Uziemienie i łączenie dwóch zer ze

Jak wyglada ten przewod, i jak jest zawieszony i skad pewnosc, ze nie ma kabla w ziemi ?

Reply to
TomaszB
Loading thread data ...

Hmm, to zalezy po krotej stronie :P

Reply to
TomaszB

W wiadomości <c1bdmu$6f2$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl> TomaszB pisze:

przy gniazdku; cały czas mówimy o instalacji w mieszkaniu, a nie o energetycznym schemacie miasta :P

to mam rację, czy nie?

Reply to
Pawel Dunczewski

Każda kuchenka gazowo - elektryczna powoduje połączenie przewodu PE kabla zailajacego z obudową a co za tym idzie z instalacją gazowa. Tak wiec postulat łączenia instalacji gazowej tylko z główna szyną wyrównawczą jest w zasadzie nie do zrealizowania.

Reply to
William

Dnia 2/23/2004 12:08 AM, Użytkownik TomaszB napisał:

Ale jesteś odkrywczy!

O tym właśnie mówię. Pół prądu popłynie przez uziom trafo, drugie pół przez połączenie w mieszkaniu.

Co za różnica? Zygzak jest tylko odmianą gwiazdy.

Pion u mnie w bloku jest pięcioprzewodowy.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Użytkownik "Tomasz Wójtowicz" snipped-for-privacy@wp.pl.NOSPAM> napisał w wiadomości news:c1ce0b$spv$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Przewod neutralny N nie jesp przewodem fazowym!! Zgodnie z tym co starasz sie udowodnic, przy wlaczeniu do gniazda jednofazowego odbiornika, przez przewod neutralny plynie prad. Z tym sie zgodze, ale nie z tym, ze jest tam jakis potencjal wyzszy od 1V. Gdyby tak bylo, we wszystkich gniazdach w okolicy mialbys ten potencjal, ktory starasz sie udowodnic. Co jest absolutnym nonsesem. Moge cie zapewnic, ze jak sie wlaczy np. odkurzacz do jednego gniazda, to do gniazda obok, w otwor z N moszes spokojnie wsadzic gwozdzia i nic Ci sie nie stanie.

Nie mam pojecia skad zes to wytrzasna, ale widac nic tego nie zmieni. Jak bedziesz studiowal na jakims wydziale elektrycznym, to powodzenia na egzaminach z bezpieczenstwa w sieciach ee.

Punkt neutralny masz uziemiony. Do tej samej ktary uziomowej masz podlaczony przewod cohronny.

Zejdz do piwnicy i poszukaj przylacza kablowego. Na 100% bedzie tam kabel 4 zylowy, a co za tym idzie siec TN-C gdzie przewody ochronny i neutralny sa ze soba polaczone i dalej nazywa sie to przewod ochronno-neutralny PEN.

Reply to
TomaszB

Instalacja w mieszkaniu zaczyna sie od licznika.Dalej jest zabezpieczenie pradowe (bezpiecznik lub S) i po tym, jednym przewodem 2 lub 3 przewodowym wchodzi to do tablicy bezpiecznikowej w mieszkaniu.

1) jezeli wchodzi 3 przewodami, to sprawa jest prosta, do roznicowki jednofazowej podlacza sie L i N a "bokiem" puszcza sie przewod PE. Za roznicowka (patrzac od strony zasilania) nie mozna laczyc przewodow PE i N, chyba ze sie chce, zeby roznicowka nie dzialala. 2) jezeli wchodza 2 przewody, to podzial na PE i N odbywa sie w tablicy bezpiecznikowej w mieszkaniu, zwykle za dobezpieczeniu wyl. roznicowopradowego.

Jak to jest za malo klarowne, to moge gdzies wsadzic rysunek.

