Zasilacz do PC zasilany 12V

Asthma napisał(a):

pewnie nie, bo praca przy 50hz nigdy nie moze byc wydajna ;)

Ja kiedys to rozwiazalem w prosty sposob - dorobilem przetwornice z 12v na ~300V na sg3525 + irfz44 + trafko z zasilacza ATX. Te 300V wyprostowane podpielem do kondensatorow po stronie 230v w zwyklym zasilaczu ATX. Dzieki temu ominelem pfc (duze straty, zwlaszcza jak zasilanie nie jest sinus i czestotliwosci >50hz) oraz gretza od strony sieci - ktory ponad 50Hz tez niewyrabia.

Reply to
BartekK
Loading thread data ...

Witam, mam oto taki problem. Komputerek klasy PC ma stac w odosobnionym miejscu, dosc trudnym w dostepie. Aby wyeliminowac problemy zaniku zasilania moge zastosowac standardowego UPSa (12V->230V->(12V,5V)) ale nie wydaje mi sie to zbyt optymalne, zastanawiam sie bowiem nad opcja takiego 'malego upsa', ktory dawalby od razu tylko i wylacznie stale 12V (12V->(12V,5V)). Wtedy nie trzebaby tracic na transformacji tego na 230V. Dla mniejszych urzadzen dzialajacych na 12V mam takiego 'malego upsa' i dziala rewelacyjnie. Problem stanowi zasilanie PC. Zastanawiam sie, czy jest moze taki produkt (zasilacz do PC na 12V), ktoryby podolal zadaniu, oczywiscie zdaje sobie sprawe z innych napiec potrzebnych do pracy PC, tymniemniej baza ma byc 12V. Byc moze znacie jakies lepsze, sprawdzone i dedykowane rozwiazanie do takich problemow ?? No i czy gra warta jest swieczki, tzn czy ten zwykly standardowy UPS nie okazalby sie wydajniejszy ?? Dodam iz zanik pradu moze dochodzic do 8-10h, a sprzet jest klasy P3 1Ghz. Byc moze jakas opcja byloby rozbebeszenie starego laptopa ??

Dzieki za wszelkie sugestie. Pozdrawiam J.

Reply to
Asthma

Sprawdz sobie jakie napiecia potrzebujesz (a jest tego wiecej niz 12 i 5 V) i zastanow sie ile bedzie Cie kosztowalo zrobienie takie przetwornicy. Dodatkowo nie widze zbyt duzych strat energetycznych ( w przemianie na 230V) na ups`ie to jest zasilacz impulsowy, ktory ma male straty. Moim zdaniem nieodplacalne tym bardziej, ze ten komputer wymaga "mocnego" zasilania.

K.

Reply to
Krzysztof

Greg napisał(a):

Noo od tego zaczolem, tylko poprosze o hinta pod jaka/jakimi fraza/frazami poszukiwac, elektronika si enie zajmuje dlatego merytorycznie zapewne bladze :))

Dzieki i pozdrawiam. J.

Reply to
Asthma

Krzysztof napisał(a):

Dzieki za odpowiedz, z tego co widze specyfikacje atx 2.2 bodajze no to potrzeba mi +3V,-3V,+5V,-5V,+12V i -12V. Jak napisalem post nizej jestem laikiem w temacie elektroniki, byc moze faktycznie caly interes nie jest warty zachodu.

Dzieki i pozdrawiam. J.

Reply to
Asthma

Napiszę tak: zajmuję się przetwornicami już dość długo. Jednak pod stołem stoi stary, dobry APC BackUPS 600 z podłączonym akumulatorem żelowym 12V 38Ah i nawet do głowy mi nie przyszło, żeby babrać się z przetwornicą. Kombinowałeś z zasilaniem komputera a zapominasz, że zasilania potrzebują też inne urządzenia - na przykład monitor...

Reply to
RoMan Mandziejewicz

LCD ? :-)

J.

Reply to
J.F.

Perpetum mobile? LCD też potrzebuje zasilania. I nie załatwisz już tego prostą przetworniczką, bo zaczynają się schody z masami.

Reply to
RoMan Mandziejewicz
12 i 5 V) >>> i zastanow sie ile bedzie Cie kosztowalo zrobienie takie przetwornicy. >>> Dodatkowo nie widze zbyt duzych strat energetycznych ( w przemianie na 230V) >>> na ups`ie to jest zasilacz impulsowy, ktory ma male straty. Moim zdaniem >>> nieodplacalne tym bardziej, ze ten komputer wymaga "mocnego" zasilania. >> Dzieki za odpowiedz, z tego co widze specyfikacje atx 2.2 bodajze no to >> potrzeba mi +3V,-3V,+5V,-5V,+12V i -12V. Jak napisalem post nizej jestem >> laikiem w temacie elektroniki, byc moze faktycznie caly interes nie jest >> warty zachodu. >

No wiec tak, innych urzadzen brak :)) Tylko P3 w jakies obudowie, nawet bez dyskow twardych, nagrywarek itp. o monitorze/drukarce nie wspominajac nawet. Co do malych strat upsa, zastanawia mnie to, ze majac urzadzenie zasilane "fabrycznie" 12V/1A wpinam go do tego mojego mini upsa 12Voltowego i w zasadzie czas podtrzymania mniej wiecej odpowiada pojemnosci baterii - 7, 12h itd. Natomiast to samo urzadzenie na zwyklym upsie przedzie powiedzmy 1h30min i koniec. Nie znajac byc moze wszystkich czynnikow wplywajacych na czas podtrzymania prosze o wytlumaczenie mi tego zjawiska ;))

Dzieki wielkie za odpowiedzi. Pozdrawiam J.

