Zasilanie yamppa

uruchomiłem yamppa 3usb z dużym dyskiem i chciałbym go zamontować w samochodzie. W związku z tym chciałbym się dowiedzieć jak rozwiązaliście sprawę zasilania. Dysk potrzebuje +5V i +12V; z tym pierwszym nie ma problemu - yampp ma wbudowaną przetwornicę, ale co zrobić z

+12v? Proszę użytkowników o informacje.
Reply to
niebieski
Loading thread data ...

Wysyłając taki oto zestaw znaków dnia 2004-05-18 21:26 niebieski nakarmił(a) stado głodnych newsserwerów:

Poszukaj w archiwum bo problem był już poruszany. Ewentualnie mogę podać M-ID-y do postów z opisami sposobów zasilania notebooków w aucie - będzie to jakiś punkt wyjścia.

Reply to
badworm

Zastosuj stabilizator 12V low-drop. Przy wlaczonym silniku (ladowanie akumulatora) wszystko powinno dzialac jak nalezy. Nie zapomnij o radiatorze.

Reply to
Adam Dybkowski

Niby wszystko ok i działać będzie. Ale nie lubię tego rozwiązania...

Ja - jak zwykle - wstawiłbym przetwornicę dającą na wyjściu 12V przy napięciu wejściowym od 8-15V. Nie dość, że unika się jakiś podejrzanych sytuacji w razie rozruchu (a samochód ma prawo zgasnąć od czasu do czasu), to jeszcze mozna zapewnić zasilanie izolowane od masy i nie martwić się, dlaczego wszystko trzeszczy i piszczy po podłączeniu do radia...

Malutki radiatorek.

Reply to
RoMan Mandziejewicz
Reply to
Konrad Rokicki
Reply to
Tomasz Bednarz

Tak chyba najlepsze rozwiązanie. Na jakim układzie można najprościej zrobić taką przetwornicę? W czasie pracy yampp + dysk pobierają 390mA, ale w momencie załączania prąd przekracza 1A.

Reply to
niebieski

3 tranzystory, transoptor (jeśli chcesz mieć izolację) i parę innych elementów...
Reply to
RoMan Mandziejewicz
[...]

No i policzyłem. Z pewnym zaskoczeniem stwierdziłem, że przy tej samej czestotliwości pracy zdecydowanie łatwiej zrobić jednak przetwornicę flyback niż push-pull :-O Problemem okazało się pomieszczenie uzwojeń na karkasie - jednak zdecydowanie łatwiej nawinąć jednym drutem 0.6-0.7 mm 14 zwojów niż dwoma drutami 0.5 dwa razy po 14 zwojów.

Parametry przetwornicy:

Założenia: Uwe 7 -15V Uwy 12V 1A

Częstotliwość pracy: 40 kHz, max duty: 50% (Ui = 8V, Ucesat = 1V) Rdzeń: E16/8/5 szczelina łącznie 0.6 mm (czyli na wszystkich 'nogach' rdzenia 0.3 mm - grubość 3 kartek klasycznego papieru ksero 80g/m^2). Karkas dwusekcyjny.

Rdzeń i karkas kupisz na Allegro:

formatting link
Pierwotne: 14 zwojów drutem 0.6-0.7 mm Wtórne: 26 zwojów drutem 0.5 mm Pamiętaj o poprawnym podłączeniu uzwojeń - połączenie błędne skutkuje skasowaniem tranzystora.

Sterowanie: dla tranzystora bipolarnego: TL494 (wyjścia połączone równolegle, częstotliwość obliczeniowa 20 kHz). Tranzystor przetwornicy: NPN Uce = 30V Icmax = 5A h21emin@Ic=5A > 30 Dioda Schottky na napięcie 30V, prąd szczytowy 4A, Ifavg > 1A Kondensator nie musi mieć dużej pojemności 100 uF wystarczy z dużym zapasem, oczywiście równolegle z nim dajesz ceramiczny 100nF

Do sprzężenia zwrotnego będziesz potrzebował transoptora, diody Zenera

10V i opornika 100 om po stronie wtórnej. Po pierwotnej - jak sobie zechcesz - tak zrobisz.
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Wysyłając taki oto zestaw znaków dnia 2004-05-19 00:23 Tomasz Bednarz nakarmił(a) stado głodnych newsserwerów:

A fe, nieładnie spamować zamiast odesłać do źródeł:

formatting link
i do tego
formatting link
;-)

Reply to
badworm

Wysyłając taki oto zestaw znaków dnia 2004-05-19 19:39 RoMan Mandziejewicz nakarmił(a) stado głodnych newsserwerów:

A mógłbyś skrobnąć jakiś schemat(i ewentualnie dokładny opis) i podesłać mi na priva? Wrzuciłbym to gdzieś na WWW - byłoby gdzie odsyłać ludzi w razie potrzeby. A post już trafił do mini-FAQ, dział Yampp :-)

Reply to
badworm

W poprzednim poście masz wszystkie potrzebne informacje... Schemat? Musiałbym kupić TL494 i połączyć pająka, żeby wszystko dokładnie sprawdzić. A osobiście wolę robić na elementach dyskretnych...

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Postaram się jakoś zamortyzować wstrząsy. Mam nadzieję, że wytrzyma.

Reply to
niebieski

Mam wolny dysk Maxtor 6G 3,5" i przejściówkę, więc pomyślałem, że go użyję. W pierwszej chwili myślałem o cdromie, ale dysk wydawał mi się bardziej odporny na wstrząsy w trakcie odtwarzania. Teraz sam nie wiem. Może odpowiednie zamocowanie dysku go ochroni?

Reply to
niebieski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.