TV i słaba jasność

Witam!

Mam taki problem z TV - nesco TV-72P (28"/telegazeta/podgląd AV w okienku, takie bajery...)

Raz, że w ogóle się do tego czegoś schematu nie da znaleźć, może ktoś się z takim czymś spotkał, na płycie pisze tyle: PCO40.0 MSB 60.3097.004

Problem - słabo świeci, jeśli jest mała powierzchnia jesnego, to jest OK, a gdy obraz jest cały jasny (taki normalny, nie żadne okienko na czarnym tle), to zdycha, szarzeje.

Wstępnie myślałem, że to będzie zasilacz czy jakiś kondziorek przy powielaczu, ale to wydaje się być OK - tyle że nie wiem jakie napięcia z zasilacza powinny wychodzić.. :/ - jako że stoją w miejscu(te napięcia), a kondziorki po stronie 220 są OK, to zakładam że to nie zasilacz...

Teraz mam pytanie - czy sygnał na trafopowielaczu powinien mieć zmienne wypełnienie w zależności od tego czy jest jasno czy ciemno, czy to powinno być niezmienne? (takie jest - na bazie wygląda jakby hmmm 50% może mniej).

I kwestia sygnału wychodzącego z matrycy, czy dekodera PAL (TDA 3301B) To pływa równo z obrazem, tzn - jeśli jest na ekranie ciemno, to powoli sygnał narasta (okolo 1s), a jak zrobi się jasno - to na chwile jest dobrze jasno, a za chwile (okolo 0,2s) sygnał spada gdzieś o połowe, a na ekranie szarówa...

...z tego co wiem to jest jakoś związane z prądem co sobie płytka kineskopu mierzy na katodach tak? Ale płytka kineskopu mówi do TDA3301 jaki poziom ma dawać??? - chyba tak, a i TDA3301 ma od tego chyba jakieś kondziorki pamiętające - dobrze mi się to majaczy? To jest coś zaplątane o "automatic cut off" ? Jakby ktoś miał chwilke, żeby mi to naświetlić o co w tym chodzi to bym był wdzięczny...

...no i co w tym może być nie tego, że to tak działa jak działa? Jak wykluczyć że nie jest winny kineskop? - Może być winny? / za duży prąd na katodach i wzmacniac/matryca (?) tnie... Albo coś z jakiś przyczyn źle ten prąd mierzy... (?) Dodam, że kolory są OK, ostrość idealna, nic się nie rozpływa, wyrzutnie nie świecą na fioletowo...

Aha - kręcenie SCREENEM na powielaczu nic nie zmienia, aż przy pewnym poziomie robi się na maxa (szaro) jasno i widać linie powrotu - ale to to chyba jakaś automatyka się gubi i tak się robi ?

Jakby ktoś miał jakiś pomysł, albo przynajmniej mi rzucił słowem o co chodzi z CUT OFFami na wzmacniaczach i matrycach to bym wdzięczny był, a może schemat?

Pozdrawiam, jeleń

PS. ślę troche testowo z thunderbirda pierwszego posta, więc jakby poszło z krzakami to z góry przepraszam...

Reply to
jelen
Loading thread data ...

Tam się nie steruje wypełnieniem - problem zapewne jest inny i związany z ogranicznikiem prądu WN (najczęściej działa przez pomiar spadku napięcia na oporku wpiętym od strony uziemienia trafopowielacza):

- TV ma już wyżyty kineskop i przy duzej ilości jasnego ogranicznik się uruchamia,

- cosik źle z samym ogranicznikiem (ktoś kręcił PRkiem, zimny lut). Trza by ustalić jaki może być prąd max dla kineskopu w tym TV (np. dla kineskopów 56cm w rodzaju A56-701X to rzędu 1mA) i sprawdzić czy ogranicznik dobrze działa.

Ogranicznik prądu WN w jakiś tam sposób steruje matrycą, albo przez oddzielne wejście albo ma wpływ na napięcie regulacyjne kontrastu i jaskrawości.

To raczej nie to - tam idzie o prąd ciemny.

Krzaków nie stwierdzono (partrzę przez OE 6).

Reply to
Jd.

Hm, rezystor przy powielaczu... zobacze jeszcze,

Pytanie - jeśli problem leży po stronie kineskopu, to czy można ten prąd podkręcić? - np zamieniając rezystor pomiarowy... i jakie to niesie ze sobą konsekwencje?

Dla czego nie da się tego rozjaśnić kręcąc SCREENem na powielaczu - to nie powoduje absolutnie żadnych zmian - po przekroczeniu jakiegoś poziomu nagle nie widać nic, poza białością(szarością) i liniami powrotu...

Aha - i po co matryca ma kondensatorki pamiętające? ona chyba jakoś reguluje napięcie podkładu na który wchodzi sygnał, im jaśniej na obrazie tym ten podkład idzie bardziej w dół - tak mi się wydaje że jest - tylko po co co? Kineskopy mają jakąś "nieliniowość" czy jak...?

jeleń

Reply to
jelen

Tam jest często PR-ek do tego celu. Za bardzo rozkręcać nie powinieneś, miej na uwadze emisję RTG, trwałość powielacza i samego kineskopu.

To jest nowy telewizor czy używany?

Bo to poprostu jest regulacja _wewnątrz_ układu objętego pętlą ujemnego sprzeżenia zwrotnego.

Reply to
Jd.

Uzywany! Rodzince się zachciało telewizora z giełdy, w sumie drogie toto nie było, miało nie działać tylko audio (5.5) i miał mieć bardzo ładny obraz... ;) - może i ma, no ale lekko przytępawo świeci, i w dodatku rozjaśnia się i ściemnia - jak jest dużo jasnego... ...od biedy ujdzie, ale jak to się da rozjaśnić to by było lepiej.

PRka właśnie nie widziałem... są góra dół, lewo prawo i takie tam...

A może to się z jakiegoś trybu serwisowego obsługuje? Prąd kinola? Bo np PRków od RGB tyż tam nie ma?! (z pilota normalnie tyż nie) Jak rozbebesze to to jeszcze zobacze, w sumie może można podoklejać coś na rezystorach mierzących prądy katod na płytce kineskopu (sprzężenie przy wzmacniaczu wizyjnym) - nie wiem czy to go rozjaśni... a i poszukam przy powielaczu, tak mi się majaczy jak kiedyś miałem upalony opór i wybuchnięty kondziorek przy powielaczu w monitorze, to się włączał, a za chwile zanikał obraz, powoli, tak jakby właśnie to zabezpieczenie wstawało (wypalone było) i wygaszało świecenie... może (?).

No w sumie tak... ale nie wszędzie tak robią...

W każdym razie dziękuje za pomoc, pozdrawiam, jeleń

Reply to
jelen

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.