Det ser ut som man skall betala tvlicens utan bild grrrr. Fast man saknar utrustning f=F6r digitalt markn=E4t, skall man betala tvlicens. Lagen s=E4ger tydligen bara allm=E4nt "tv mottagare". Och i det ing=E5r ej att den skall ge bild. Forts=E4ttning f=F6ljer......
Betala tvlicens utan bild grrrr
Oct 30, 2006
11 Replies
Så är det. Man betalar inte för skärmen som visar bilden utan man betalar för mottagaren som tar emot TV-signalen. Det är därför även en video med TV-tuner är licenspliktig.
Olof Lagerkvist
ICQ: 724451
Web: http://here.is/olof
ej
=E4ven en
Citat "Enl jurist har =E4rendet varit uppe i r=E4tten. Man skall betala tvavgift tros man inte kan f=E5 bild. (Att bygga om en tv till monitor godk=E4nns ej,f=F6r privatperson.) En lag fr=E5n 1989 avgjorde. "N=E4r allt blir digitalt s=E5 har man ju inte l=E4ngre denna utrustning och d=E5 borde =E4ven skyldigheten att betala tv-avgift upph=F6ra." 1989 fanns inte marks=E4nd digitaltv. Man tycker att det =E4r dags f=F6r en =F6versyn av lagen. Skriv till radiotj=E4nst och be de ta upp =E4rendet i l=E4nsr=E4tten. Skall enl. radiotj=E4nst bara kosta frim=E4rket(Be om skriftligt f=F6rst.) "
mottagaren som tar
Måste bli lättare för licensvägrarna nu när analoga nätet släcks helt, då räcker det med att gömma boxen om tv'n inte har digitalmottagare.
/p
Du vänder på saken här. Det är rätt att man ska betala avgift för mottagning även om man inte kan få bild, ja. Men man behöver inte betala avgift om man får bild (alltså bara har en monitor) utan mottagning.
Radiotjänst har svjv inte dragit något fall till rätten där en privatperson har byggt om en TV till monitor genom att ta bort mottagaren även om det i vissa sammanhang hävdas att den fortfarande är licenspliktig.
Olof Lagerkvist
ICQ: 724451
Web: http://here.is/olof
Hur licenspliktig är en lcd skärm för stationärt bruk egentligen .. ?
r ej
an
=E4ven en
=F6r
etala
=E4r
Radiotj=E4nst har varit i r=E4tten nyligen och vunnit. Med h=E4nvisning till en lag fr=E5n 1989. Hur *"#=A4%# kan den g=E4lla idag?
Jag gillar att du skriver "grrrr" i ämnesraden. Det tyder på att du är uppväxt med läsning av tecknade serier. En del av grunden i varje hel människa.
"Anders Skelander" skrev i meddelandet news:Fkt1h.21271$ snipped-for-privacy@newsb.telia.net...
"YNF!"
Ah! Riktig kultur ;-)
/Anders
Borde kunna gälla som leg vid PRO-träffar med billiga viagrashots.
mottagaren som tar
Kabelnäten lär ju vara analoga ett bra tag till. Tror inte Radiotjänst orkar hålla reda på vem som har vilken typ av jack i väggen, så även analoga mottagare lär vara betalningspliktiga även fortsättningsvis.
Join the Discussion
Have something to add? Share your thoughts — no account required.
Didn't find your answer?
Ask the community — no account required