brzydki prad z generatora a UPS

Czesc,

jest wykonywana siec zasilania IT i ma byc zastosowany UPS i pewnie bedzie to UPS online. Jest tez wiekowy generator (agregat) pradu. Ma chyba z 50 lat - wielki, duzej mocy, dziala i nikt go nigdy juz chyba nie wymieni. Jakosc pradu - stalosc napiepia, czestotliwosci, ksztaltu NIEZNANA.

Czy UPS online poradzi sobie z takim zasilaniem? Jezeli nie, to czy jest jakis sposob, aby z takiego brzydkiego pradu zrobic prad lepszy, ktory lyknalby UPS? Czy mozna byloby podlaczyc jakis inverter/falownik/????brak wiedzy na nazwe ????, ktory z pobieralby zasilanie z brzydkiego pradu...generowalby (przetwarzalby) prad czysty....stalosc napiecia, czestotliwosci....Potrzeba cos ok. 2-3kVA ???

230V przemienny ---->prad staly---->inverter 230V (-15% / +10%, 50Hz +/-5%, sinusoida
Reply to
adresss
Loading thread data ...

W dniu piątek, 20 września 2013 21:54:16 UTC+2 użytkownik snipped-for-privacy@poczta.pl napisał:

Założę się, że to brzydkie napięcie z brzydkiego generatora będzie miało 10x lepszą sinusoidę niż to z cudacznego UPS-a :>

L.

Reply to
Lisciasty

W dniu 2013-09-20 22:06, Lisciasty pisze:

Właśnie. Co złego mogła by zrobić prądnica synchroniczna?

Rozumiem, że gdyby pierścienie ślizgowe wzbudzenia były skorodowane, to wzór skorodowania odbijałby się na przebiegu wychodzącej sinusoidy, ale te rzeczy raczej się nie zdarzają.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

U¿ytkownik>>> jest jakis sposob, aby z takiego brzydkiego pradu zrobic prad lepszy,

Je¶li ju¿ to UPS APC, w starszej wersji, ja kombinowa³em kiedy¶ np. z APC Smart 2000 VA wersja rack pod³±cza³em agregat pr±dotwórczy rzêdu 3000 kW i dzia³a³o nie¼le, ale lubi± byæ niespodzianki, tañsze agregaty bez stabilizacji AVR powodowa³y czêste prze³±czanie UPSa na baterie.

Reply to
Marek

W dniu 2013-09-21 11:41, Tomasz Wójtowicz pisze:

Dzia³aæ synchronicznie (z obrotami)? A te zale¿± od obci±¿enia mechanicznego silnika spalinowego, a obci±¿enie mechaniczne - od obci±¿enia elektrycznego pr±dnicy. Obci±¿enie systemu wzrasta - silnikowi spadaj± obroty (nim regulator obrotów je skoryguje, i na ile dok³adnie je skoryguje), zmienia siê czêstotliwo¶æ generowanego napiêcia, ups prze³±cza siê na baterie - odcinaj±c od generatora, wiêc generatorowi spada obci±¿enie, obroty wzrastaj± - i tak w kó³ko...

Zmiana napiêcia to jedno, zmiana czêstotliwo¶ci to drugie, a przebieg pr±du i napiêcia to 3cie. Po pierwsze - generator indukcyjny nie bêdzie dawaæ ³adnego sinusa. A przynajmniej na pewno nie w pe³nym zakresie obci±¿eñ. Wynika to z paru ró¿nych mechanizmów, ale wychodzi mniejwiêcej co¶ takiego:

formatting link
Po drugie - obci±¿enia "wspó³czesne" typu zasilacze impulsowe, gdzie na wej¶ciu s± prostowniki - daj± obci±¿enia pr±dem impulsowym, praktycznie tylko na "wierzcho³ku sinusoidy" (gdy do³adowywane s± kondensatory), wiêc przebieg jest jeszcze bardziej zniekszta³cony...

--
| Bart³omiej Ku¼niewski 
| sibi@drut.org  GG:23319  tel +48 696455098  http://drut.org/ 
| http://www.allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=338173
Reply to
BartekK

U¿ytkownik>>>> jest jakis sposob, aby z takiego brzydkiego pradu zrobic prad

To ju¿ elektrownia a nie agregat...

--
Best regards, 
 RoMan 
Nowa strona: http://www.elektronika.squadack.com (w budowie!)
Reply to
RoMan Mandziejewicz
[...]

Dla sprzętu klasy D czyli komputerów i telewizorów, o mocy pobieranej większej od 75W, wymagane jest stosowanie układów PFC. I jest to powszechne w nowoczesnym sprzęcie.

Zasilacze liniowe z kondensatorami za prostownikiem pobierają prąd tylko na wierzchołkach sinusoidy. Współczesne zasilacze impulsowe mają układ aktywnego PFC.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

stary generetor 230V/50hz ->zasilacz->akumulatory samochodowe->UPS APC-> ładny prąd

Tylko że to druciarstwo. może być o wieeeeele tańsze niż porządny system awaryjnego zasilania, ale dalej nie będzie to miało atestów, badań sertyfikatów itp. Chociaż z drugiej strony, w zależności od mocy, samo podłączenie akumulatorów samochodowych, może spowodować że ów generator spalinowy, będzie tak rzadko wykorzystywany, że załączał go będzie człowiek

ToMasz

Reply to
ToMasz

W dniu 2013-09-22 11:06, RoMan Mandziejewicz pisze:

Ja wiem, że ty jesteś fachowcem w dziedzinie zasilaczy, więc może mi wyjaśnisz, jak się ma to PFC (już nie mówiąc o aktywnym PFC), które (jak nazwa wskazuje) ma skorygować fazę pobieranego prądu, do przebiegu pobieranego prądu? Przy pasywnym pfc - to po prostu wstawiony solidny dławik podtrzymujący prąd ładujący kondensator 330V, więc trochę (jak bardzo) wygładzi ten prąd, ale przecież nie od zera.

