True RMS nieco teoretycznie

Loading thread data ...

Pan_Tarej napisał(a):

Teoretycznie im gęściej i dokładniej spróbkujemy tym lepszy wynik. Pan Nyquist twierdzi, że jest to: f>=2*fmax. W miernikach akustycznych minimum 44kHz, chociaż może być więcej. Potem tylko troszkę liczenia i mamy wynik.

Pozdro

Reply to
Luk

Sun, 4 Mar 2007 18:49:12 +0100 jednostka biologiczna o nazwie "Pan_Tarej" snipped-for-privacy@wp.pl wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Robili jeszcze w czasach kiedy jeszcze nie kryto się tak histerycznie z każdym, nawet najdrobniejszym kawałkiem techniki. Może trudno w to uwierzyć, ale po prostu wszystkie funkcje są realizowane analogowo. Kwadratowanie i pierwiastkowanie też. I jak na analgową elektronikę jest całkiem precyzyjne.

Eee tam raczej siedzi analogowy scalaczek, np. AD736

Chyba że w jakimś drogim, porządnym multimetrze to DSP.

No i są jeszcze specjalne przetworniki True RMS, np. termoelektryczne

- mierzony przebieg idzie przez drut oprowy, który podgrzewa termoparę, co powoduje bezpośrednią realizację definicji wartości skutecznej (tej ktra mówi o wydzielanym cieple). Oczywiście przetwornik taki wymaga wysterowania sporą mocą, ale dobrze wykonany może mierzyć True RMS przebiegów nawet o częstotliwościach sięgających klikuset MHz.

Reply to
BLE_Maciek

Eee tam nie publikuja - zobacz do AD, o ile pamietam robia jakis prostownik TRMS.

Dawno temu robil to ustroj elektromagnetyczny miernika sam z siebie [tzn dwie cewki, jedna stala druga obrotowa, moment odddzialywania zalezal od iloczyniu pradow .. lub kwadratu jesli prad jeden].

Byly tez ustroje termiczne - albo na bimetalach, albo grzane termistory.

No ale to prehistoria ..

Przyzwoitosc by nakazywala ze 200kHz, co w dzisiejszych czasach nie wydaje sie nadmiernym wymogiem ..

J.

Reply to
J.F.

Pan_Tarej snipped-for-privacy@wp.pl napisał(a):

formatting link
(EP 2/96)
formatting link
pzdr mk

Reply to
mk

J.F. napisał(a):

Zależy gdzie. Póki co oscyloskopy próbkują z prędkością do 60Gs/s. co powoduje, że "cyfrowe" obliczenie mocy sygnału np 100GHz jest nadal znacznie powyżej możliwosci miłośników mikroprocesorów :)))))

Zaleta termistorowych przetworników t-RMS jest ich stała dokładnośc w funkcji czestotliwosci i współczynnika kształtu. Weż kilka mierników z elektronicznym t-RMS i kazdy pokaze nieco inaczej, i niestety, jakze często, więcej niż błąd katalogowy miernika sugeruje ;)

Reply to
A. Grodecki

Mowisz ze tak latwo wprowadzic .. glupie 10GHz do termistora ? :-)

J.

Reply to
J.F.

J.F. napisał(a):

Wprowadzasz do grzejnika. Termistorem mierzysz moc :)

Reply to
A. Grodecki

Tez nie takie proste :-)

J.

Reply to
J.F.

Do zrobienia w warunkach domowych zapewne nie :) Jesli robi się przetworniki obrazu na podczerwień o matrycy 200x200pix i z tego da sie wyciągnąc rozdzielczość temperatury poniżej 0.01C, to jaki problem w zmierzeniu temperatury jednej głupiej grzałki, jesli jest taka potrezeba? :)

Reply to
A. Grodecki

Ale ja nie o zmierzeniu temperatury tylko o doprowadzeniu energii. Praca w metalu, o ile jeszcze okragly falowod da sie w domu wiertarka zrobic, to reszta jest klopotliwa :-)

J.

Reply to
J.F.

W domu, w domu... W domu ciężko jest wiele rzeczy zrobić. Można miec wypasione laboratorium i pewnych rzeczy się nie da zmierzyć, nie mówiąc o wykonaniu sprzętu :) Mówimy o tym jak sie robi na świecie. Albo robiło. Metoda grzejnik - pomiatr temperatury była często stosowana i maiła wielkie zalety. Wady też. Jak każde rozwiązanie - była optymalna do pewnej klasy zadań a do innych zadań nie. Wynik doświadczenia - pomiar Vrms niesymetrycznego przebieu trójkątnego ~10kHz ze składową stałą: oscyloskop Fluke 4.74V oscyloskop HP 4.777V woltomierz HP (5.5 cyfry) 4.723V (AC+DC) woltomierz Keithley (6.5 cyfry) 4.631V (AC+DC) woltomierz CHY 4.701V (AC+DC) Keithley jest bardzo dokładny, ale powyżej 20KHz wysiada, a to była stroma piła. Jak widać wyniki są zdziebko rozbieżne, na poziomie 1.5%, jeśli odrzucić pomiar obarczony błędem przekroczenia częstotliwości granicznej miernika. gdyby piła była tylko ze 3x szybsza okazałoby się, że metoda "termistorowa" miałaby szansę być lepsza od wszystkich woltomierzy :)

Reply to
A. Grodecki

On Tue, 06 Mar 2007 19:58:03 +0100, A. Grodecki wrote: [...]

Ale ja tego nie neguje, tylko byles laskaw wymienic 100GHz. A wtedy sa problemy z roznymi rzeczami zanim sie jeszcze termistor podgrzeje :-)

Ba - nawet przy tych 60kHz trojkacie .. jaka indukcyjnoscia wykaze sie grzejnik i na ile prad bedzie rozny od napiecia ?

J.

Reply to
J.F.

J.F. napisał(a):

Problemy są, ale lepsze duże problemy niż ogromne problemy :)

60kHz to 'prąd stały' :) Grzejnik nie musi przypominać cewki. Zresztą detektory mocy na b.w.cz. robi się na diodach detekcyjnych, bo kształtem sygnału nikt sie nie przejmuje.

Chciałem tymi pomiarami wykazać, że układowe metody pomiaru RMS oparte na wyrafinowanej elektronice mają powazne ograniczenia, i już przy m.cz. sie one objawiają. A metoda termiczna była (jest?) stosowana również w technologii monolitycznej, i była pozbawiona (prawie) wad technik opartych na analogowych operacjach matematycznych. Znacznie korzystniej wypadają przy tych czestotliwościach szybkie układy próbkujące. Ale i ich zdolność obliczeniowa drastycznie spada gdy częstotliwość syganłu zaczyna być istotna w porównaniu z czestotliwością próbkowania. I w tym momencie znowu musimy pogodzić się z metodami klasycznymi pośrednimi pomiaru RMS (mocy) :)

Reply to
A. Grodecki

A mierza RMS czy peak value ? :-)

A ja chcialem wskazac ze i te "przestarzale" metody maja swoje ograniczenia. A wyrafinowana elektronika sie rozwija. Coraz lepsze ADC mozna kupic :-)

Hm, a mozesz podac przyklad kosci ktora stosuje metode termiczna ?

J.

Reply to
J.F.

Dnia 2007-03-07 10:24, Użytkownik J.F. napisał :

LT1088 - niestety już nieprodukowana

Michał

Reply to
Michał Baszyński

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.