Tarcza do enkodera impulsowego - gdzie kupić?

Witam, gdzie można kupić (najlepiej w Polsce) tarczę do enkodera impulsowego o następujących parametrach:

- średnica zewnętrzna 50mm

- mocowanie za pomocą tuleji na wałku o średnicy 10mm

- podziałka: 500 impulsów? Albo wogóle jakieś namiary na firmy handlujące takimi elementami.

pozdrawiam Piotr

Reply to
Piotr
Loading thread data ...

Osobnik Piotr nabazgrolił(a):

a nie da się zrobic na kliszy ??? przy 2400dpi sądzę, że bez problemu. tulejkę wytoczyć i jest tarcza.

Reply to
VSS

VSS <vss snipped-for-privacy@lasershow.pl napisał(a):

Może i by się dało ale wolę kupić gotowy element. Zresztą nie wiem czy klisza byłaby wystarczająco sztywna i odporna mechanicznie - oryginalne tarcze to płytki z dość twardego tworzywa o grubości 0,8mm.

pozdrawiam Piotr

Reply to
Piotr

Użytkownik Piotr napisał:

Gotowe enkodery, ale tarcze??? Użyj wyszukiwarki.

Tarcze stalowe o chyba nieco mniejszej śrenicy (liczby szczelin nie znam) widziałem w firmie handlującej "śmieciem" o nazwie Rawim Elektronik. mieszczą się w W-wie w Wilanowie i jeżdżą na Wolumen byżym białym autem z budą (oststnia aleja).

Reply to
A.Grodecki

Thu, 24 Mar 2005 10:21:14 +0000 (UTC) jednostka biologiczna o nazwie "Piotr" snipped-for-privacy@WYTNIJ.gazeta.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Ale dostaniesz raczej sam enkoder, nie tarcze i zreszta takie rozwiazanie polecam, bo fabryczny enkoder jest wykonany solidnie, precyzyjnie i nawet po 10 latach pracy na maszynie bedzie dzialal poprawnie. W samorobce moga latwo powstac luzy ktore beda powodowaly rozne przeklamania. Lepiej wydac pareset zlotych na dobry enkoder niz pozniej plakac ze z materialu za pare tysiecy wykonales detale np. za krotkie o 0,2 mm albo z losowym rozrzutem i najlepsze co mozesz zrobic to sprzedac je do huty ...

Reply to
BLE_Maciek

Użytkownik BLE_Maciek napisał:

NIe każdy. Jakość enkoderów też jest bardzo różna co odzwierciedla cena.

Reply to
A.Grodecki

Thu, 24 Mar 2005 14:16:57 +0100 jednostka biologiczna o nazwie "A.Grodecki" <ag.usun snipped-for-privacy@modeltronik.com wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

A my mamy enkodery prod. CSRS ktore od nowosci ('78-'81) dzialaja bez zarzutu, co najwyzej byly w nich wymieniane zarowki.

Reply to
BLE_Maciek

Nie przesadzaj - obwod 150mm, impulsow 500. 0.3mm na kreske - dokladnosc 0.1mm powinna wystarczyc.

Ale generalnie przyznaje racje - zrobic bedzie ciezko, a i potem dobrac fotoelement tez. Chyba lepiej gotowy encoder kupic.

Tarcze widzialem bodajze w Elfie.

A swoja droga .. to jak sie robi enkodery na wiecej impulsow? Bo faktycznie wychodza nieprzyzwoite dokladnosci.

Chociaz .. jak sobie przeczytalem o Gravity Probe 2 .. jak sie robi idealna kule z kwarcu. Idealna - tzn dobrze ponizej mikrona. I jak to potem naparowac idealnie rownomiernie niobem ?

J.

Reply to
J.F.

Thu, 24 Mar 2005 15:24:51 +0100 jednostka biologiczna o nazwie J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Maja przed fotodiodami dodatkowe nieruchome rastry ktore "zdudniaja" sie z rastrem tarczy. W naszych enkoderach (prod. Czechoslowackiej) tak wlasnie jest to rozwiazane. Maja one 1000 imp. na obrot.

Reply to
BLE_Maciek

From: "BLE_Maciek" <i80c586@cyberspace_NO_SPAM_.org>

To: snipped-for-privacy@newsgate.pl Sent: Thursday, March 24, 2005 4:01 PM Subject: Re: Tarcza do enkodera impulsowego - gdzie kupiæ?

Dokladnie tak, robi sie je nieprzyzwoicie dokladnie. I nawet samo szklo, to jak szklo ale to czym sie napyla te kreski. Mam do czynienia z enkoderami od 1000imp do 36000imp i liniowymi

5um. Po prostu glupota w precyzji. :-)

Wladyslaw

Reply to
Wladyslaw Skoczylas

To to znam, ale centrycznosc wykonania otworu .. a i samo pasowanie walek-otwor ... tam faktycznie mikrony potrzebne ..

