Układ z UL1042. Pomyłka?

Wrzuciłem skan w PDF tutaj:

formatting link

Jeśli ktoś może, proszę o zapoznanie się z częścią w której pracuje UL1042 i zerknięcie na płytkę drukowaną. Czyżby był tam błąd? Schemat podaje, iż nóżka 7 ma być połączona z masą przez kondensator C8 (100nF). Na płytce nóżka jest poprzez ten kondensator podłączona do plusa zasilania. Jak jest dobrze?

Reply to
Atlantis
Loading thread data ...

Schemat

I tak i tak. Plus zasilania i masa dla składowej zmiennej to jest to samo (teoretycznie), dlatego właśnie daje się między plus i masę kondensatory. Dla wysokich częstotliwości to nie jest do końca prawda, bo zależy jeszcze od długości połączeń na płytce. Prawdopodobnie projektant zauważył, że bliżej mu od nóżki 7 do plusa, a jak jeszcze niedaleko jest kondensator blokujący plus do masy, to może być lepsze rozwiązanie.

G.W.

Reply to
Ela_W

Do masy czy do plusa - to tylko kwestia jak sie bedzie obwod w.cz. zamykal, i na co bedzie wplywalo tetnienie zasilania.

Tu akurat zaraz przy C8 masz C10 do masy, wiec obwod jest zamkniety.

A rzut oka na schemat 1042 - nozki 7 i 8 to wejscia gornej czworki tranzystorow mieszacza, 7 to bedzie napiecie odniesienia dla 8, w tym schemacie nawet trudno ocenic gdzie masz bardziej uzyteczny sygnal - na drenie bf24 wzgledem masy, czy na oporniku R4 wzgledem plusa ..

Czyli w sumie - oba dobre. Ale recznie projektowali i sie pomylili :-)

J.

Reply to
J.F.

ostatni opornik w drabince - ten R/2 do masy - on powinien byc R

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2010-08-20 15:49, J.F. pisze:

Ta część akurat nie ma znaczenia - nie wykonałem nawet tej płytki. Interesowała mnie jedynie część analogowa. Zresztą czy ten moduł przestrajania na CMOSach i drabince rezystorowej ma w ogóle szansę zadziałać w dzisiejszych czasach (zatłoczone pasmo CCIR, parę razy szersze niż OIRT)?

Reply to
Atlantis

W dniu 2010-08-20 15:28, J.F. pisze:

Dziękuje za rozwianie wątpliwości. Układ już uruchomiony, nawet w dwóch egzemplarzach. Składając pierwszy podmieniłem MAA723 na LM7808. Początkowo wytrawiłem nową płytkę, jednak ostatecznie stwierdziłem iż układ zworek pozwalających wykorzystać dotychczasowe ścieżki nie wygląda tragicznie i kontynuowałem montaż na oryginalnej. Gdy już miałem drugą płytkę szybko wlutowałem elementy by porównać na ile podobnie zachowują się dwie sztuki wykonane w amatorskich warunkach.

Teraz pozostało strojenie, w związku z tym kilka uwag i pytań:

1) Dobrałem cewkę heterodyny tak, aby miała o jeden zwój mniej (czyli 5), współpracuje z kondensatorem 15pF. Orientacyjnie wbiłem się w pasmo

- drobnych korekt dokonam przez ściskanie cewki.

2) Cewka obwodu wejściowego taka sama, jedyny kondensator w tym obwodzie to trymer 10pF. 3) W jednym egzemplarzu zastosowałem diody BB105G (zielona kropka) - ten ruszył od razu. W drugim BB105B (biała kropka, chyba to ten typ?) - tutaj otrzymałem bardzo wąski zakres przestrajania. Właściwie kręcenie potencjometrem pozwalało regulować wokół jednej stacji. Wymiana na BB105G wyeliminowała ten problem. Co mogło być jego powodem. Czyżby to był jakiś inny typ diody? 4) Detektor FM jak na razie wyregulowany zgrubnie - na słuch. Jaka właściwie jest metoda strojenia dla UL1200? W UL1244 mierzyło się napięcie na określonej końcówce układu normalnie i przy zwartych końcach cewki. Zero FM występowało wtedy, gdy wskazania były sobie równe. Pewien projekt z MT zawierał diodowy wskaźnik zera FM, współpracujący z UL1200. Jak "przetłumaczyć" jego pracę na wskazania miernika?
formatting link
W trakcie przestrajania stacji miewam taką sytuację, że najpierw słyszę głośną, aczkolwiek mocno zniekształconą audycję. Dopiero przekręcenie potencjometru strojenia kawałek dalej sprawia, że odbiera czysto, aczkolwiek ciszej. To normalne zachowanie czy właśnie oznaka złego dostrojenia? 6) ARCz na razie odłączone (C17 wylutowany) - poczekam z tym do dokładnego zestrojenia.
Reply to
Atlantis

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.