zabezpieczenie wzmacniacza/kolumn

Oct 16, 2006 7 Replies

witam - mam takie pytanie, jaki dobrac czas zadzia³ania zabezpieczenia przed pojawieniem sie npiecia sta³ego na wyjsciu? wystarczy np za³ozyc ze wszystkie czestotliwosci ponizej 5hz to juz s± sta³e? wtedy wychodzi mi ze uklad zareaguje dopiero po 500ms ;-) jak sadzicie, w polaczeniu z natychmiastowym zabezpieczeniem nadpradowym wystarczy tyle?



dajesz filtr dolnoprzepustowy powiedzmy na 1Hz, czyli R kilka kilo i elektrolit rzedu 100uF (lub 2 polaczone antyrownolegle) dalej uklad 2 tranziakow WE/WB npn - baza 1 na mase, emiter 2 do masy, baza

2 z emiterem 1 do sygnalu, kolektory obu przez 22k do VCC jak na kolektorach masz 0, to znaczy ze pojawilo sie DC. odajesz 3 tranziak OC i przekaznik i jak pojawi sie DC to przekaznik odlacza glosniki Uklad sprawdzony i czesto spotykany w fabrycznych kostrukcjach.

no wiem, wlasnie chodzilo mi o dobór tych elementow R i C - na razie uznalem ze bedzie to 10k i 100uF, dalsza czesc bedzie juz na operacyjnych;-) tylko pytanie - jakie dac napiecie graniczne? tzn, gdy wartosc bezwzgledna wartosci sredniej sygna³u przekroczy 1V to uklad sie wylacza? no bo co do nadpradowego to wiadomo - mierze wartosc szczytow± i jak przekroczy jakies napiecie to wylaczamy ;-) aha, zapomnia³bym dodac - przy nadpradowym napiecie mierzone daje jako napiecie na rezystorach emiterowych koncówki... a z reszta jak dokoncze schemat to walne na grupe do oceny ;-)

Hm... A to zabezpieczenie przed czym ma zabezpieczyć? Bo wg. mnie, składowa stała nie wynikajaca z dziwnych dźwięków, jaka może wystąpic na wyjściu to + lub - zasilania końcówki mocy. :) Mylę się?

TP.

uklad 2 tranziakow WE/WB npn - baza 1 na mase, emiter 2 do masy, baza

A czy te trandziaki nie rozwal± bañdzak wzmacniacza ?

R.K.

nie, nic nie rozwala, chociaz nie wiem o czym do mnie rozmawiasz

Aaa, chodzi o ten bañdziak ? " Bañdziak" to jest pasmo przenoszenia :>))

Greg, razi mnie ten ¿argon ZURT-owski w Twoich postach. Piszesz fachowo i konkretnie i dobrze siê to czyta. Czy tak trudno pisaæ w³a¶ciwe nazwy elementów ? Posty te czytaj± m³odzi adepci elektroniki i na³adowani taka wiedz± szukaj± w sklepach czê¶ci typu trandziak , koñdziak , trafiak na 1Giga. Przypomnia³a mi siê rozmowa z "Fachowcem " od reperowania telewizorów który swój barak wiedzy nadrabia³ takim ¿argonem.

Pozdrawiam. R.K.

o tym nie slyszalem

widzisz, napisanie tranzystor zajmuje trochewiecej czasu niz tranziak :) zreszta spojrz na posty - to powszechnie tutaj uzywane slownictwo

nie znam okreslenia kondziak, trnadziak, trafiak. ale ok, postaram sie pisac jasniej

Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required