Back EMF

Jest sobie silniczek sterowany z L293D. Na wejścia ENABLE podawany jest PWM. Problemem jest oczywiście uzyskanie stabilnych niskich obrotów przy małym współczynniku wypełnienia. Można podłączyć bieguny silnika pod ADC i mierzyć różnicowo napięcie. Pytanie teraz jak to należy robić? Mierzyć pomiędzy impulsami PWM i uśrednić, mierzyć w konkretnym momencie (np, tuż przed początkiem kolejnego impulsu?) - sprawa się komplikuje jeśli używam sprzętowego PWM. A może jest gotowy scalak do takiego rozwiązania a ja próbuję wyważać otwarte drzwi? Muszę mieć sterowanie prawo. lewo. stop i choćby dwustopniową regulację prędkości.

Reply to
Mirek
Loading thread data ...

W dniu 2016-11-11 o 14:15, Mirek pisze:

TPIC2101 Texasa. Ale prawo-lewo będziesz musiał dorzeźbić.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz [kropka] pl

W dniu 11.11.2016 o 14:15, Mirek pisze:

Witam Czym sterujesz tego L293D ? Jakimś AVR-em? Sprzętowy PWM to raczej nie problem, bo zazwyczaj timer używany do PWM ma też możliwość zgłoszenia przerwania, w którym możesz obsłużyć pobranie próbki przez ADC. Niektóre uC mają nawet możliwość sprzętowego wyzwalania pomiaru ADC przez timer. Pomiar najlepiej robić jak najpóźniej od wyłączenia prądu (czyli w sumie zaraz przed włączeniem), bo zaraz po wyłączeniu indukcyjność uzwojeń będzie mocno "dzwonić" samoindukcją.

Reply to
Grzegorz Kurczyk

W dniu 11.11.2016 o 16:51, Grzegorz Kurczyk pisze:

Na razie attiny13. Nie ma nic do roboty oprócz wpisania wartości PWM. To może mierzyć ciągle i wybrać najniższą wartość? Jest jeszcze problem z zasilaniem: mam w tej chwili zasilanie z 4-ech NiCd, attiny przez diodę i 1000 mikro - inaczej mi się resetował przy starcie silniczka. Do ADC pasowało by zasilanie stabilizowane...

Reply to
Mirek

W dniu 2016-11-11 o 14:15, Mirek pisze:

Taki pomiar nadal Ci nic nie mówi na temat obrotów, możesz mierzyć średni prąd, jak przekroczy jakiś próg znaczy że silnik stoi. A najlepiej to czujnik na silniku.

Reply to
janusz_k

W dniu 2016-11-11 o 17:32, Mirek pisze:

ciach

Po co? Masz przecież w procku nap ref 1,1V do ADC, wystarczająco stabilne.

Reply to
janusz_k

W dniu 11.11.2016 o 20:57, janusz_k pisze:

Taki pomiar jak najbardziej mówi o obrotach silnika. W momencie gdy PWM ma "przerwę" silnik nie jest zasilany ale nadal się kręci zamieniając się w prądnicę, której napięcie wyjściowe jest zależne od obrotów. Pomiar prądu bardziej mówi o momencie obrotowym.

Reply to
Grzegorz Kurczyk

W dniu 11.11.2016 o 17:32, Mirek pisze:

Z tego co pamiętam w attiny13 TIMER0 ma dwa rejestry COMPARE OCR0A i OCR0B. Jednym generujesz PWM, a drugim ustawiasz moment przerwania uruchamiającego pomiar ADC. Do regulacji obrotów będziesz musiał zaprogramować jakiś prosty regulator PID (choć w tym przypadku wystarczy PI lub nawet sam człon proporcjonalny).

Reply to
Grzegorz Kurczyk

P.S. Zerknąłem do dokumentacji attin13 i on ma nawet sprzętowe wyzwalanie ADC przez rejestry OCR0A lub OCR0B czyli wystarczy obsłużyć przerwanie zakończenia przetwarzania przez ADC

Reply to
Grzegorz Kurczyk

W dniu 2016-11-11 o 20:57, janusz_k pisze:

National Semiconductor Application Note 292, jest tam sterownik silnika w oparciu o pomiar "pomiędzy impulsami PWM".