Reply to
Asthma

UPS nie pozwoli zbytnio zrozladowac AKU. jak za malo masz z UPSa to pdolacz AKU samochodowy 30AH zamaist i bedzie smigac, zazwyczaj bez przerobek UPSa. Tansze to niz kombinowanie.

komputer w zasadzie potrzebuje +12,+5,+3.3 Jesli nie ma stacji dyskietek i HDD to moze obejsc sie i bez 12V, ale to nie wszystkie. Poszukaj zasilaczy impulsowych 12V do plyt mini-ITX .kolega ma takowy- powinno dzialac, nie wiem tylko czy z pradem wydoli. Mam sprawdzony projekt zasilacza do ATX z 12V, wysylalem juz komus na grupie, ale skoro jestes poczatkujacym, to nawet nei mysl sie do tego zabierac - szkoda plyty glownej i swadu palonych scalakow:-) Zreszta zaprojektowalem go do plyt MINI ITX, ktorych pobor pradu nei przekracza 15..30W. Greg

Reply to
Greg
[...]

Jest rzeczą oczywistą, że podpinajac urządzenie pobierające 12W do UPSa o mocy 400VA nie jesteś w stanie wykorzystać energii zawartej w akumulatorze UPSa wydajnie. Podobnie będzie jak podepniesz żarówkę

100W do elektrowni - będą bolały te wagony węgla sypane do kotłów...

Jednak nie pisz, że komputer z P3 na pokładzie pobiera 12W mocy. Moc UPSa dobierasz do żądanej mocy. Podejrzewam, że w zupełności wystarczy Ci APC BackUPS 400 z podłączonym akumulatorem samochodowym 12V 120Ah. Co do braku peryferii - nawet zakładając, że ten komputer jest tylko routerem bezdyskowym, to potrzebujesz zasilania dla switcha/huba. Co do braku monitora, to się tak nie zarzekaj, bo to zwykle bywa tak, że jest on potrzebny wtedy, gdy się tego najmniej spodziewasz.

Na APC BackUPS 400 z akumulatorem 12V 72Ah pracowały u mnie dwa komputery klasy P200 + monitor CRT 15" + zasilacze do modemu, SDI, switcha. Energii starczało na ok. 3h pracy tego zestawu.

Dlaczego akurat APC BackUPS? Z kilku powodów:

  1. Możliwość zimnego startu.
  2. Nie grymasi po podłączeniu zewnętrznego akumulatora.
  3. Nie przegrzewa się przy długotrwałej pracy na akumulatorach.
  4. Na Alledrogo można kupić je za grosze.

Co trzeba przerobić? Trzeba dodać w miejsce wewnętrznego akumulatora kondensator(y) elektrolityczne o dużej pojemności. W moim obecnym

600VA wstawiłem kondensator 47000uF/16V. Dość łatwo da się kupić kondensatory 22000uF/16V - były swego czasu nawet wyprzedawane za grosze w sklepach dawnego ZURiT - dwie sztuki starczą.

Do przedłużenia przewodów do akumulatora najłatwiej uzyć tanich, marketowych kabli rozruchowych. Z jednej strony zakładasz na końce klasyczne klemy na akumulator a z drugiej końcówki oczkowe do kondensatora (jeśli ma zaciski śrubowe) lub po prostu lutujesz - uważaj, żebyś zwarcia nie zrobił.

Problemem może być ładowanie akumulatora - co prawda stare Backi nie zgłaszają jakichkolwiek pretensji do dużego akumulatora ale czas ładowania akumulatora 120 Ah rzedu 5 dni może być uciążliwy. Czyli zestaw będzie wymagał zewnętrznej ładowarki. I tu już nie sprawdzi się tania ładowarka marketowa - w ten sposób zniszczyłem poprzedni akumulator - podłączyłem i zapomniałem o niej na 2 tygodnie - akumulator wysechł na wiór i 'zrzucił' część okładzin. Jedna cela prawdopodobnie zwarta osadem, duże upływności. W przypadku akumulatora 'mokrego' (klasyczne samochodowe) należy utrzymywać na akumulatorze napięcia max 14.4V, w przypadku żelowego -

13.8V. Tanie ładowarki marketowe potrafią niestety dociągnąc do 16V a to dla akumulatora zabójcze na dłuższą metę.
Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.