Wzbudzanie się zasilacza

W dniu 2019-10-21 o 19:03, J.F. pisze:

Też się na impulsowym przejechałem jak robiłem PH-metr ze sterowaniem elektrozaworem CO2 do stabilizacji odczynu wody w akwarium. Przy zasilaczu impulsowym nie szło skalibrować elektrody miernika :D

Pozdrawiam

Reply to
Waldek
Loading thread data ...

W dniu 2019-10-21 o 22:41, Waldek pisze:

Moim szczytem mechanicznym amatorskich konstrukcji jest częstościomierz

100MHz. Góra i dół z blachy aluminiowej giętej na giętarce - spotykają się w połowie wysokości boków. Wnętrze to 3 PCB tej samej wielkości z TTL-ami. Płytki ułożone w stosik, a wszystkie połączenia powiązane cienkim sznureczkiem w wiązki.

Z elektroniką samochodową to skojarzył mi się zapłon tyrystorowy, który zamontowałem w taty samochodzie (wg artykułu z RE - ta wersja z gromadzeniem energii w kondensatorze jednym impulsem), ale to nie było "na zamówienie" tylko "za zgodą". Pierwsze zamówienie to dostałem na urządzenie do kalibracji zegarków elektronicznych.

Jak byłem w wojsku (w warsztacie, gdzie naprawialiśmy radiostacje) to przerobiłem im jakąś starą ładowarkę na zasilacz stabilizowany. Trafo chyba z 200W na rdzeniu o pojedynczym obwodzie magnetycznym. Dali mi do tego taśmę w emalii jakieś 4x1mm. Nie pamiętam, abym rozbierał ten transformator - chyba nawijałem przewlekając tę taśmę, ale tam było coś poniżej 3zw/V więc nie było tego tak dużo, a ja nie nawijałem całego uzwojenia tylko jakieś uzupełnienie, aby umożliwić bardziej precyzyjny wybór napięcia na prostownik i do stabilizacji. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

W dniu 2019-10-22 o 11:17, Piotr Gałka pisze:

He he... też miałem robić taki kombajn, kompletowałem kości serii S/LS/H a wszystko trza było wówczas zdobywać/załatwiać ;) Mój projekt miał również pracować jako zegar, żeby "użytkowość" była lepsza - ale jak później podliczyłem ile to będzie żarło prądu to dałem sobie siana :D i zegarek zrobiłem na MC1204 ;) - następny na MC1206 bo miał budzik

Pozdro

Reply to
Waldek

W dniu 2019-10-22 o 21:42, Waldek pisze:

Ze względu na prąd zamiast standardowego rozwiązania:

- 8 rejestrów 4 bitowych

- 8 dekoderów 7-segment lub:

- 8 rejestrów 4 bitowych

- 4 multipleksery

- 1 dekoder 7-segment zastosowałem:

- 4 rejestry przesuwne,

- 1 dekoder 7-segment

Pisząc to zastanowiło mnie ile ja tam miałem cyfr, bo 8 wydaje się za dużo. Dlatego sięgnąłem do szafy i go odpaliłem. Mam tam 7 cyfr. Jest to lampowy wyświetlacz prawdopodobnie z jakiegoś kalkulatora, którego zdobycie (nie pamiętam okoliczności) było głównym czynnikiem wyzwalającym - "trzeba go jakoś z pożytkiem zagospodarować". P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Użytkownik "Piotr Gałka" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:qop1lj$att$1$ snipped-for-privacy@news.chmurka.net... W dniu 2019-10-22 o 21:42, Waldek pisze:

Ale w jakim sensie ? Pradu to powinno ciagnac z grubsza tyle samo, chyba ze wyswietlacz bierze malo, a kosci TTL duzo.

Taki z 10-15 cm dlugosci i 2 cm srednicy ? Radziecki IW-costam, prawdopodobnie uzywany w kalkulatorach Elwro - tez taki mialem, na szczescie sie stlukl :)

formatting link
moj mial druty tylko z jednej strony. To chyba byl IW-18

formatting link
Tylko one byly multipleksowane z natury.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2019-10-23 o 10:54, J.F. pisze:

Kości biorą dużo. OIDP to szacowanie 20mA na kość się mniej więcej sprawdzało niezależnie co dana kość robiła. Redukcja z 13 kości na 5 to

8x20=160mA mniej.

Ten mój nie jest okrągły (płaski, szklany prostokąt z walcowatą wypukłością z przodu). Otwór w obudowie na wyświetlacz ma 5,8cm długości. Nie wiem, czy wyświetlacz ma 7 cyfr, czy może więcej, ale ja użyłem tylko 7.

Mój ma nóżki na dolnym boku.

Możliwe. Wypisując możliwe rozwiązania zacząłem od niemultipleksowanych wyświetlaczy LED 7-segment. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

W dniu 2019-10-23 o 13:17, Piotr Gałka pisze:

Ten mój projekt był na 7-seg LED-ach i poza częstościomierzem miał też mieć funkcje zegara więc dochodziły dodatkowe kości do zaprogramowania budzika i układu porównującego - nie chce ściemniać bo już nie pamietam, ale naprawdę sporo prądu by to żarło wg. szacunku ;)

- no ale to były lata 80-te ....

A polepiłem nie tak dawno sprytny chiński zegarek wielofunkcyjny na siakimś procku z cyframi LED gdzie "przemiatane" są poszczególne segmenty jak i elementy w segmencie Jest na tyle fajny że zabieram go nawet na wyjazdy :D

formatting link

Pozdro

Reply to
Waldek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.