Reply to
TomaszB

moze na innej ulicy, inne 14 latarni jest na innej fazie :)

Reply to
krychu (musk

W wiadomości <c1ci5q$rhd$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl> TomaszB pisze:

patrząc od strony za czy patrząc od strony przed?

to może wsadź gdzieś. ;-)

Reply to
Pawel Dunczewski

A w ogole to 14 latarni to jest 1-2kW. Tyle to sasiad za sciana zelazkiem moze zrownowazyc :-)

J.

Reply to
J.F.

Jak podlaczysz 10A, to na samych rezystancjach moze byc wiekszy spadek.

No nie, bo rozplyw pradow jest ciekawy.

Bo 1V to napiecie bezpieczne. Ale 12V tez - nawet nie poczujesz ze jest napiecie - chyba ze staniesz w uziemionej miednicy i zaczniesz gwozdzia lizac. Woltomierz moze jednak wiecej pokazac.

Ale lewy prad mozna by z tego ciagnac :-)

J.

Reply to
J.F.

Napięcia wynikającego z niedobrego połączenia przewodów z ziemią bym się chyba nie obawiał może być na poziomie <30V z większym się jeszcze nie spotkałem. Jednak prądy wyrównawcze płynące przez przewody PEN są naprawdę duże. Spotkałem przypadek w budynku wielkości dużej szkoły że po połączeniu punktu zerowego tablicy rozdzielczej przewodem 2,5 mm^2 z rurami CO odparowała z niego izolacja w ciągu sekundy, różnica potencjałów po między obydwoma punktami wynosiła nie całe 3 V. Prądu niestety nie zmierzyłem bo nie było czym ;-))) ale myśle że jakieś min 150A musiało tam popłynąć.

Reply to
invalid unparseable

Od pomiarowca na uczelni dowiedzialem sie, ze tylko raz spotkal sie z taka sytuacja, ze na uziomie byl potencjal 12V. Bylo to wtedy, jak inny doktor zalaczal swoj cyklotron.

Reply to
TomaszB

Ustaliles, z jakich przyczyn pojawil sie tak wielki prad wyrownawczy ?

Reply to
TomaszB

Gazownia jest na drugim koncu miasta :-)

J.

Reply to
J.F.

Po zalaczeniu 800W opiekacza napiecie w gniazdku spada mi z 232.6 do

228.7V. Jak myslisz - ile bedzie na przewodzie zerowym po podlaczeniu 2kW czajnika ?

Ot urok starej aluminiowej instalacji typu sredni Gierek ..

J.

Reply to
J.F.

To była stara instalacja 4 przewodowa aluminiowa. Panie w kuchni miały elektryczne kotły o mocach sądząc na oko bardzo dużych. A prąd wyrównawczy wynikał ze spadku napięcia na przewodzi PEN oraz jego (nie nowych) połączeniach. W złączu kablowym było uziemienie jednak te 3 V spadku wystarczyły aby prąd wyrównawczy popłynął przez rury do ziemi.

Reply to
invalid unparseable

Najgorzej jest jak taka stara instalacja pracuje z rownie starym urzadzeniem.

BTW spadkow napiecia: znam sytuacje, w ktorej po wlaczeniu czajnika 1 kW napiecie spada do takiego stopnia, ze wlacza sie UPS przy kompie ;) Pozdrawiam

Reply to
TomaszB

SZkoda, ze nie wszyscy dbaja o swoje instalacje. Swiat bylby o wiele prostszy ;)

Reply to
TomaszB

Użytkownik "TomaszB" snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał w wiadomości news:c1bcri$3vk$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

UWAGA!!! Niekoniecznie w dwóch miejscach!!! Gdy jest układ TN-S to trzeba pamiętać że raz rozdzielonego przewodu PE i N, NIEMOŻNA ponownie ze sobą łączyć, tak więc są one (winne) ze sobą połączone tylko przy transfarmatorze SN/nn. Podobnie gdy mamy układ TN-C-S to od miejsca rozdzielenia przewodu PEN na PE i N niewolno ich gdziekolwiek dalej ze sobą łączyć.

Pozdrawiam Rumcajs

Reply to
Rumcajs" <.:: ::.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.