Impulsy...

Sluchajcie - ma ktos moze pomysl jak zrobic generator jednego impulsu wyswalany zboczem? Impuls = 1ns. Aha - jak to zrobic w miare _prosto_ :-), bo nakomplikowac to i ja potrafie...

Reply to
jerry1111
Loading thread data ...

Obawiam sie ze uklad do generacji impulsu 1ns musi byc prosty bo nic wiekszego sie nie wyrobi. ;))))

Krzysiek Rudnik

Reply to
Krzysztof Rudnik
Reply to
Marek Dzwonnik

Da sie zrobic na jednej kostce 7400. Szukaj w starych radioelektronikach. Bardzo starych. Pamietam że na ostatniej stronie okładki był ten układ i tytuł " generator impulsu nanosekundowego". Więcej nie pamiętam. Czy Ci bedzie pasował sam zobaczysz. Tomek

Reply to
Tomek
Reply to
Marek Dzwonnik

Użytkownik jerry1111 napisał:

Najpierw musisz mieć układ, który ma na wyjściu impuls o stromym zboczu, co NAJWYŻEJ 300ps. Polecane tematy:

-dioda tunelowa

-dioda lawinowa

-szybkie (bardzo) serie ECL Można też zrobić kilkustopniowy szybki wzmacniacz formujący na tranzystorach kilkugigahercowych (łatwo dostępne).

Jak masz, dalej pójdzie jak z płatka :)))))))) Najprościej, bierzesz dobrej jakości linię opóźniającą 1ns (jakieś 1m dopasowanego kabla) i łączysz: wyjście generatora -> jeden zacisk wyjściowy. Potem drugi, króciutkim odcinkiem linii łączysz: wyjście generatora -> jeden zacisk wyjściowy. I tym prostym sposobem masz na wyjściu impuls o szerokości 1ns.

Reply to
A.Grodecki

Pfuj... skad to wziac?

No wlasnie zastanawiam sie nad propozycja A.Grodeckiego - znaczy jako uklad wejsciowy jakis komparator z histereza (coby uformowac powolne zbocze), potem pewnie drugi a pomiedzy nimi generator pily :-) ale juz wychodzi male wiadro tranzystorow, a chcialem prosto :-(

Na razie chyba nie - bo diabli wiedza kiedy cos takiego zrobie. Jak juz bede miec oscylka, co to zmierzy to bede robic. W kazdym razie postaram sie zarejestrowac fakt, ze masz takowe pismidlo.

Reply to
jerry1111

To szukam modeli do Spice... w koncu niedlugo beda "dlugie, zimowe wieczory" :-) IMHO chyba faktycznie najprosciej linia opozniajaca. Najbardziej komplikuje zycie te wyzwalanie - ale to szybciutki komparator zalatwic powinien.

Reply to
jerry1111

Użytkownik jerry1111 napisał:

:))))) No nie wiem, o jakim komparatorze myślisz. Gdybuy się dało zrobić zbocze układem z pętlą sprzężenia zwrotnego, to reszta byłaby bajką :) Spice jest dobry, ale nie w symulacji układów gdzie podstawową rolę grają wszędobylskie el. pasożytnicze, których istnienia nie uwzględnisz lub nie znasz ich właściwości.

Reply to
A.Grodecki

Użytkownik Marek Dzwonnik napisał:

Czas propagacji a prędkość zbocza to 2 różne rzeczy. W bramkach TTL serii F czas narastania i opadania to około 2.5ns. Z tego impulsu 1ns w żaden sposób zrobić się nie da. A już na pewno nie ze zwykłych TTL, co ktoś tu wykombinował.

Źrógło musi być dopasowane do kabla, bo inaczej wyjdzie piramida egipska a nie impuls.

To są trudne rzeczy, bez BARDZO rasowego sprzetu pomiarowego i doświadczenia w tej dziedzinie, trudno cokolwiek wycisnąć.

Reply to
A.Grodecki

Jerry, a jakich parametrów poza 1ns na wyjściu oczekujesz? Jakieś dopuszczalne opóźnienia w stosunku do wyzwolenia? Dopasujesz się do jakiejś lini, czy w _powietrze_ dla wprawy? ;-)

Też skłaniam się do opóźnienia jednej z dróg sygnału, tyle tylko że nie wiem czy warto linią, może jakimś małym R/C i na komparator? Szukaliśmy kiedyś szybkich komparatorów i z tego co pamiętam 1ns nie była nieosiągalna (co nie oznacza że w sklepie będzie). Układ z komparatorem powinien być banalny - czyli odwrotnie proporcjonalny do dostępności tegoż ;-)

Teraz trochę inaczej...a moze mikro wyładowanie w _elektrodę_?

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk
Reply to
Marek Dzwonnik
Reply to
Marek Dzwonnik
Reply to
Marek Dzwonnik

Użytkownik Marek Dzwonnik napisał:

Przebicie lawinowe dobrze wychodzi w NIEKTÓRYCH kiepskich tranzystorach, dobrze pamiętasz. Ale to są sporawe napięcia i właśnie w takich wypadkach używa się tego zjawiska. Czasy są krótkie, nie koniecznie aż tak krótkie, ale za to amplituda imponująca.

Reply to
A.Grodecki
Reply to
Marek Dzwonnik

Użytkownik Marek Dzwonnik napisał:

A nie prościej pójść na PW i popytać mądrych ludzi?

Reply to
A.Grodecki

tak na "chopski rozum" to wystarczy podłączyć bramkę NAND a na wejście dać jednocześnie sygnał bezpośrednio i przez inwerter. Masz opóźnienie równe długości propagacji inwertera, ale będzie to na ogół więcej, niż 1ns.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

W dodatku jak bramka bedzie za wolna, to na wyjsciu nic sie nie pojawi.

W kwestii formalnej - w byle komorce jest dzis wzmacniacz na 1.8GHz, wiec wzmocnic sie da :-)

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.