegoś przed nim i się załacza. Przy prawdziwym embedded to zasadniczo ogranicza pobór mocy.

Znajomy liczył kiedyś dla jednej firmy że ARM9 z parudziesięcioma MB RAM wychodzi w serii kilkudziesięciu sztuk c.a. 250zł za wszystko. Firma stwierdziła że za drogo i kupili routery na MIPSach ;)

Reply to
Sebastian Biały

Skoro wsadzili tam PC, to raczej nie ma wyjścia LVDS do podłączenia gołej matrycy.

Reply to
Zbych

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.