Tranisil przed czy za...

Witam Chcę sobie zabezpieczyć wejscie zasilania sterownika do grzejnika elektr. Zasilanie jest 12V. Na samym wejściu mam transil (dioda do masy), potem szeregowo jest dioda prostownicza zabepieczająca przed odwrotnym podłączeniem zasilania a za diodą jest bezpiecznik polimerowy wieloktrotny. I teraz się tak zastanawiam czy transila dać na samym wejściu czy może za tą diodą i bezpiecznikiem? Transil jak wiadomo zwiera nam się przy napięciu wyzszym niz na ktory jest zrobiony np 15V. Jesli bedzie przed, to owszem wytlumi szpilki ale co bedzie jak nap. bedzie sie utrzymywalo na poziomie np 50V? Moze go uszkodzic, zewrzec do masy i pozar mozliwy. Natomiast gdy umieszcze za dioda i bezpiecznikiem to przeplyw wiekszego pradu spowoduje wzrost rezystancji bezpiecznika i automatyczne ograniczenie pradu. Jednak czy dioda i bezpiecznik wytrzymaja peak napieciowy? (chociaz one sa w szeregu, wiec peaku tak nie czuja). Dobrze rozumuje? Pzdr.

Reply to
PawelM
Loading thread data ...
Reply to
Piotr "PitLab" Laskowski

...ze wgledu na koszt? po co mi tam warystor, czy przetwornica dc/dc myslisz ze jak przyjdzie impuls 2..3kV to kondensatory i 7805 wytrzyma?? z transilem prawdopodobienstwo przezycia jest wieksze...

...spadek na diodzie nawet wskazany (mniejsze straty na 7805). Poza tym dzialanie bezpiecznika zostawic lepiej na prawdziwe stany awaryjne, wszak liczba jego zadzialan jest ograniczona. dioda tania i skuteczna eliminuje problem odwrotnego podlaczenia. bez niej , przez transil poplynie chwilke prad zwarciowy, do momentu zadzialania bezpiecznika polimerowego (no ale go szkoda).

a czemu bez zabezpiecznia zostanie? przeciez bezpiecznik i dioda nadal beda w szeregu ..dioda->bezpiecznik->stabilizator ....jedno ustalone...dioda musi byc przed transilem, inaczej przy odwrotnym podlaczeniu poplynie przez transil prad zwarciowy. mozna go ograniczyc tym bezpiecznikiem, ale szkoda go na takie przypadki, lepiej niech dziala gdy np padnie stabilizator i zewrze do masy. Moglbym dac diode od masy do plusa, tak jak w radiach samochodowych, ale spadek napiecia mi nie przeszkadza, a i wymiana diody wymaga otworzenia obudowy. Problem chyba rozwiazany :) Pzdr.

Reply to
PawelM
Reply to
Piotr "PitLab" Laskowski

... mi chodzi o przepiecia a raczej szpilki napięciowe , dość wysokie tj 1...2kV, ale małej energii. Napewno dam tak.... dioda-> transil do masy ->bezpiecznik polimerowy -

stabilizator. Ale naszla mnie nastepna mysl... przepiecia te jak wiadomo pojawiaja sie wzgledem masy urzadzenia. I teraz, jesli dam transila za bezpiecznikiem to na drodze przepiecia, w szeregu, mamy diode i bezpiecznik, a to w nosi na poczatku okreslona rezystancje dynamiczna do ukladu, bezpiecznik tez nie jest taki super szybki. wiec takie dodadtkowe rezystancje moga pomoc w stlumieniu przepiecia przez ograniczenie pradu, ktore to przepiecie wywola. Pzdr.

Reply to
PawelM

Ktoś trafnie napisał, że musisz bardzo precyzyjnie określić przed czym chcesz zabezpieczyć to wejście. Istotne jest głownie napięcie szpilek i ich energia oraz czasy narastania. Np wyładowania ESD o napięciu kilku kV ten stabilizator zapewne wytrzyma bez problemu a bezpiecznik i transil zapewne nie zdążą na nie zareagować. Jaki więc jest sens ich montowania.

Na jakiej podstawie tak sądzisz ?

Paweł

Reply to
Paweł

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.