Tania kamera termowizyjna

Ale co - najblizsze otoczenie nie emituje fotonow ? Obiektyw, obudowa, sam material czujnika ..

J.

Reply to
J.F.
Loading thread data ...

Tak sie to chyba robilo przez dlugie lata. Tyle ze w warunkach amatorskich nie bardzo widze mozliwosc osiagniecia milimetrowej precyzji.

Za to np do sprawdzenia domu mogloby sie udac. Czujniki termiczne sa np w czujkach alarmowych - niestety dosc duze.

J.

Reply to
J.F.
Reply to
invalid unparseable

formatting link

Zacytuje Wikipedie

formatting link
"The main limitation of LWIR HgCdTe-based detectors is that they need cooling to temperatures near that of liquid nitrogen (77K), to reduce noise due to thermally excited current carriers (see cooled infrared camera). MWIR HgCdTe cameras can be operated at temperatures accessible to thermoelectric coolers with a small performance penalty. Hence, HgCdTe detectors are heavy and require maintenance."

Krzysiek Rudnik

Reply to
Krzysztof Rudnik

Przypominam sobie, że niegdyś czytałem w jakiejś książce popularno-fizycznej o detektorze wykonanym ze słoika z wodą na którego otwór naciągnięto cienką folię. Na folii po pewnym czasie powstawała mgiełka. Dalej podobnie jak poprzednio: na błonę-folię przy pomocy lustra wklęsłego nakierowywujemy promienie podczerwone. W podgrzanych promieniowaniem podczerwonym miejscach na folii mgiełka ustępowała. O ile dobrze pamiętam autor twierdził, że da się przy pomocy takiego ustrojstwa zobrazować pracującą lutownicę.

pzdr mk

Reply to
mk

Pan mk przypomina sobie, że niegdyś czytał w jakiejś książce popularno-fizycznej o detektorze wykonanym ze słoika z wodą na którego otwór naciągnięto cienką folię:

Chyba *nie*pracującą. Na takie zobrazowanie trzeba sporo czasu, lutownica musiała spokojnie leżeć.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Użytkownik J.F. napisał: Hmmm... jak tak piszecie Koledzy o różnych foliach to sobie skojarzyłem, że w sklepach akwarystycznych są termometry "ciekłokrystaliczne" do pomiaru temperatury w akwarium. Nakleja się je na szyba w akwarium. Jest tam w środku folia zmieniająca kolor pod wpływem temperatury. Ciekawe jaki efekt można by uzyskać na większym kawałku takiej folii rozciągniętej nad badaną płytką ?

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Użytkownik Witek Kaszkin napisał:

Pytanie co rozumiemy pod pojęciem IR ?

800nm to jest IR, ale 10um to też IR. Czy te zdjęcia były zrobione w nocy ?

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Jako termometr? Nie zabardzo. Krzem jest przezroczysty dla fal >1100nm

To zdjecia z filtrem - wykorzystuja one obecnosc NIR w swietle slonecznym.

Reply to
Jerry1111
Reply to
Greg(G.Kasprowicz
Reply to
Greg(G.Kasprowicz

Użytkownik Greg(G.Kasprowicz) napisał:

Oczywiście ma Kolega rację, że bez optyki rozdzielczość będzie raczej mierna. Chodziło mi bardziej o to, czy w ogóle uzyskamy jakieś rozróżnialne zarysy większych elementów.

Reply to
Grzegorz Kurczyk

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.