Telewizor LCD i problem z różnicówką.

Witam.

Mam następujący problem. Rodzina zakupiła nowy telewizor LCD. Telewizor ma kabel zasilający trzyprzewodowy ze stykiem ochronnym. Po przyłączeniu przewodu antentowego działa wyłącznik różnicowoprądowy. Sprawdziłem instalację - okazało się, że "elektryk" zastosował RCD w instalacji dwuprzewodowej. Domyślam się, że działanie RCD jest spowodowane rozpływem prądu pomiędzy PEN i uziemiony ekran anteny. Mam jednak następujące pytanie. Czy to normalne, że w telewizorach LCD zacisk ochronny jest połączony galwanicznie z ekranem gniazda antenowego? Czy nie powinno tam być jakiejś separacji (kondensator?). W starszych telewizorach problem nie występował, gdyż była wtyczka bez zacisku ochronnego (płaska).

Pozdrawiam Jacek J.

Reply to
Jacek J.
Loading thread data ...

Nie wiem, mój TV ma zwykłą wtyczkę dwubolcową ;)... i wszystko śmiga ;)... generalnie taki układ może trochę pomóc ;P... lepiej, żeby ta masa zamykała się przez kabel uziemiający, niż przez jakieś inne sygnałowe ;)... wiele osób ma z tym problem i musi kupić separator ;)... tylko, jak mają zwykłe wtyczki, to nie wiedzą w czym rzecz ;P... a wyobraź sobie, że TV nie ma uziemienia, a Ty stawiasz obok kompa, obudowa wyzerowana i podpinasz sobie kabelek jakiś z kompa do TV... i prąd, który u Ciebie wywala różnicówkę płynie sobie śmiało tym kabelkiem, przez kompa itd ;).. w najlepszym wypadku są zakłócenia, a człowiek nie wie skąd ;)... no ale Ty już wiesz :D... leć do sklepu po separator i będzie dobrze!! :)...

Pozdrawiam Konop

Reply to
Konop

Jacek J. pisze:

Nie wiem jak można zainstalować różnicówkę przy instalacji dwuprzewodowej i podłączyć do tego bolec gniazdka z uziemieniem?? W ten sposób ona nie zadziała w wyniku prądu upływu (30mA) do obudowy.

Reply to
EM

Dnia Mon, 09 Feb 2009 17:05:56 +0100, EM napisał(a):

Ale zadziała przy przepływie prądu między obudową a facetem stojącym boso na podłodze z mokrych kafelków i o to chodzi :) Skądinąd ciekawe że:

  1. OTV ma trzyżyłowy przewód zasilający. Musi zapewne mieć metalowe fragmenty obudowy.
  2. Że różnicówka działa od takiego pobudzenia. IMO nie powinna, choć czasem z różnicówkami się dzieją niezbyt wyjaśnialne czary :)
Reply to
Jacek Maciejewski

Tak, tylko chociażby obwód neutralno-ochronny nie jest ciągły. Po drugie, wyobraź sobie np. że poraził cię prąd z suszarki, a ty się trzymasz drugą ręką uziemionej w ten sposób pralki. Nie ma prądu różnicowego dla różnicówki, który mógłby ją wyzwolić.

Nic dziwnego, upływ prądu powyżej 30mA z naszego zera do uziemionego kabla kablówki.

Reply to
EM

Użytkownik "EM" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:gmpmqf$fek$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Zastanawiam się, czy przy tak wykombinowanej różnicówce pralkę w ogóle dałoby się podłączyć i co by się działo przy pobieraniu/wypuszczaniu wody...

e.

Reply to
entroper

Raczej nic. Różnica potencjałów niewielka, a rezystancja wody spora. Ciężko wymusić 30mA.

Reply to
EM

że

Po mojemu istnieje kilka możliwych przyczyn

  1. telewizor jest uszkodzony - uszkodzenie kondensatorów przeciwzakłóceniowych w zasilaczu telewizora.
  2. Zrobiony mostek w gniazdku pomiędzy przewodem N, a bolcem uziemiającym. aby to sprawdzić podłącz telewizor poprzez przedłużacz bez bolca i sprawdź czy jest podobny efekt.

zbyszek

Reply to
Zbyszek

Użytkownik "Jacek Maciejewski" snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news:1gwr405t2hxoo$. snipped-for-privacy@40tude.net...

