Tarcza do enkodera impulsowego - gdzie kupić?

Irku, narysuj sobie podzialke, przeprowadz od linijki jedna prosta przez srodek - po obu stronach mamy tyle samo dzialek. A teraz narysuj prosta prostopadla ale [mocno] NIE przez srodek - nie ma sily - sa inne ilosci dzialek.

wymusza niecentrycznosc :-)

J.

Reply to
J.F.
Loading thread data ...

Hmm.. jesli mowimy o inkrementalach, to zliczana* jest ilosc przejsc _paskow_ przed detektorem. W takim przypadku nie ma znaczenia czy z lewej jest wiecej, czy z prawej - i tak przewina sie z dokladnoscia do wykonania** tarczki przed detektorem. Jesli zas mowimy o absolutnych - to glowy nie dam, ale z tego co mi wiadomo pomiar wykonywany jest w jednym rzedzie, wiec podobnie jak w inkrementalu detektor widzi _jeden promien_ i nie ma znaczenia ile jest z lewej, a ile z prawej.

E tam, kwestia pasowania oś-otwor :-) Nie rozmawiamy przeciez o mikronach ;-)

Tak na serio - to co do tej pory widzialem bylo mocowane robaczkiem wlasnie z boku. Dobre pasowanie i robaczek, nie spotkalem samozaciskowych, nie spotkalem tez na wielowpusty czy tez jeszcze inne patenty. Albo bylo cos naciskane, albo bylo _zarobaczone_ ;-) Jedyne rozwiazanie jakie pojawia mi sie przed oczyma, to rozcieta tulejka z jednego boku i skrecona jak obejma - ale to przeciez dokladnie ten sam przypadek jak z robaczkiem - niesymetria w ukladzie.

__ Pzd, Irek.N.

  • oczywiscie w liczniku, a nie samym enkoderze
** a dokladniej liniowosci rozmieszczenia paskow na tarczce
Reply to
Ireneusz Niemczyk

Narysuj to sobie - ma znaczenie.

No wlasnie koledzy mi uzmyslowili ze w tych najdokladniejszych rozmawiamy :-)

J.

Reply to
J.F.

Znaczy - jesli bedziemy mieli detektor przesuniety w powiedzmy lewo o 2 dzialki, to co to zmieni przy kreceniu nim? Zakladajac ze mamy pociagnieta strednice - i jest ona odchylona w lewo wlasnie o 2 dzialki od osi tarczki, to krecac inkrementalem mamy sytuacje, w ktorej z jednej strony przybyl paseczek, z drugiej go ubylo. Analogicznie na drugim koncu jeden ubylo i przybylo za razem - wszystko wiec ok. Rozumiem, ze bedzie przekoszenie w przyslonie, ale nic wiecej nie widze :-( Chyba zmeczony jestem.

Yyy...tak? o kurcze. No to nie zabieram glosu.

Milej nocki Jarku. __ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Fri, 25 Mar 2005 08:20:07 +0100 jednostka biologiczna o nazwie Ireneusz Niemczyk snipped-for-privacy@znajdziesz.w.starym.archiwum> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Jednak nie bedzie zupelnie tak samo. Tzn. na obrot bedzie ich napewno tyle samo, ale gdybys krecil osia takiego enkodera (z niecentrycznie zamocowana tarcza) ze stala predkoscia to dostawalbys raz impulsy o wyzszej czestotliwosci raz o nizszej. Jednak bedzie wtedy nieco niedokladnie.

Zrob nastepujacy eksperyment - narysuj cyrklem okrag i podziel jego obwod np. na 24 rowne czesci. Przeprowadz ze srodka tego okregu odcinki przez przez punkty wyznaczone na obwodzie. Zamaluj teraz co druga przestrzen miedzy sasiednimi odcinkami wypuszczonymi ze srodka (tak abys mial cos podobnego do tarczy w enkoderze). Teraz narysuj okrag o srednicy mniejszej od tej tarczy, wewnatrz niej, umieszczajac go niecentrycznie (to tak jakbys zamiast jednej fotodiody w takim zepsutym enkoderze wstawil flamaster ;-) ). Zobacz teraz jak rozmieszczone sa obwodzie tego okregu jasne i ciemne prazki ? Rownomiernie ? Nie ! :-)

Reply to
BLE_Maciek

Tue, 29 Mar 2005 17:56:01 +0200 jednostka biologiczna o nazwie BLE_Maciek <i80c586@cyberspace_NO_SPAM_.org> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Zrobilem ilustracje:

formatting link
Obszar miedzy zielonymi okregami to pask widziany przez fotodiody. Nie jest rownomiernie.