Przy aktywnym - teoretycznie możnaby wyobrazić sobie przetwornicę która idzie od najniższego napięcia, aż do szczytowego, równomiernie ładując kondensator prądem, ale czy akurat tak jest robione?

Pytam, bo teoria teorią, a praktyka jest taka, że zapinając oscyloskop na sieć (przez dzielnik, oraz bocznik prądowy) - ani napięcie sinusa nie przypomina, a prąd to już w ogóle, pomimo że zasila się urządzenia z PFC.

Reply to
BartekK

Dnia Sun, 22 Sep 2013 12:07:53 +0200, BartekK napisał(a):

Faza po angielsku pisze sie przez P :-)

Ale wspolczynnik sie polepszy i moze pozwoli przejsc przez badania.

No i mozna np zastosowac taka sztuczke:

formatting link

Jak czytasz - taki wymog.

PFC troche kosztuje - skoro wymaga sie od 75W, to trzeba napisac 74W :-)

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2013-09-22 13:17, J.F. pisze:

stąd PFC = Phase Factor Correction. No i?

Przejście przez badania nadal nie poprawi sytuacji współpracy z (stosunkowo) małym generatorem synchronicznym. Pamiętam cośtam z "maszyn elektrycznych", że w generatorze synchronicznym regulacją prądu wzbudzenia dawało się kompensować moc bierną, ale to miało miejsce przy pracy "na sieć sztywną" - a ups 3kVA z obciążeniem komputerowym z pewnością taką siecią nie jest.

Reply to
BartekK

Proponuję, żebyś najpierw sprawdził, jak działa PFC.

Pasywny PFC nie wygładzi od zera ale wygładzi wystarczająco. Pasywne PFC, szczególnie w postaci stalowego klocka zatopionego w plastiku z przechodzącym przez plastik kabekiem stosują już chyba tylko Chińczycy w najtańszych i najpodlejszych zasilaczach. Bo juz nawet ten kawałek stali (+kary jak się dadzą złapać) jest droższy od aktywnego PFC.

Ale nie sprawdziłeś, nieprawdaż?

Ponieważ jeszcze w sieci jest całe mnóstwo starych urządzeń bez PFC.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Power Factor C.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Dnia Sun, 22 Sep 2013 13:36:48 +0200, BartekK napisał(a):

Pierwsze P oznacza Power.

To chyba byl silnik a nie generator. Przy przewzbudzeniu zachowuje sie jak kondensator.

Tak czy inaczej sinusoida z generatora wychodzi przyzwoita. Zapewne znacznie lepsza niz ze sredniej klasy UPS, kroty nawet nie ma ambicji do produkcji sinusoidy. Za to czestotliwosc i napiecie moga byc kiepskie. Czestotliwosc nowoczesnemu sprzetowi nie przeszkadza wcale, napiecie toleruje zmienne w szerokim zakresie, sinusoidy pieknej tez nie potrzebuje - wychodzi na to ze tylko UPSy przy sprzecie sa zbyt wrazliwe :-)

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2013-09-22 14:21, J.F. pisze:

A jak odróżnisz silnik od generatora? Akurat maszyna synchroniczna jest całkowicie symetryczna względem kierunku przepływu mocy.

A co do korygowania współczynnika mocy w sieciach o pływającym obciążeniu - to jest tylko kwestia odpowiednio zdolnego układu ARW (automatyczna regulacja wzbudzenia).

Dawniej, jak regulacja odbywała się ręcznie, potencjometrem, to nic dziwnego, że kompensacja dotyczyła tylko "sieci sztywnej".

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Dnia Sun, 22 Sep 2013 13:57:04 +0200, RoMan Mandziejewicz napisał(a):

Sa jakies kary ? Teoretycznie spore, ale w praktyce cos grozi chinskiej firmie i polskiemu importerowi, ktory deklaracji nie wystawia, bo wystawil producent ?

Jeszcze jak by bylo wiadomo komu sprzedal, ale w detalu trudne do ustalenia.

J.

Reply to
J.F.

Dnia Sun, 22 Sep 2013 15:59:01 +0200, Tomasz Wójtowicz napisał(a):

Ale skad moc, jesli w ukladzie jest tylko jeden generator ?

O napieciu chyba piszesz, albo o podziale mocy miecy generatory.

Wspolczynnik mocy odbiornika to zupelnie co innego.

Nawiasem pytajac - na ile "sztywne" sa generatory w elektrowni ? Bo dynamo w rowerze wcale, alternator w samochodzie tez to czy generator wielkiej mocy tez nie jest bardziej zrodlem pradowym niz napieciowym ?

J.

Reply to
J.F.

W dniu niedziela, 22 września 2013 16:41:48 UTC+2 użytkownik J.F. napisał:

Sieć jest sztywna. Pojedynczym generatorem to za bardzo nie pofikasz, nieistotnie jaką miałby moc :>

L.

Reply to
Lisciasty

Dnia Sun, 22 Sep 2013 09:01:24 -0700 (PDT), Lisciasty napisał(a):

A jak zieloni zacheca 20mln obywateli do wylaczenia jednej 100W zarowki ?

J.

Reply to
J.F.

W dniu niedziela, 22 września 2013 18:58:50 UTC+2 użytkownik J.F. napisał:

To ci obywalete kupią sobie klimę, większą plazmę, iksboksa czy inne tam, wyjdzie na to samo :>

L.

Reply to
Lisciasty

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.