J.

Reply to
J.F.

Kiedy nie jestem pewien - chyba nie. W kierunku osiowym do detektora szczelinowego nie ma wiekszych wymagan jesli chodzi o dokladnosc, a w kierunku prostopadlym do wektora oska-detektor...pewnie tez nie. W koncu nawet jak niedokladnosc bedzie na poziomie jednej szczeliny, to w efekcie na odleglosci na jakiej jest zamocowany detektor objawi sie to tylko lekkim skreceniem szczelin tarczki wzgledem szczelin przyslony. Sadze ze straci na tym troszeczke kontrast - ale pewnie nie za wiele.

Enkodery ktore rozbieralem mialy mocowanie detektorow (a co za tym idzie i przyslony) na zwyklych srubkach i bez kolkow prowadzacych. Fakt ze nie byly wyczynowe - ot wlasnie na poziomie kilkuset. __ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Mam taka tarczke, ale tylko jedna. W komplecie mam tez detektor z przysona szczelinowa. Moge Ci wyslac, bo ja nie wykorzystam tego do niczego.

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

From: "Ireneusz Niemczyk" snipped-for-privacy@w.starym.archiwum>

To: snipped-for-privacy@newsgate.pl Sent: Thursday, March 24, 2005 10:01 PM Subject: Re: Tarcza do enkodera impulsowego - gdzie kupić?

Zuważ że nie wolno enkoderów łączyć bezpośrednio do układu, tylko przez elastyczne sprzęgło.

Władysław

Reply to
Władysław Skoczylas
24 Mar 2005 22:29:32 +0100 jednostka biologiczna o nazwie snipped-for-privacy@interia.pl (Władysław Skoczylas) wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Hmm ? Na frezarkach uzywanych u nas enkodery sa przylaczone do stolu za posednictwem kola zebatego osadzonego na wale enkodera. Stol ma zebatke z ktora sprzega sie to kolko. Kolo zebate w enkoderze sklada sie jakby z dwoch takich i ma sprezynka pozwalajaca zalozyc to do zeatki tak aby wykasowac luz. Ale zadnych sprzegiel elastycznych nie ma.

Reply to
BLE_Maciek

No tak - ale powiedzmy ze tarcza bedzie niecentrycznie zamocowana .. i juz obrot o 90 deg da inna ilosc impulsow w zaleznosci od pozycji. I to nawet inna o kilka krokow [.. moze to o enkodery chodzilo a nie o silniki krokowe].

A teraz jak tarcze zamocowac na osce ? nasunac tulejke i przykrecic wkret z boku ? :-)

A sam detektor - jesli szczelina ma powiedzmy 30um szerokosci i 3mm dlugosci to tez nie moze byc byle jak wsadzony, tylko dosc dokladnie ustawiony ...

J.

Reply to
J.F.

Samo przeniesienie napedu jest sprzeglem :-)

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Owszem, ale co to ma wspolnego z nieosiowoscia mocowania tarczy wzgledem detektora? Rozumiem, ze celem stosowania sprzegla jest wyeliminowanie sil bocznych i osiowych dzialajacych na enkoder. __ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Ke? a to niby jakim cudem?

Ba - nadal nie znalazlem czasu na zapowiadane testy, ale obiecuje iedys zrobic. Na ten moment przetestowalem naped z frezarki - dziala bez specjalnych bledow, wiec chyba ktos mocno przesadzil informujac mnie o potencjalnych rozrzutach.

Dokladnie, a czy takie mocowanie ma jakas istotna wade?

Dla tarczki calowej to jest ponad 2500 dzialek.... to juz nie jest byle 500 ;-)) Poza tym - dlaczego az 3mm? Tarczka ktora mam ma slady moze 1mm. Milej nocki. __ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

----- Original Message ----- From: "Ireneusz Niemczyk" snipped-for-privacy@w.starym.archiwum>

To: snipped-for-privacy@newsgate.pl Sent: Friday, March 25, 2005 12:14 AM Subject: Re: Tarcza do enkodera impulsowego - gdzie kupić?

nieosiowość pojawi się jak enkoder dostanie bicia. wtedy przestanie poprawnie mierzyć. Rozbierałem niejeden liniał i enkoder (np ROD486, LS186) i wygląda na to że cała mądrość leży w precyzji wykonania. co zresztą widać po cenie.

Władysław

---------------------------------------------------------------------- Wszystko o MOTORYZACJI >>>

formatting link

Reply to
Władysław Skoczylas

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.