wykrywanie impulsów

Mam 6 wentylatorków w czasie pracy generujących przebieg prostokątny ok

5kHz. Na Atmedze 128 robię do nich sterowanie. Chciałbym wprowadzić te sygnały na kontroler by mieć informację o stanie pracy - działa/niedziała. No i jakoś nie mam pomysłu jak takie coś zrobić. Może są jakieś gotowe układy zwracające informację o tym, że są lub nie ma impulsów?
Reply to
PH
Loading thread data ...

Witam,

Dnia 10.05.08 (sobota), 'PH' napisał(a):

W (niektórych) wentylatorach jest trzeci przewód (zwykle żółty), który można podłączyć odpowiednio do portu uC i w ten sposób sprawdzać, czy wentylator się kręci (i czy się kręci tak szybko, jak chcemy) - jest tam dodatkowy czujnik, albo wyjście OC tranzystora. Z innych prostych metod - pomiar prądu wentylatora. Jakiś rezystor 1 Ohm, sygnał podać na wejście ADC. Nie wiem, czy nie będą istotne przesunięcia fazowe. Wartość prądu powie nam nieco o stanie wentylatora.

O pomiarze prędkości łopatek wentylatora było kilka razy na grupie, zerknij do archwium. Poza tym zerknij na Elektrodę, pewnie i tam przewinęło się kilka projektów tego typu.

Reply to
Dykus

Dykus pisze:

No właśnie mam taki wentylator

Mnie nie chodzi o pomiar prędkości, tylko jak programowo obsłużyć sześć

5kHz sygnałów w taki sposób, by na wyjściu móc uzyskać 6 informacji - kręci się/nie kręci.
Reply to
PH

Użytkownik PH napisał:

Witam Jest takie cosik i nazywa się przerzutnik monostabilny z podtrzymaniem. W serii TTL to np. 74123. Ale skoro masz uC to niech on se programowo/sprzętowo sprawdza.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Witam,

Dnia 10.05.08 (sobota), 'PH' napisał(a):

Ale jaki problem wykorzystać sygnał z wentylatora (żółty przewód) do oceny, czy wentylator się kręci, czy też nie? Poza tym, przy zużytych wentylatorach jest tak, że stopniowo przy tym samym napięciu kręcą się coraz wolniej (wzrastają siły tarcia) i mierząc prędkość wentylatora możesz to wykryć wcześniej zużycie wentylatora (zanim spłonie chłodzony element:).

A w jaki sposób... hmm... można uruchomić przerwania PinChange i jakiś licznik. Po wystąpieniu przerwania sprawdzić które to i ustawić jakiś bit kontrolny (dla każdego wejścia osobny). Przy przepełnieniu licznika (raz na np. 200ms) sprawdzić, czy wszystkie są ustawione i je wyzerować. Jeżeli któryś nie był ustawiony to znak, że brak sygnału z wentylatora i coś nie tak z wentylatorem. To taki najprymitywniejszy, który mi do głowy przyszedł.

Pomiar prądu też jest ciekawy... :)

Reply to
Dykus

Np w przerwaniu (minimum 10kHz) sprawdzasz stan nog procesora do ktorych masz podpiete wentylatory i jak sie stany zmieniaja to wiesz ze sie kreca. Jak bedziesz zliczac impulsy to bedziesz wiedzial nawet jak szybko sie kreca.

MS

Reply to
Marcin Stolarski

Marcin Stolarski pisze:

Też o tym myślałem, ale procek nie tylko to ma robić. Na razie cykl pracy to pół sekundy. Obsługa przerwania dokonująca się tak często, wydłuży ten cykl pracy, a pozatym :) szybkość wykonania programu będzie zależała od prędkości obrotowej wentylatorków. Chyba skłaniam się do wykorzystania tych 74123.

Reply to
PH

Dykus pisze:

Fakt nie zwróciłem na to uwagi i pomysł jest super, ale niestety wentylator nie będzie pchany z stabilizowanego źródła napięcia raczej

+/-20%

Wcale nie taki prymitywny:) Dzięki

Ale o wiele bardziej skomplikowany, bocznik (kompensacja temp), prowadzenie mas, jakaś optoizolacja bo to silnik na 60V. Poza tym niewrażliwość na rozruch, zachowanie prądu w BLDC przy zatarciu.

Reply to
PH

PH schrieb:

jeszcze prostszy sposób (był używany do sprawdzania kręcenia się talerza w magnetofonach), to prosty dyferencjator (kondensator w szereg i opornik do masy) i już masz sygnał, czy ustrojstwo wysyła impulsy, czy nie.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

UCY74123

Krzysiek Rudnik

Reply to
Krzysztof Rudnik

Waldemar Krzok pisze:

albo odwrotnie: rezystor w szereg i kondensator do masy (filtr dolnoprzepustowy) + ew. komparator.

pozdrawiam

yes

Reply to
Yes

zastosuj gotowe uklady do sterowania wentyaltorami - jesli to konstrukcja jednostkowa to mozesz sprobowac pozyskac probki z AD - robia kilka fajnych ukladow do takich rzeczy

Reply to
PAndy

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.