Sterowanie przewodem fazowym

Loading thread data ...

Podpiąc pod dzielnik(i) napięcia, jesli dobrze rozumiem masz *wolny* przewód do komunikacji. Powszechnie się to stosuje w kodowaniu przycisków w kierownicach. Mam na mysli we właczniku dzielnik z rezystorów (możliwie po kilka szeregowo). Po stronie AtMegi da się to zdekodować z 230.

PS. O pożar łatwo.

Reply to
Sebastian Biały

W dniu 26-11-2016 o 09:53, Desoft pisze:

Rozumiem, że ten AVR w żyrandolu. Nie wiem jak steruje się LEDami ściemnialnymi.

Jeśli GND tego AVR może być na jednym z drutów zasilających to wystarczy włączać różne rezystory między ten drut GND a ten sterujący. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

W dniu 26-11-2016 o 14:42, Desoft pisze:

Ma do rzeczy czy GND AVR może być na jednym z drutów zasilania AC230, bo to warunkuje moją dalszą wypowiedź.

Od VCC AVR do któregoś wejścia analogowego AVR dajesz jakieś R. Przełącznikami podłączasz 4 różne wartości R między drut sterujący a drut GND. Z pomiaru napięcia dowiadujesz się który przycisk jest zwarty. Oczywiście dochodzą zabezpieczenia i filtracja. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Masz w wyłaczniku miejsce na zasilacza i drugą megę? Jesli tak to cokolwiek z sumą kontrolną.

IMHO jednak to za dużo, fabryczne uradzenia radzą sobie doskonale z filtracją i 16 wartościami rezystorów przy sporych zakłuceniach.

Reply to
Sebastian Biały

W dniu 2016-11-27 o 09:33, Desoft pisze:

Ale po co prostowanie? 3 drut masz na potencjale zasilania atmegi :) czyli pod napięciem stałym podłączonym przez rezystor a drut na wejście ADC, na drugim końcu kabla w włączniku zwierasz ten 3 kabel opornikami do GND. Na wejściu adc mierzysz i uśredniasz wyniki aby wyeliminować zakłócenia, jak mu dasz niezbyt wysokie SPS np 15ksps to po uśrednieniu np przez 256 wyjdzie ci pomiar co powiedzmy 50ms i to wystarczy aby skutecznie eliminować zakłócenia. Sam robię podobnie przy odczycie klawiszy i jest to bardziej skuteczne niż cyfrowe klawisze, a mam w rządku np 4 klawisze i na dodatek mogę skutecznie wykrywać ich jednoczesne naciśnięcia we wszystkich kombinacjach i wszystko na 1 drucie :) Wystarczy zwykły system wagowy 2^N.

Reply to
Janusz

W dniu 27-11-2016 o 09:33, Desoft pisze:

Pisząc o filtracji miałem na myśli analogową. Od dzielnika do wejścia analogowego np 100k i 100n (ten 100n tuż przy pinach AVR). Nie znam parametrów wejść analogowych AVR, a to może wpłynąć na wybór innych wartości R i C. Program oczywiście musi reagować tylko na stany ustalone. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

W dniu 28-11-2016 o 17:32, Desoft pisze:

A skąd? Zacząłem dyskusję od ustalenia, czy GND AVRa może być połączone z jednym z drutów zasilania AC. Zrozumiałem, że może. No to dzielnik zasilasz z VCC i nie masz 50Hz. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

W dniu 28-11-2016 o 19:50, Desoft pisze:

Wracam do kwestii, że nie wiem jak się steruje te LEDówki, ale one nie powinny widzieć różnicy między fazą i neutralnym więc powinno dać się to tak zamienić, aby GND AVRa było na neutralnym a nie na fazie. Co nie ma wielkiego znaczenia, bo AVRowi nie będzie latanie w te i we wte o +- 300V szkodziło. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

W dniu 28-11-2016 o 22:25, Desoft pisze:

Ważniejsze jest małe ESR i ESL niż duże C. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.