Z serii _A_mator

Po pewnym czasie analiz i namyslu wreszcie dorwalem jakis schemiack zasilacza stabilizowanego na LM317, lekko go zmodyfikowalem. Oto on:

formatting link
ma byc takie by dawal napiecie z zakresu 1,25V-40V(35V?) przy 1A-1,5A. I teraz podstawowe pytanie: Czy to bedzie dzialac??? Czy schemat jest poprawny? Jaki dac transformator??? Jedne zrodla podaja ze na 25V inne ze 38V... to ze 2A to wiem, ale jakie napiecie??? Mostek rozumiem ze dowolny na 2A a kondensatory na 50V?

Uff, ciezko jest byc amatorem =) Dzieki za odpowiedzi.

Reply to
Doman
Loading thread data ...

Marnie to obmysliles, bo przy Uwy=1,25V i iWy=1,5A bedzie ci sie na tym LM317 wydzielalo ponad 58W mocy. Jesli musisz miec taki olbrzmi zakres napiec wyjsciowych to zrob kilka odczepow z trafa, albo pomysl nad zasilaczem impulsowym.

Reply to
T.M.F.

| Marnie to obmysliles, bo przy Uwy=1,25V i iWy=1,5A bedzie ci sie na tym | LM317 wydzielalo ponad 58W mocy. | Jesli musisz miec taki olbrzmi zakres napiec wyjsciowych to zrob kilka | odczepow z trafa, albo pomysl nad zasilaczem impulsowym. Oryginalny schemat jest tu, zmienilem tylko kondensator na tanszy, pisza ze transformator na 25V i 2A, mostek na 2A. I wszystko ma dzialac... ? Glupie pytanie ale, co to sa "odczepy"? Tutaj jeszcze pare innych zasilaczy na LM317:

formatting link
(1,25-35V, 1,5A, roznicy konstukcyjnej za bardzo nie ma, albo ja juz zglupialem)
formatting link
Moze ktos z Was ma jakis schemat sprawdzonego zasilacza stabilizowanego na LM317? 1.25V-25V, 1A?

Reply to
Doman

Tu jest oryginal na ktorym sie wzorowalem

formatting link
ma dzialac na trasformatorze 25V 2A, mostek tez 2A. 1.25-40V...?

Reply to
Doman

Nie bedzie dzialal. Shemat jest w miare poprawny, ale jesli za prostownikiem wyjdzie 40V, a ty bedziesz chcial pociagnac 1A 5V - to gdzies sie musi wydzielic 35W. A ten scalaczek moze zniesc 1 czy 2W ..

Jesli wezmiesz trafo nominalne 25V/2A - to bez obciazenia bedzie mialo ze 27V napiecia skutecznego. Czyli jakies 38V w szczycie, i na kondensatorze wyjdzie 37V. Pod obciazeniem 2A spadnie o pare V, moze sie okazac ze do 30V, a przy malym kondensatorze to srednia bedzie jeszcze mniejsza.

J.

Reply to
J.F.

Dzialac bedzie, ale 2A przy niskim napieciu z tego nie pociagniesz, kilkanascie moze:) Generalnie do szkoly chodziles i wiesz, ze P=U*I, wiec jesli masz regulator liniowy to na nim wytracasz te kilkanascie woltow, zeby na wyjsciu bylo np. 5V. A wiec na nim tracisz olbrzymia moc.

Nawin sam uzwojenie wtorne trafa, wyprowadzajac co kilkanascie zwojow koncowke. Dzieki temu uzyskasz uzwojenie wtorne dajace napiecia np. co

5V. Dzieki temu jak bedziesz potrzebowal 5V 2A, to nie zasilisz stabilizatora z +40V, tylko np. z +7V, a wiec bedziesz tracil nie (40-5)*2=70W tylko (7-5)*2=4W. A generalnie to najprosciej zastosowanc przetwornice impulsowa, np. LM2676S-ADJ - 1,23-37V, 3A. Schematy masz w nocie aplikacyjnej do tego scalaka.
Reply to
T.M.F.

On Behalf Of Doman

Skoro tak to obejrzyj LM2576. Prosta aplikacja, tani dławik (np.tme). LM też do kupienia w

formatting link
Tylko kup wersję LM2576-adj.

pzdr Artur

Reply to
ziel

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.