usuniecie kalafonii

Loading thread data ...
Reply to
Krzysztof Tabaczyński

Pan Krzysztof Tabaczyński napisał:

A z kolei podchodząc do sprawy teoretycznie, należy zastosować terpentynę. Terpentynę uzyskuje się z destylacji żywicy, sosnowej na przykład. Pozstałością z tego procesu jest kalafonia. W ten sposób wracamy do stanu pierwotnego.

Która nie przeszkadza rozpuszczaniu kalafonii przez alkohol etylowy. W spirytusie rozpuszcza się nawet bursztyn. Jarek

Reply to
Jarosław Sokołowski

W dniu 2010-03-20 19:47, Bodzio SE pisze:

I z tego wyjdzie oczywiście topnik a nie pasta lutownicza (zawierająca przewodzącą zawiesinę metali):

formatting link

Reply to
Adam Dybkowski

Użytkownik Jarosław Sokołowski napisał:

A nie wracając do stanu pierwotnego - można terpenami z cytrusów, przyjemniejszy zapach i lepiej myją od terpentyny (mniejsze napięcie powierzchniowe mają, w tym łatwo z nich zrobić zawiesinę wodną znacząco zmniejszającą zużycie rozpuszczalnika, ale z wodą to nie zawsze się do elektroniki nadaje.

Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

W praktyce musisz mycie zrobić dwuetapowo.

  1. Mycie w alkoholu najlepiej izopropylowym np. przez 15 min.
  2. Mycie w wodzie z dodatkiem np. nabłyszczacza (taki do zmywarek do naczyń)

Niestety w p.2 natychmiast pojawi nierozpuszczalny osad. Bez problemu można go usunąć w myjce ultradźwiękowej (wystarczy kilka sekund) lub z pewnymi problemami przy pomocy szczotki, twardego pędzelka itp. Ten osad będzie szczególnie widoczny po wyschnięciu płytki.

Paweł

Reply to
Paweł

Jarosław Sokołowski pisze:

Niby nie przeszkadza - ale jeśli jest jej za dużo zamiast klarownego roztworu powstaje zawiesina. W każdym razie - przy pomocy denaturatu jeszcze nigdy mi się nie udało do reszty usunąć kalafoni - po kąpieli płytka zawsze zostawała lekko lepka. "Ratowałem" przy pomocy palnika - kalafoni wprawdzie nie usuwał ale ładnie ją zeszklał :) Być może trzeba użyć większej ilości spirytusu i dokładniej szczotkować - ale spirytus szybko ulega zanieczyszczeniu i trzeba się go pozbyć - trochę to kosztuje. Od jakiegoś czasu co grubsze złogi kalafoni usuwam szczoteczka z włókna szklanego (na wszelki wypadek w masce przeciwpyłowej i okularach - te sypiące się kawałki włókna nie wyglądają najzdrowiej) a resztę ignoruję. Słyszałem że pozostałości kalafoni przyśpieszają korozję, ale jak na razie nic poważnego nie zauważyłem (oczywiście - chodzi o amatorskie zabawki) Pozdrawiam GRG

Reply to
grg12
Reply to
Krzysztof Tabaczyński

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.