Reply to
BLE_Maciek

Sliczna, o wiele staranniej wykonana niz moja. Teraz tak, krecimy ratcza, wiec we wsztystkich miejscach gdzie Twoja dioda powinna patrzec czestotliwosci pojawiania sie prazkow sa dokladnie takie same! co wiec mialo sie zmienic? Odstepy? one nie maja znaczenia - liczy sie czestotliwosci (ilosc) prazkow pojawiajacych sie w obu kanalach, a ta sie nie zmieni do momentu az ktos nie zdeformuje tarczki.

Widze tez ze nie wiesz jak zbudowany jest przetwotrnik inkrementacyjny. Dlatego pozwolilem sobie zrobic rysunek:

formatting link
Moze nie jest zbyt dokladny, ale mam nadzieje ze idee odda. Otoz tarcza z naniesionymi prazkami jest zamocowana na osi, a dwa fotoelementy patrza na nia przez _przyslone_ (to ta czesc po prawej). To co widza fotoelementy zaznaczylem czerwonymi kreskami. Tak wiec jesli pod przyslona zacznie sie obracac tarczka to na przemian bedzie przyslaniana gorna i dolna czesc przyslony. Taki uklad wygeneruje wiec dwa przebiegi przesuniete wzgledem siebie o jakis kat - jaki, to zalezy jak bedzie wykonana tarczka. Teoretycznie przysloniecia powinny dac na fotoelementach cos w rodzaju sinus/cosinus, a odpowiedni uklad formujacy powinien z tego zrobic sliczne i stabilne fale prostokatne, przesuniete wzgledem siebie o 90 stopni. Pamietam ze z szerokosciami przeslon wzgledem tarczki tez byly jakies siupy - nie bylo to dokladnie 1:1 (zasloniecie przy idealnie rownych szerokosciach bylo by chwilowe, a pamietam ze bylo _mocniejsze_, czyli przyslona miala chyba wezsze szczeliny niz sugerowaly by to prazki na tarczy. Wezsze - ale nie weziej, to istotne). Ok. to teraz zapytam - co sie stranie jak przeslona nie bedzie idealnie w osi tarczki? Moim zdaniem nic specjalnego - po prostu przysloniecia nie beda tak dokladne, byc moze zmieni sie wypelnienie generowanych fal - ale nie ma to znaczenia na prace przetwornika - chyba ze ktos zechce zabawic sie w kwadraturowy odczyt, wtedy moze byc pewna niedokladnosc - ale ponizej rozdzielczosci, wiec w zasadzie nieistotna. W przetwornikach czesto wystepuje jeszcze trzeci kanal - baza, C...jakkolwiek to zwac. Pozwala on na dokladne ustalenie pozycji przetwornika - oczywiscie w ramach jednego obrotu. Stosujac AND na wszystkich trzech kanalach mozna osiagnac rozdzielczosc na poziomie 4x indeks przetwornika - i tutaj nie widze niczego zlego w niecentrycznym zamocowaniu przeslony (o fotoelementyach nie ma co rozmawiac - one o niczym nie decyduja - liczy sie tylko przyslona).

Ok. teraz jeszcze tytulem dokonczenia tematu - niecentrycznie to nie znaczy w bok o 1cm! powiedzmy o dzialke, dwie... no moze trzy ;-)

To jak - konsensus? Milej nocki. __ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Irku cos zle patrzysz. Os obrotu umieszczamy nie w srodku kwadratu, ale w srodku tego czerwonego okregu. Teraz zaznaczmy jakis punkt na tym okregu [detektor] i obrocmy tarcze powiedzmy o 30 stopni - na pierwszy rzut oka widac ze ilosc zliczonych sektorow podczas tego obrotu bedzie rozna w zaleznosci od poczatkowej pozycji detektora.

Bo sie pytamy inaczej - co bedzie jak tarcza nie bedzie idealnie w osi osi enkodera.

3 dzialki to moze byc 0.1mm :-)

J.

Reply to
J.F.

