Zaklocenia w TV spowodowane praca silnika 3-fazowego

Witam Otoz jest taki problem. W domu w kotlowni jest podlaczony silnik 3-fazowy (najczesciej silnik pracuje przez krotki okres (2-10s) co kilka minut). Podczas pracy silnika pojawiaja sie zaklocenia w TV w pokoju sasiadujacym z kotlownia. W innych, oddalonych od kotlowni tez, ale duzo mniejsze. Zaklocenia TV spowodowane sa zapewne zakloceniami napiecia, ktore z kolei spowodowane sa duzym poborem pradu przez silnik. Wynika z tego, ze zaklocenia napiecia zmiennego musza przechodzic przez zasilacz w TV. Racja?

W jaki sposob pozbyc sie tych zaklocen?

Wrzucic do TV jakis inny, stabilniejszy zasilacz? W tym jest pewnie transofrmatorowy, ktory jak sadze jest bardzo podatny na tego typu zaklocenia.

A moze podlaczyc przez UPS? Tylko to juz bylby wiekszy wydatek.

Dobrze kombinuje? Moze jest jakies prostsze rozwiazanie?

Niestety sprawe znam na odleglosc i nie moge samemu posprawdzac.

pozdrawiam chojny

Reply to
chojny
Loading thread data ...

chojny snipped-for-privacy@interia.pl napisał(a):

Jak wyglądają te zakłócenia na ekranie telewizora ? Jeśli mają postać iskier to mogą się przenosić przez kable sieciowe, powietrze, antenę lub kabel antenowy. Takie zakłócenia najlepiej wytłumić filtrem przy silniku lub jego styczniku. Gdyby przyczyną był niestabilny zasilacz, to zakłócenia miałyby postać zmian w poziomych i pionowych wymiarach obrazu. Jaki to model telewizora - chyba nie lampowy Rubin albo Elektron sprzed ponad ćwierć wieku - to ostatnie telewizory z transformatorowymi zasilaczami. Współczesne telewizory mają zasilacze impulsowe - na wejściu prostownik z dużym kondensatorem elektrolitycznym a potem przetwornica. Nie zauważają spadku napięcia do conajmniej 160V a niektóre stabilizują nawet od 100V, nawet gdy nominalnie mają podane napięcie zasilania 220-240V. Aby na takim telewizorze widać było zmianę wymiarów obrazu, żarówki w mieszkaniu musiałyby bardzo mocno przygasać w momencie startu silnika. Wmak

Reply to
Wmak

Tomek snipped-for-privacy@nie.com napisał(a):

Czy coś się indukuje w cewkach odchylających jest mało istotne - największe oddziaływanie zewnętrznego pola magnetycznego jest w nieekranowanej szyjce kineskopu, pomiędzy katodami a cewkami odchylającymi - tutaj pole zakłócające najbardziej odchyla strumień elektronów. Wmak

Reply to
Wmak

chojny napisał(a):

IMHO źle. Po pierwsze - jakiego typu są te zakłócenia i jak się objawiają. Po drugie - Zakłócenia usuwa się likwidując źródo zakłóceń. (nazwijmy to potocznie odkłócaniem)

Praca u źródła daje lepsze efekty niż kombinowanie z odbiornikiem.

(jeżeli odległość od kotłowni ma znaczenie to sugeruje mi to zakłócenia idące w powietrzu a nie po kablach zasilających)

MAc

Reply to
MAc

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.