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz [kropka] pl

W dniu 2016-11-11 o 22:50, Grzegorz Kurczyk pisze:

Wiem o tym, tyle że ze względu na przepięcia pomiar nadal nie jest trywialny, a On szukam prostych rozwiązań.

Reply to
janusz_k

W dniu 2016-11-11 o 23:39, Paweł Pawłowicz pisze:

Powodzenia.

Reply to
janusz_k

W dniu 2016-11-12 o 22:44, janusz_k pisze:

Spóźniłeś się ;-) Zrobiłem to jakieś 20 lat temu. Z małym silniczkiem z przekładnią działało fajnie, z wiertarką do PCB już nie za bardzo. Wtedy znalazłem TPIC2101, używam do dziś :-)

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz [kropka] pl

W dniu 2016-11-12 o 22:51, Paweł Pawłowicz pisze:

No właśnie :) wszystko zależy od silnika i wymaganej dokładności regulacji, dla byle jakiej działa.

Reply to
janusz_k

W dniu 2016-11-13 o 17:13, janusz_k pisze:

A w tej kwestii wątkotwórca bardzo dba o to, aby nie udzielić jakiejkolwiek informacji :-) Nie wiemy jaki silnik, na jakie napięcie, jakie będą prądy, jaka jest indukcyjność uzwojeń, jakie obroty, jaki charakter obciążenia... P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz [kropka] pl

W dniu 13.11.2016 o 17:32, Paweł Pawłowicz pisze:

Wypraszam sobie ;) Napisałem z czego to zasilam i jaki scalak to steruje - to wszystko wyjaśnia. Właściwie dla mnie tematu już nie ma. Back EMF wymaga za dużo nakładów jak na ten projekt. Zastosowałem póki co silniczek z większym przełożeniem i zadowalam się jedną prędkością. Będę jeszcze robił próby z silnikiem krokowym, który paradoksalnie uprości sterowanie i do tego wyjdzie taniej.

Reply to
Mirek

W dniu 2016-11-13 o 20:35, Mirek pisze:

To Ci się tak tylko wydaje, krokowiec potrafi gubić kroki, ciekaw jestem jak to wykryjesz :)

Reply to
janusz_k

Użytkownik "Mirek" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:o04g96$pl4$ snipped-for-privacy@node1.news.atman.pl...

A czestotliwosc jaka ? IMO - przyjdzie wylaczyc zasilanie na dosc dlugo, zanim sie prady ustabilizuja.

Dzialalo to dosc dobrze (stabilizatory do magnetofonow, czasem gramofonow) w rozwiazaniu analogowym - ale tam trzeba bylo odjac spadek spowodowany pradem

U=SEM+I*R => SEM=U-I*R.

enkoder dodac ?

J.

Reply to
J.F.

W dniu 14.11.2016 o 13:11, J.F. pisze:

No działało super... ale kilka magnetofonów doprowadzało mnie do szału: co parę dni albo godzin obroty się zmieniały o pewien poziom (nieznacznie, jednak nawet moje niezbyt muzykalne ucho to drażniło), po czym znowu nie wiadomo kiedy wracały do normy. Próbowałem to wytłumaczyć pogorszeniem się izolacji między blaszkami komutatora, ale dziś nie jestem pewien.

No właśnie, czyli mógłbym mierzyć uśrednione napięcie i uśredniony prąd i przeliczać... albo mierzyć napięcie, kiedy prąd nie płynie - teoretycznie zaraz po wyłączeniu klucza ale nie wiem na ile jest tu istotna indukcyjność.

Reply to
Mirek

Pan Mirek napisał:

Pamiętam jeden magnetofon kasetowy, który miał silnik z mechanicznym regulatorem odśrodkowym. Takm jak w maszynie parowej. Albo nawet nie to, bo był on dwustanowy -- przy określonej prędkości styki rozwierały opornik szeregowy. Trudno powiedzieć jaki to miało wpływ na jakość dźwięku, bo tak ogólnie z tego sprzęta ledwie co było słychać.

Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.