terminal kasy fiskalnej z wyświetlaczem 256x128

Na allegro pojawiło się niedawno coś takiego:

formatting link
odebrałem przesyłkę z tym terminalem, w którym jest zamontowany wyświetlacz. Biorąc pod uwagę elementy jakie znajdują się w środku (poza tymi, które wymienione są w aukcji) i cenę to te 25PLN jest wręcz śmieszną ceną. Klawiatura (aczkolwiek wedle sprzedającego nie w każdym egzemplarzu kompletna), czytnik kart magnetycznych, procesor rodziny H8, pamięci RAM, kontrolery portów szeregowych, wyświetlacz wraz z przetwornicą do CCFL i kontrolerem SED1330 a nawet... akumulator NiCd

7,2V 950mAh. Nie mam żadnego zysku z reklamowania tej aukcji i nic mnie nie wiąże ze sprzedawcą - po prostu IMHO takie wyświetlacze za 25PLN to okazja podobna jak parę lat temu moduły GPS Axiom po 40PLN.
Reply to
badworm
Loading thread data ...

Użytkownik "badworm" snipped-for-privacy@post.pl napisał w wiadomości news:1hlzbh2bqpv94$. snipped-for-privacy@badworm.pl...

Fajna baza do jakiegoś sterownika, programatora itp

a tutaj nawet jest w hurcie po 15zł

formatting link
AK

Reply to
AK

tylko ze kontroler LCD jest na plytce terminala, pewnie z masą innych paskudztw :) wiec sam LCD jest dość upierdliwy w wykorzystaniu ... szkoda, bo faktycznie cena fajna.

@
Reply to
Artur Miller

Dnia Sat, 25 Oct 2008 15:09:42 +0200, Artur Miller napisał(a):

Nie analizowałem jeszcze dokładnie PCB ale podejrzewam, że wystarczy zdemontować kontroler+RAM+ROM i przyległości, zaprojektować płytkę na bazie karty katalogowej i już da się bez problemu sterować tym LCD. Aha, jako ROM jest EPROM OTP.

Reply to
badworm

... nie chciałoby mi się w detalu., chyba lepiej dać te 30 zł więcej i mieć LCD z kontrolerem . w hurcie, to mozna by się zastanowić, a tak to chyba niemasęsu ;)

@
Reply to
Artur Miller

Dnia Sat, 25 Oct 2008 18:26:26 +0200, Artur Miller napisał(a):

256*128 z kontrolerem tego typu za 55PLN? Gdzie??
Reply to
badworm

Użytkownik "badworm" snipped-for-privacy@post.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@badworm.pl...

256*128 to nie widzialem , ale 128*64 sam kupilem za 18 zeta , z odpowiednikiem toshiby T6963 , wbudowanym generatorem napiecia ujemnego i podswietlaniem ledowym.

K.

Reply to
Krzysztof

PS W dodatku NOWE nie lutowane.

K.

Reply to
Krzysztof

Mam ten terminal i ten LCD.

Ogólnie LCD ma same rejestry przesuwne na pokładze. Sterownik znajduje się na głównym PCB (SED1330).

Wyświetlacz jest _mocno_ upierdliwy. Wymaga ręcznego poganiania lini M (fala prostokątna 50% i to równo). W dodatku nie udało mi się go do dzisiaj oprogramować (mam wrażenie że jest jakiś błąd w dokumentacji, a dokumentacja jest _strasznie_ skąpa). Jakieś piksele zapalam, ale kompletnie niegodnie z pdfem. Machanie linią M w/g dokumentacji musi być zsynchronizowane z resztą sygnałów (ale nie wiem czy to nie bład w dokumentacji).

Ogólnie wyświetlacza nie polecam do zabawy, z LPT nie da się go gonić bez szkody dla ciekłych kryształów (ciężko utrzymać 50% wypełnienia M). Jest bardzo trudny hardwareowo. Będę próbował go pogonić dedykowanym SAM7 i zobaczymy czy wtedy dam radę prawidłowo wysterować linię M i całą resztą bałaganu.

Jedyna zaleta: podświetlanie można wymontowac z głównego PCB bo to osobny moduł no i jest _bardzo czytelny_.

Reply to
Sebastian Bialy

czyli typowy LCD bez kontrolera, poganiany sygnałami C1, C2, FLM i M . popełniłem kiedys sofcik do takiego czegos na '51 (albo na avr ?? choć to było dawno, o avrach mogłem nie wiedziec jeszcze), bardziej w celach edukacyjnych bo udało się wycisnąć z tego jakieś 10 ramek na sek dla rozdzielczości 480x128. jak ktoś chce, to poproszę maila na armi małpa orange pl to podeślę źródełka, jak je znajdę :)

@
Reply to
Artur Miller

Dnia Sun, 02 Nov 2008 12:47:23 +0100, Sebastian Bialy napisał(a):

Jeśli dobrze rozumiem to sterujesz go bezpośrednio, z pominięciem SED'a, tak?

Reply to
badworm

Dziękuje na grupie, znalazłem błąd u mnie (i w pdfie :) dzięki twojemu kodowi.

Efekty:

formatting link
Podłaczenia opisane w kodzie, kod na linuxa, wymagany root (ioperm), kod oblesny (to tylko test).

Dało radę na LPT osiągnąć kilka (nieco powyżej 10) ramek/s. Niestety przy takiej szybkości wymagane jest chyba duże napięcie ujemne i MAX232 w roli inwertera napięcia się nie sprawdził, kontrast jest ledwo ledwo, ale jest. Swoja drogą co innego można użyć co jest dostępne w mięsnym na rogu? -V około 12V

Niestety jak przewidywałem:

a) artefakty wynikające z nierówności taktowania (okresowe miganie całych lini i elementów)

b) niebezpieczeństwo pozostawienia wyświetlacza bez sygnału na M i zniszczenia (acz przeżył pół dnia katowania DC bez objawów popsucia :).

To jest dokladnie ten sam wyswietlacz z terminala ktory byl na aukcji po

25 zl.
Reply to
Sebastian Bialy

Tak. Wymaga to masy bzdurnych rzeczy typu utrzymanie odstępów pomiędzy liniami, pilnowanie wypełnienia M itd. Dlatego to takie upierdliwe.

Reply to
Sebastian Bialy

Update:

formatting link
(6MB)

Udalo sie uzyskac ok. 35 ramek/s (aparat ma mniejszy frame rate ...) co mnie zaskoczyło pozytywnie. Dwie poziome linie widoczne na ekranie są efektem opóźnienia w kodzie na przeliczenie pikseli. Próbowałem w osobnym wątku (ze skutkiem całkiem pozytywnym) ale tu znowu trzeba podwóje buforowanie więc .. nie ma sensu, to tylko testowy program.

Na dzisiaj sprawa jest więc taka: z LPT da radę, ale nie jest to przewidywalna metoda i widać artefakty (nie chodzi o te dwie linie tylko o mignięcia w tle). Przy 35fps wymagane jest ok. -11 V względem masy i żre na nim coś koło 8mA (!) więc zwykły max232 nie daje rady.

Mam nadzieje że choć troche pomogłem w zakupie tego LCD :) IMHO dla amatora nie warto bo i tak trzeba narzeźbić własny sterownik a ten w płytce głównej jest nie do użycia (dwa scalaki smd i interfejs pamięci ...).

Reply to
Sebastian Bialy

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.