----------

Pewnie jakis spory ekran podpieli pod ten trzeci kabelek? W faksie tak bylo jak go rozbieralem. Co do róznicówki, to nie wiem po jakiego grzyba to sie instaluje?

Janusz

Reply to
sofu

To jest raczej niemożliwe, bo wtedy różnicówka wywali od razu.

Reply to
Robert_J

Dnia Tue, 10 Feb 2009 10:07:47 +0100, Robert_J napisał(a):

Że co proszę? Niby dlaczego?

Reply to
Jacek Maciejewski

Użytkownik Jacek Maciejewski napisał:

Nie mozna łączyć zera i n w gniazdku gdy jest bezpiecznik różnicowo-prądowy, to wbrew zasadzie działania. Tak się wykonywało instalacje dwuprzewodowe. Jeżeli sygnał pochodzi z instalacji zbiorczej i zasilana z innej fazy to tak moze być. Polecałe separator lub odłączenie zera ochronnego tv od zera w gniazdku poprzez przedłuzacz bez bolca. To nie pralka by było zagrożeniem. U mnie w blokach nikt nie ma róznicówki i przeciez nikogo nie zabiło. A przewód zółto-zielony w tv jest podłaczony do obudowy.

pawell

Reply to
pawell32

Zapewne zaszło nieporozumienie - zwieranie N z PE za wyłącznikiem doprowadza do wywalania wyłącznika przy byle obciążeniu w obwodzie (i słusznie). Natomiast mostkowanie samego bolca do N jest tylko nierozsądne.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Ja nie piszę, że to jest dobrze lecz piszę, że może być taki kwiatek.

A dlaczego? Zasilanie z sieci wchodzi na przetwornicę z separacją i teoretycznie jeśli nie są uszkodzone obwody wejściowe TV to upływność zasilania do PE powinna być na tyle mała, że nie powinno to mieć żadnego wpływu na działanie różnicówki.

Polecałe separator lub odłączenie zera ochronnego tv od

Zgadzam się. I dodam, że jeżeli przedłużacz pomoże to trzeba koniecznie usunąć "zerowanie" z gniazdka. Przy takim połączeniu stosowanie różnicówki jest problematyczne (nie będzie działać w przypadku pojawienia się napięcia rażeniowego na obudowie lub jak w tym przypadku jej działanie będzie błędne).

Zbyszek

Reply to
zbyszeks

Skrót myślowy :-). Najprawdopodobniej wywali od razu po wpięciu urządzenia. Przynajmniej powinna... I niekoniecznie musi być ono wpięte właśnie do tego gniazdka, wystarczy że gdzieś dalej.

Reply to
Robert_J

Dokładnie to miałem na myśli, nie dopowiedziałem po prostu :-). Już to koledze napisałem. Dzięki za wsparcie ;-)

Przeczy sensowi stosowania samej różnicówki poza tym ;-)

Reply to
Robert_J

Dnia Tue, 10 Feb 2009 11:38:37 +0100, pawell32 napisał(a):

Kolejny gigant myśli. No, wytłumacz mi dlaczego.

Reply to
Jacek Maciejewski

Dnia Tue, 10 Feb 2009 15:50:10 +0100, Robert_J napisał(a):

Mo panowie, przecież od początku wiadomo że chodzi o instalację dwuprzewodową.

Akurat. Ja tam sens widzę. Wyłozyłem go parę postów wyżej w wątku.

Reply to
Jacek Maciejewski

Dnia Tue, 10 Feb 2009 11:38:37 +0100, pawell32 napisał(a):

Sorry, nie zrozumiałem. Oczywiście że nie wolno, ale gość ma instalacją dwuprzewodową, jakbyście jeszcze nie zauważyli.

Reply to
Jacek Maciejewski

Koledzy się tu rozpisali ...

A ja mam pytanie : Czy opisana sytuacja występuje przy wyłączonym czy włączonym telewizorze ?

Bo z opisu wychodzi, że po podłączeniu anteny do telewizora.

Przyczyna może być prosta - napięcie na kablu antenowym. W kablówkach i w instalacjach zbiorczych bardzo często się to zdarza.

Reply to
kk

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.