wartość skuteczna

Witam

Czy są jakieś układy scalone do zamiany przebiegów sinusoidalnych (50Hz) na stałą wartość skuteczną.

Pozdrawiam.

Reply to
uC PC
Loading thread data ...

uC PC napisał(a):

prostujesz, dajesz przez dzialnik jeśli potrzeba zmniejszyć napięcie, dalej na wzmacniacz operacujny pracujący w układzie całkowania? chyba tak się da

Reply to
szlovak

A może jest gotowy układ, z jednej strony wpuszcza się sinusoidę a z drugiej otrzymujemy wartość skuteczną. Chodzi mi o zakres napięcia od 0 do 5V.

Reply to
uC PC

A po co komplikować. Dioda i kondzior i masz wartość szczytową. Podziel to przez pierwiastek z 2 i masz skuteczną. pleban

Reply to
pleban

Tak zrobiłem, ale dla sygnału szybkozmiennego (50Hz) przy nagłym zaniku napięcia (0V) kondzioł jakiś czas się rozładowuje i wprowadza błąd do rzeczywistego odczytu napięcia.

Reply to
uC PC

Jak wyłączasz to nie masz przebiegu sinusoidalnego. A 50Hz to nie jest sygnał szybkozmienny. Szybkozmienny zaczyna się tam, gdzie oporniki mają indukcyjność i pojemność.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Użytkownik "uC PC" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl

Zobacz AD736:

formatting link
Ale RMS to z definicji "Root-Mean-Square", czyli "pierwastek uśrednionego kwadratu". Jakoś musisz to uśrednianie zrealizować. Albo analogowym filtrem, albo cyfrowo. Ale filtr gromadzi w pewnym sensie informację o historii przebiegu i nie bardzo możesz mu powiedzieć: "Przebieg się skończył, od _teraz_ jest zero"

Reply to
Marek Dzwonnik

uC PC napisał(a):

formatting link
Projekt - Przetwornik True RMS

Reply to
Kris

"uC PC" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

polecam kostkę LTC1966 -- rewelacyjna konstrukcja Lineara, zapomniałem już, że istnieją konkurencyjne scalaczki;

Reply to
Krzysztof

Skoro sinusoidalnych to nic nie potrzebujesz, co najwyżej przemnożyć przez stałą.

Reply to
Jacek Maciejewski

to daj mniejszy kondziol a na wyjsciu wtornik :)

Reply to
Karol 'Beetle' Zukowski

Mam podobny problem (no niedlugo będę musiał do niego pożądnie przysiąść) Uzyskać jak najgładzy sygnał DC mówiący o amplitudzie sinusoidy, a jednoczęśnie aby zachował on dużą dynamikę przy skokach amplitudy sinusoidy. Problem jest taki jak długo będzie trwało oczekiwanie na odpowiedź przetwornika RMS/DC (czas ustalania się tej odpowiedzi) jeśli na wejściu zmieni się skokowo amplituda sinusoidy. Sygnału DC będę urzywał w obwodzie regulacji więc nie zadowala mnie dynamika rzędu pół sekundy. Moja sinusoidka bedzie miała około 50 może 150Hz

Myśleć o przetworniku RMS/DC czy raczej skoncentrować się na precyzyjnym prostowniku ze starannie zaprojektowanym filtrem?

Reply to
Lukasz

A moze jeszcze inaczej. Wyprostowac i zrobic detekcje zera (niekoniecznie dokladnie). Teraz tak, w kazdym zerze zerowac uklad pamietajacy wartosc szczytowa, ale przed tym wyzerowaniem przepisac ja do buforu. Tak na oko, prostowanie 2 operacyjne, detekcja zera na ....tranzystorze?, do tego detekcja szczytu na jednym i bufor na drugim operacyjnym. W sumie 1 x LM324 + tranzystor ;-) Acha - jeszcze jakas logika...powiedzmy 556?

__ Pzd, Irek.N. ps. wiem, wiem, procek i po problemie. ;-)) ostatnio jednak troche projektuje analogowki i wiecie co - podoba mi sie!

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Może i w tym coś jest Taki układzik Smaple and hold czemu nie

No to mam następną koncepcje zobaczymy co z tego wyjdzie

Pozdrawiam i dziękuje Łukasz

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik "Lukasz" snipped-for-privacy@op.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl...

To są wzajemnie sprzeczne wymagania. Odpowiedz sobie na pytanie: Jak długo on ma pamiętać tę amplitudę i którą ? Ostatnią ? Najwyższą w poprzednim okresie , sekundzie, godzinie, roku?

Jeśli dojdziesz do wniosku, ze w ostatnim półokresie, to minimalny czas będzie owe pół okresu. W każdym innym przypadku dłużej

Reply to
SP9LWH

Oczywiście zdaje sobie z zego sprawe szukam poprostu optimum (kompromisu) miedzy pulsacjami sygnału DC a jego dynamiką (czasem odpowiedzi na skok amplitudy sygnału AC-wejściowego) A pamietać ma oczywiście przez czas trwania półokresu

Pozdrawiam łukasz

Reply to
invalid unparseable

Oczywiście zdaje sobie z zego sprawe szukam poprostu optimum (kompromisu) miedzy pulsacjami sygnału DC a jego dynamiką (czasem odpowiedzi na skok amplitudy sygnału AC-wejściowego) A pamietać ma oczywiście przez czas trwania półokresu

Pozdrawiam łukasz

Reply to
invalid unparseable

Nie tak bardzo sprzeczne - skoro zna czestotliwosc to moze sie skupic na poprzednim okresie :-)

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "łukasz" snipped-for-privacy@op.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl...

I tu jest główny "szczegół". Dla mnie to nie jest oczywiste, bo bardzo rzadko potrzebna jest wiedza o ostatnim szczycie. Często w sieci elektroenergetycznej są bowiem szpilki , które czynią taki wynik bezużytecznym. Pomysł próbkowania z zatrzaskiem jest chyba optymalny.

Reply to
SP9LWH

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.