Telewizor + komputer = brum sieciowy

Hej,

W konsekwencji nabycia karty video z tv-outem postanowiłem podłączyć komputer do telewizora. Komputer jest zasilany przez uziemione gniazdo do sieci, telewizor natomiast nie jest uziemiony, ale jest podłączony (przez wejście antenowe i magnetowid) do sieci kablowej (Aster, ale wątpię żeby to miało znaczenie). Komputer z telewizorem jest podłączony przez ok. 5m ekranowanego kabla - dwie żyły w dwóch osobnych ekranach. Telewizor ma złącze scart (eurozłącze), więc musiałem wykosztować się na przejściówkę chinch -> euro. Przejściówka ma wejście dla obu kanałów (lewy / mono i prawy), podłączyłem tylko lewy (prawy powinienem zewrzeć z masą?), podobnie wyjście Line Out karty dźwiękowej w komputerze ma wyjście obu kanałów, ale podłączyłem tylko lewy.

I teraz problem. Kiedy komputer jest podłączony do sieci energetycznej (nie ma znaczenia, czy włączony czy wyłączony) a telewizor ustawiony w tryb AV (czyli pokazywanie sygnału dołączonego do eurozłącza), słychać wyraźny, głośny przydźwięk sieci a na ekranie pasy, które też wyglądają jak 50 Hz. Kiedy komputer jest włączony jest tak samo, oprócz tego wyraźnie widać, że telewizor ledwo łapie synchronizację (ramki, bo linii raczej łapie, ale to zrozumiałe), a przy ustawieniu TV na system PAL nie ma koloru (ale nie wiem, czy to nie jest wina karty, bo w trybie SECAM cośtam jest). Po odłączeniu od telewizora kablówki przydźwięk znika.

No i pytanie - co z tym zrobić? :) Poprowadzić dodatkowy przewód masy między telewizor a komputer? Ale przecież masa jest już wyrównana przez ekran kabla. Czy może uziemić telewizor (właściwie na jedno wychodzi)? Jedyne co mi jeszcze przychodzi do głowy, to odłączenie uziemienia od komputera tak, żeby jego masa była na poziomie anteny, ale w środku coś mi podpowiada, że to głupi pomysł :)

Jakieś sugestie?

Reply to
Adam Wysocki
Loading thread data ...

O tym nie pomyślałem :) To transformator w.cz. + ewentualnie jakieś kondensatory sprzęgające? Problem w tym, że na technice w.cz. znam się tyle co nic :) Bardziej opłaca się skombinować np. z jakiegoś starego telewizora taki transformator i samemu zrobić separator, czy kupić gotowe pudełko? Ile coś takiego może kosztować? Na Allegro są tylko jakieś separatory do samochodów za 25 zł, ale jak znam życie, to odpada ze względu na inne pasmo.

Dzięki, pozdrawiam.

Reply to
Adam Wysocki

Otóż ma. Na próbe wyciągnij kabel do kablówki. Jak brum ustąpi, to masz przyczynę. Metoda na to też jest znana - robisz sobie przejściówke do tego kabla w której oba przewody, (ekran i środkową żyłę) oddzielasz od TV dwoma kondensatorami 10-100pF na 630V.

Reply to
Jacek Maciejewski

Jacek Maciejewski snipped-for-privacy@go2.pl napisał(a):

Najtańszym, prawie gotowym urządzeniem do tego celu jest gniazdo antenowe od telewizorów, które miały drewniana skrzynię - takie pudełeczko (jak od zapałek) - z frontu gniazdo i plastyk a z tyłu blaszana pokrywka z wychodzącym kawałkiem ekranowanego przewodu. Było to na zatrzask mocowane z tyłu do bocznej ścianki TV. Jest na tym napis 3x470pF (jeden kondensator w żyle, dwa w ekranie). Uwaga - istnieją podobne bez kondensatorów, lepiej sprawdzić omomierzem, by nie było "przejścia". W bomisach i na giełdach kosztuje 1 - 2 zł. Wystarczy dodać wtyk antenowy - jest ekranowane, nie łapie zakłóceń Wmak

Reply to
Wmak

No tak, chodziło mi o to, że marka providera raczej nie ma znaczenia :)

Niestety najmniejsze wysokonapięciowe, jakie były w sklepie, to 1nF na

250V. Kupiłem cztery i na obu przewodach połączyłem dwa szeregowo, tak żeby każdy przewód był oddzielony pojemnością 500pF 500V. Brum ustąpił, ale jakość odbioru też się pogorszyła - wyraźnie widać śnieżenie. Odbić raczej nie zauważyłem. Całość jest zamontowana na płytce uniwersalnej z zachowaniem ok. 6-7 mm odstępu między używanymi ścieżkami (co by nie przebiło w razie czego). Może powinienem jakoś to zaekranować (tylko gdzie podłączyć ekran? Do oplotu telewizora, czy anteny?)... Czy może jednak dać mniejsze kondensatory (np. szeregowo jeszcze po jednym 1nF, tak żeby było ok. 330pF)? Oczywiście płytka jest podłączona z obu stron przez ekranowany, 75 omowy przewód (10 cm po obu stronach). Przepraszam za tak podstawowe pytania, ale nie znam się na w.cz. :)

Pozdrawiam.

Reply to
Adam Wysocki

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.