Yyy.... znaczy...co tu jest detektorem, a co tarczka z oska na zewnatrz?

Aaaaa..... kumam o co Wam chodzi. Chcecie umiescic niecentralnie tarczke na osi przetwornika!!! A ja caly czas pisalem o niecentrycznie ustawionym detektorze (przyslonach) wzgledem osi (a wiec i tarczki). Tosmy sie dogadali piknie :-)

Kanal bedzie, ale pomyslmy jak duzy... Hmm....duzy :-(

Ale teraz popatrzmy w tyl... Bylo o precyzyjnosci wykonania, faktycznie pisales o niecentrycznie zamocowanej tarczy...ale nie dodales ze wzgledem osi - ja zalozylem ze prosciej wykonac dobrze tarczke z osia, niz calosc z detektorami centrycznie, tym bardziej, ze wczesniej rozmawialismy o mikronach w osadzeniu osi. Pewnie dlatego tak slicznie sie dogadywalismy :-)

Hi, hi... podoba mi sie, to zdecydowanie dobre zakonczenie dzisiejszego dnia...o kurcze... rozpoczecie _jutrzejszej nocy_??? ;-)

Tak czy siak milej nocki Panowie i thx za wyjasnienia.

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

On Wed, 30 Mar 2005 00:58:13 +0200, Ireneusz Niemczyk wrote: [...]

No bo jak chcesz osadzic tarczke na osi ? W tarczce montujemy tulejke [jak dokladnie ?], wsuwamy os [pasowanie suwliwe to ile mikronow za duzo ?] i dokrecamy srubka z boku :-)))

J.

Reply to
J.F.

Nacisnac (pasowanie ciasne) plus ewentualnie odrobina _lepiszcza_. A z tymi srubkami z boku - to sadzilem ze rozmawiamy o przeniesieniu napedu na os inkrementala - niezle wyszlo :)

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Ireneusz Niemczyk snipped-for-privacy@w.starym.archiwum> napisał(a):

Przed świętami wysłałem maila na priv (ten adres w domenie multispedytor jest właściwy?) w sprawie tej tarczki - proszę o kontakt

pozdrawiam Piotr PS. Uwaga na wstawkę antyspamową a adresie.

Reply to
Piotr

I odpowiedzialem....

.... nie zwracajac pewnie uwagi na wtyczke :-(

Zaraz bedzie re. __ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Sprawdz prosze, bo zwrotu nie bylo, a adres wyglada dobrze. (epus kropka pl?)

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Tue, 29 Mar 2005 22:58:08 +0200 jednostka biologiczna o nazwie Ireneusz Niemczyk snipped-for-privacy@w.starym.archiwum> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Taa w AutoCADzie to dziela sztuki mozna tworzyc ;-)

Zastanow sie ! Obracamy o pol obrotu w miejscu gdzie jest gesciej (p. moj rysunek - czesc blizej srodka) - zliczamy wiecej impulsow, z drugiej strony mniej. Na kazdy polobrot stol frezarki przesuwa sie o tyle samo. Czy nie nastepuje zatem blad pomiaru ? Nastepuje i nie ma dyskusji :-)

Jaasne. Ten ktory stoi polrozkrecony na moim biurku czy ten w szafce z tylu ? :->

Mam uruchomic moja maszyne fotograficzna klasy Zenit TTL ? ;-)

W tych ktore ja mam, czeskich jest inaczej. Tarcza przypomina ta ktora Ci narysowalem, ale jest oczywiscie bardzo gesta (przetwornik ma 1000 imp/obr). Fotodiody patrza na tarcze przez okragle okienka. Oczywiscie okienka nakryte sa jeszcze nieruchomym rastrem. Z drugiej strony tarczy jest zarowka (w nowych enkoderach zapewne dioda LED) ktora oswietla wnetrze enkodera.

BTW okragly pas ktory narysowalem na swoim rysunku to obszar "zakreslany" przez pola widzenia okienek.

