REQ: Byggebeskrivelse og skjema for radio-scanner fra JostyKit?

May 07, 2008 3 Replies

Jeg ser etter byggebeskrivelse og skjema for en radio-scanner fra JostyKit. Jeg har ikke selv sett byggesettet, men s=E5 beskrivelsen for mange =E5r siden (begynnelsen av 1990-tallet).



Jeg husker ikke om den var FM og/eller AM, men jeg *tror* den kunne brukes til begge deler... siden jeg s=E5 beskrivelsen i forbindelse med amat=F8r-radio, er jeg ganske sikker p=E5 at den i alle fall tok inn AM og kunne stilles inn/bygges for =E5 ta inn amat=F8rradio-b=E5ndene. Jeg mener =E5 huske det sto en liste over ulike b=E5nd (amat=F8rradio, politi,...) i beskrivelsen, og hvilke komponenter som m=E5tte velges for avskanne nettopp disse b=E5ndene.



Scanneren ville s=F8ke over hele b=E5ndet =E5 stoppe n=E5r den fant noe. S= =E5 vidt jeg husker skjedde selve avs=F8kingen ved at en kondensator ble utladet (over en motstand?), og denne utladningen ble brukt til =E5 styre en oscillator; slik at man var p=E5 den ene siden av frekvensskalaen n=E5r den var oppladet, og p=E5 den andre n=E5r den var utladet.



Fra beskrivelsen tror jeg scanneren var omtrent p=E5 st=F8relse med en sigarettpakke. Jeg tror den hadde et LED som blinket for hver avs=F8king. Den hadde ogs=E5 en "Squelch" (potensiometer?) for =E5 stille inn f=F8lsomheten (beklager, men jeg bare skummet igjennom deler av beskrivelsen, men det med "Squelch" og kondensatoren sitter igjen).



Er det noen som kan huske =E5 ha v=E6rt bort i noe slikt noe, og kanskje kan sende/emaile byggebeskrivelsen? Selv om jeg selvsagt vil ha skjema og (om mulig) kretskortutlegg, er jeg mest interessert i den ganske detaljerte beskrivelsen av virkem=E5ten.



Til slutt vil jeg unskylde for =E5 poste p=E5 norsk til denne gruppen, men den dukket opp =F8verst p=E5 en googling, s=E5 jeg h=E5pet noen kanskje hadde v= =E6rt borti denne satsen her...



mvh.,



-Koppe


mener

i

S=E5

men

hadde v=E6rt

Har ett svagt minne av denna apparaten. Om det =E4r den jag kommer ih=E5g s=E5 var det en smalbands FM mottagare som anv=E4ndes bl.a till att = lyssna p=E5 Polisen ~78-80 MHz men som enkelt kunde justeras f=F6r andra frekvenser. En RC-oscillator styrde s=F6kningen. Utsp=E4nningen fr=E5n = denna styrde en varaktordiod som var en del av lokaloscillatorn. Tror mottagarchippet var ett Philips med inbyggd FM-detektor s=E5 det g=E5r = nog inte f=E5 ut AM utan lite omkonstruktion.

/Alf

Det kan nog vara JK 105 "VHF-SCANNER" 25-179 MHz. Finns med i "Allm=E4n Elektronik Bok 2" av Jan Soelberg fr=E5n 1982. Jag har f.n inte tillg=E5ng till scanner, men boken finns bl a p=E5 vissa bibliotek: ISBN 91-970349-1-6 eller ISBN 91-970349-3 -2. S=F6k p=E5 dessa nummer!

Mvh // G=F6ran A.

"Allmän elektronik 2" - en av de mest sönderlästa böckerna i min bokhylla. Inköpt när jag var 14 år 1982. Det är med glädje jag bryter mot copyrightbestämmelserna. :-) Sidorna 332-345 återfinns inscannade i zip-filen här:

formatting link

Tyvärr fanns det inga kretskortsmönster i boken men med komponentplaceringen och ett bra datorprogram borde väl det vara lätt åtgärdat idag gissar jag.

Mvh Morgan W

Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required