USB RAMDISK (nie FLASH DISK) - czy ktoś widzi

Witam, mam takie pytanie, mamy do wyboru do koloru różnych memory sticków podłączanych do portu USB ale ich głównym zadaniem jest zapis danych bez ich utraty po odłączeniu zasilania.

Czy Ktoś z Was spotkał podobne urządzenie ale bazujące na ulotnej pamięci RAM???

Pytacie po co mi to, więc odpowiadam: pamięć nieulotna FLASH ma ograniczoną liczbę zapisów oraz jest wolniejsza!!! Jeśli Ktoś powie że 100.000 zapisów nie zrobię do końca świata odpowiem, że chciałbym na czymś takim założyć np linuxową partycję swap więc zapis/odczyt byłby dość intensywny. Powiem dodatkowo że to nie jest PC więc dołożenie RAMu nie wchodzi w grę, stąd moje pytanie o możliwość "dołożenia" dodatkowej pamięci poprzez takiego sticka którego nie wygooglałem:(

Mariusz

Reply to
MariuszC
Loading thread data ...

  1. Typowo pamięci FLASH mogą być zapisywane miliony razy, te 100 000 to tak na wszelki wypadek, taki "dolny pułap".
  2. USB 2.0 ma przepustowość 480Mbps co oznacza, że w praktyce transfer będzie niższy niż 60 Mbajtów/s (podejrzewam że około połowy). Mam wrażenie że prawdziwa pamięć RAM wsadzona do płyty głównej może działać ciut szybciej (parę rzędów wielkości) i będzie nieco tańsza.

Paweł

Reply to
invalid unparseable

Przecież wyraźnie napisał, ze ten linuch nie działa na PCcie i nie ma slotu do RAMu.

Reply to
VSS

A nie lepiej uzyc USB2IDE i podlaczyc RAMDYSK ze zlaczem IDE?

Reply to
PAndy

Gryzie mnie jedno - tablica partycji też będzie ulotna.

Paweł

Reply to
invalid unparseable

Oczywiście tak, kieszeń zewn. na dysk podłączana poprzez USB jak najbardziej zda egzamin. Jednak chodziło mi też o dowiedzenie się, czy w ogóle ktoś wyprodukował coś takiego jak stick na RAM-ie.

A tak przy okazji są sticki na FLASHach 1, 2, 4 GB, czy obecna technologia jest w stanie wyprodukować statyczny RAM o podobnej pojemności i powierzchni? Bo przecież obecne procesory mają cache "tylko" 8MB i on zajmuje sporą część jego obszaru... a np statyczne kości RAM w TME są max 0.5 MB

Mariusz

Reply to
MariuszC

Oczywiście tak, kieszeń zewn. na dysk podłączana poprzez USB jak najbardziej zda egzamin. Jednak chodziło mi też o dowiedzenie się, czy w ogóle ktoś wyprodukował coś takiego jak stick na RAM-ie.

A tak przy okazji są sticki na FLASHach 1, 2, 4 GB, czy obecna technologia jest w stanie wyprodukować statyczny RAM o podobnej pojemności i powierzchni? Bo przecież obecne procesory mają cache "tylko" 8MB i on zajmuje sporą część jego obszaru... a np statyczne kości RAM w TME są max 0.5 MB.

Mariusz

Reply to
MariuszC

Paweł Cern napisał(a):

skoro ma służyć jako pamięć wymiany, to tablica partycji nie jest nawet potrzebna.

poza tym, mam w szufladzie dwie stare karty pamięci PCMCIA, z czasów przedflashowych, które mają po 1MB RAM-u i bateryjce w środku. jak widać, można to jakoś rozwiązać.

w.

Reply to
Wojtek Kaniewski

Użytkownik "Paweł Cern" snipped-for-privacy@surname.pl napisał w wiadomości news:9eaaa$4451004d$3eb34112$ snipped-for-privacy@news.chello.pl...

Czytalem bodajze w "Linux Plus" o bledzie w jednej z dystrybucji kernela - przy pewnych opcjach zamontowania systemu plikow podczas zapisu aktualizowal FAT co 512 zapisanych bajtow - przy jednorazowym zapisie calej karty dawalo to taką liczbe zapisow w jednym miejscu że zalatwialo flash-a

MaW

Reply to
Mariusz Wolek

Zapewne załatwiało flash-drive 10 kategorii, np. Actina.

Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.