Kat 90 stopni nie wymusza ze fotodiody musza byc rowno obok siebie. Moga byc w sumie w dowonej odleglosci. Zreszta zamocowanie fotodiod i tak nie jest tak precyzyjne jak tarcza i raster (a jeszcze przeciez zlacze w diodzie tez nie musi byc supercentrycznie wzgledem jej srodka. IMO dostrajanie (i rowniez osiagniecie tych 90 stopni jest przez producenta ustawiane w koncowej fazie produkcji PRZESUWANIEM RASTROW NIERUCHOMYCH na okienkach)

W tych enkoderach ktore mam sa po dwie fotodiody na faze (czyli w sumie 4) i pracuja jako dzielnik. Kiedys zreszta naprawiajac taki enkoder naskrobalem schemat:

formatting link
daje ladne prostokaty.

Wiem, w moich tez to jest (p. schemat)

No nie, tak to by sie chyba w enkoderze nie zmiescilo. Chyba ze teraz Chiny wziely sie za produkcje tanich enkoderow, nie wiem, nie jestem na biezaco z nowosciami rynkowymi ;-)

Mozna by ewentualnie uzyc plynow wykonanych na bazie chmielu dla dalszej analizy tematu :-)

TNX, wzajemnie, chociaz teraz to juz dzien jest raczej :-)

Reply to
BLE_Maciek

Wed, 30 Mar 2005 00:58:13 +0200 jednostka biologiczna o nazwie Ireneusz Niemczyk snipped-for-privacy@w.starym.archiwum> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

A mysmy caly czas o tym ... :-)))))

No wlasnie.

:-)

Reply to
BLE_Maciek

Wed, 30 Mar 2005 09:20:05 +0200 jednostka biologiczna o nazwie Ireneusz Niemczyk snipped-for-privacy@znajdziesz.w.starym.archiwum> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Eeee sadza sie Chinczyka, daje mu do reki klejarke, Chinczyk puscza krople na srodek, przyklada tarcze tarcze "na oko" i git ;-)

Sorry ale poprzedni post mnie w ciekawy nastroj wprowadzil :-))

Reply to
BLE_Maciek

A pewnie, pewnie :) Ze tak zapytam... Inventor?

Juz sie dogadalismy.

A wiesz co ja pomyslalem, jak zobaczylem ze masz _okragly_ fotodetektor? ;-)))

Moja kobieta bardzo chwalila... jak jeszcze zdjecia robila.

Litosci, przeciez wiesz ze nie, to przyklad byl. Swoja droga chyba najpopularnhiejszy.

Z zarowka to strasznie stare musza byc. Ja mam jakies stare z inpol-u... ale google podaja ze takiego producenta juz nie ma :-(

Ale widziales takie, ktore nie mialy by fotodetektorow blisko siebie? Jest ku temu powod - latwiej opanowac rozrzuty w rastrach na malych odleglosciach.

Automatikon bedzie. Mam zamiar Ziela reraktywowac, bo cos po chorobie nie moze sie otrzasnac :-) Niby zapewnia ze wszystko ok, a na grupie nielzja - cos gosc kreci nie? ;-)

Milej nocki. __ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Wed, 30 Mar 2005 20:49:25 +0200 jednostka biologiczna o nazwie Ireneusz Niemczyk snipped-for-privacy@w.starym.archiwum> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Hmm ?

Ze Czesi w 1979 stosowali jakies dziwne pierscieniowe matryce CCD w enkoderach ? ;-)))

Ja caly czas chwale. :-) Zreszta mam go tu pod reka.

No nie wiem, chyba wszystkie czechoslowackie enkodery byly robione tak jak napisalem ;-)) No dobra, wiem ze teraz Tajwany itp. :-) Pewnie daja dwie foodiody jedna przy drugiej po to zeby zaoszczedzic na LEDach do oswietlania. :-)

Toz pisze. Najstarsze ktore mamy sa z '79 a najmlodsze z '81 :-) Oryginalny przetwornik-licznik do nich (obslugujacy tylko jeden enkoder !) to bylo pudelko rozmiarow 27x27x6 cm zawierajace 38 kostek TTL a z tylu spory radiator :-)

Jednak uruchomie tego Zenita (tzn. uruchomiony to jest i nawet stoi na stole) i opstrykam swoje enk. :-)

Moze rzucil sie w wir pracy i nie ma czasu tutaj zagladac ? ;-) Jakbyscie jakies pice urzadzali to chetnie sie dolacze jezeli bede mial akurat czas.

Reply to
BLE_Maciek

O :-) Kiedy będziesz? Może ktoś jeszcze? Ja się wybieram we wtorek.

Pozdrawiam

Reply to
Marcin Stanisz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.