zliczanie impulsów przez pc

=_NextPart_000_0022_01C6480F.A76F5B00 Content-Type: text/plain; charset="iso-8859-2" Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

Jak w bardzo prosty spos=F3b zlicza=E6 impulsy za pomoc=B1 pc-ta = (jaki=B6 486) przy pomocy coma ? Czy potrzebne jest jakie=B6 specjalistyczne oprogramowanie? Prosz=EA o pomoc

Pawe=B3

Reply to
Paweł Michalski
Loading thread data ...

Najlatwiej jest skorzystac z jednego 4 wejsc dodatkowych w COMie: DCD (1. pin), DSR (6. pin), CTS (8. pin), RING (9. pin).

No trzeba sobie napisac jakas prosta petelke w C lub Asemblerze dla przykladu. Powinna reagowac na jednostronna zmiane stanu odpowiedniego bitu na danym porcie i zwiekszac adekwatnie odpowiedni rejestr (zmienna). Ogolnie rzecz biorac linijek kodu bedzie nie wiecej niz palcow.

Pozdrowienia. TiGeR

Reply to
TiGeR

A może gdzieś, ktoś doładnie to opisał metodą łopatologiczną. Te impulsy to styk zwary albo rozwarty z dowolnym nap. A program mógłby liczyć te impulsy zbierać informację o ich częstotliwości i dane aby można było oglądać w stecz i w czasie żeczywistym

Reply to
invalid unparseable

Norma mowi, ze logiczna jedynka to napiecie w przedziale

+3V do +15V, a logiczne zero to napiecie od -3V do -15V.

Jednak jezeli konstrukcja Twojego portu nie odbiega od przyjetych praktyk to nie trzeba sterowac wejsc az tak duzymi napieciami i wystarczy napiecie wieksze niz

+1,25 jako logiczna jedynka i mniejsze niz +1 jako logiczne zero. Takie rozwiazanie mialo umozliwic sterowanie wejsciami przy pomocy napiec o poziomach standardu TTL.

Jasne, ze moglby. Jedna petla musi w czasie rzeczywistym zliczac impulsy, druga petla (realizowana symultanicznie) musi na przyklad co 1 sekunde wypisywac ilosc tych impulsow (co daje czestotliwosc w Hz) i kasowac przy tym licznik pierwszej petli.

Oczywiscie. Odczyt w czasie rzeczywistym odbywa sie tak jak napisalem powyzej, natomiast odczyt wstecz moglby odbywac sie na przyklad z generowanego pliku tekstowego.

Pozdrowienia. TiGeR

Reply to
TiGeR

Swego czasu z dobrym skutkiem używałem do zliczania impulsów (zwarcie, rozwarcie) portu joystick-a na dowolnej karcie dźwiękowej. Taki port ma 2 lub 4 wejścia, do których normalnie są podłączone przyciski w joy-u. Odczyt stanu tych wejść łatwo zrealizować w dowolnym języku, a jeśli platformą ma być stary 486 to domyślam się, że będzie pracować pod DOS-em, więc naturalnym wyborem jest C, Pascal lub asm. Opis, jak odczytywać stan portu joysticka znajdziesz bez trudu w interncie lub w książce np. "Anatomia PC". Jeśli chcesz, pisz na priv (wytnij_to_geyb@_to_tez_wytnij_klub.chip.pl) - postaram się znaleźć jakiś przykład w Pascalu.

g.

Reply to
g e y b

TiGeR przemówił ludzkim głosem:

Raczej odwrotnie.

Jakiś czas temu jak sprawdzałem swoją płytę to zmiana stanów następowała przy napięciu +1,8 (narastanie) i +0,8 (opadanie).

Reply to
Zbych

Hmmm... Wydaje mi sie ze jednak nie. Z tego co pamietam wpisanie jedynki na wyjscia portu (DTR, RTS) powoduje wystapienie napiecia dodatniego.

Jestem prawie pewnien, ze to samo odnosi sie do wejsc...

Pozdrowienia. TiGeR

Reply to
TiGeR

TiGeR przemówił ludzkim głosem:

Dlatego tak jest, bo linie te są negowane w kontrolerze RS (8250).

Reply to
Zbych

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.