Zasilacz ATX uszkodzony. Dziwny problem.

Loading thread data ...

Zwarcie na płycie?

Reply to
bocian

Nie wystawia PG?

MAc

Reply to
MAc

paranoix napisał(a):

jak się ledwo obraca, to pewnie napięcia nie ma, chyba, że ma sterowanie a termistor zimny. Obciąż 5v, i wtedy zacznij mierzyć komplet napięć wyjściowych. sprawdź napięcia na TLu - szczególnie na 1 i 4 - czy ma z czym porównywać i czy go coś nie blokuje. I nie testuj spieprzonego zasilacza na chodzącej płycie :-0

MAc

Reply to
MAc

Mon, 27 Mar 2006 23:16:51 +0200 jednostka biologiczna o nazwie "paranoix" <panoramix snipped-for-privacy@o2.pl wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Jak Codegen to raczej do śmietnika ... :-)

Nic specjalnego, wzięto najbardziej chłamowate elementy jakie były w produkcji, jakiś biedny Chińczyk to zlutował i wysłano ten złom do Polski, aby ktoś go kupił i spalił sobie komputer* :-)

Sprawdź czy winny jest zasilacz czy komputer. Odłącz zasilacz całkowicie od kompa i zewrzyj na wtyku ATX przewód PS_ON (zielony) z masą (czarny). Zasilacz powinien ruszyć, jeżeli nie rusza, wywal czym prędzej i ciesz się że jeszcze Ci nie sfajczył sprzętu.

Jeżeli próba z zasilaczem wypadła pomyślnie to podłącz go do płyty głównej (napędy sobie daruj na razie) i obserwuj co dzieje się na przewodzie PS_ON w chwili kiedy próbujesz uruchomić komputer. Jeżeli jej stan nie zmienia się na niski kiedy przyciskasz przycisk power to jest to problem z płytą główną. Problem może stwarzać też coś spalonego (np. dysk czy cd-rom) co robi zwarcie i dlatego zasilacz nie rusza.

Uwaga: większość "spalonych" dysków można odratować (wiem bo już to robiłem parokrotnie). Śmiało zdejmij elektronikę z takiego i poszukaj w okolicach gniazda zasilającego elementów podobnych do diod i sprawdź miernikiem spadek napięcia na nich. Te diody to najprawdopodobniej transile. Jeżeli dają zwarcie to znaczy że spełniły swoje zadanie i ochroniły (zazwyczaj) elektronikę dysku przed sfajczeniem. Najlepiej wymienić je na nowe, chociaż na szybko, do zgrania danych na inny dysk/streamer można je po prostu wylutować (lepiej wlutować jakieś np. BYV27 w ich miejsce, chociaż będzie zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją). Jeżeli masz pewny zasilacz który nie robi numerów to powinno się udać, z tym że dysk jest wtedy pozbawiony ochrony. Dysk nie powinien po takiej "naprawie" dawać zwarcia ani z 5V ani z 12V do masy.

*) Sorki, za ten cały tekst ale mamy w pracy "świeże wrażenia" z używania takich zasilaczy :-)
Reply to
BLE_Maciek

BLE_Maciek napisał(a):

bron boze! taki wspanialy material na ladowarke do akumulatorow wyrzucac? :) (ale pod warunkiem ze sprawny). Ja juz pare zmajstrowalem, jako ze zime mielismy sroga ;) i sprawdzily sie rewelacyjnie. Poza kosztem kawalka kabla 2x 4-6mm3 i 2x 'zabka' na akumulator to koszt zerowy, chwila pracy i mamy ladowarke ktorej nie bedzie szkoda wyrzucic po naladowaniu/dac potrzebujacemu sasiadowi/oddac opozycji na bialorusi...

Reply to
BartekK

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.