sterowanie hexfetami w mostku H

Daj jako górne p ( czterocyfrowe jakieś) i sie problem skończy. Troche inaczej trzeba bramki podłączyć. Dla pewności możesz bramki sterować z jakiegoś wzmacniacza. Ale jak przejdziesz na sporo niższa czestotliwość to i bramka CMOS wysteruje. Po co Ci taka duża częstotliwość. Tomek

Reply to
Tomek
Loading thread data ...

SP9LWH snipped-for-privacy@autorom.pl napisał(a):

Wydaje Ci się. U mnie takie mostki sterują silnikami 300W 24V. Zasilane jest to 48V. Zrób a potem sie wypowiadaj. Tomek

Reply to
Tomek

tylko zwroc uwage, jak ten, jak to mowisz, konkret, zasila gorny mosfet - co ogranicza zakres dopuszczalnych wspolczynnikow wypelnienia PWM. Poza tym drivery serii IR maja jedna, bardzo nieprzyjemna wade - wystarczy calkiem niewielka ujemna szpileczka (nawet od pasozytniczej indukcyjnosci w obwodzie) na wyjsciu podlaczanym do drenu - i pyk - driver pada.

pozdrawiam entrop3r

Reply to
entroper

A to jak ma to byc sterowane? Bez "odzysku energii"? Zreszta - ja mam u siebie w driverach (80V, 50A) ograniczenie na szerokosci PWMa do 10-90%, bo inaczej indukcyjnosci nie dzialaja.

Szczotki bezposrednio na pinach drivera i "po ptokach" - tez przerabialem ten temat... (Irek chyba jeszcze pamieta :-)

Reply to
jerry1111

dzialaja.

jak to ma byc sterowane, nie wiem, natomiast sam IR dostarcza ladunku do bramki mosfeta z kondensatora, ktory jest ladowany (przez diodke), gdy potencjal zrodla gornego tranzystora jest blisko masy, czyli przy wlaczeniu dolnego tranzystora. Poniewaz kondensatora nieskonczenie szybko nie da sie naladowac, bilans ladunku zaczyna byc dodatni dopiero przy pewnym minimalnym czasie zalaczenia dolnych tranzystorow. Minimum 10% w zupelnosci wystarczy, ale 1% juz mogloby byc problemem.

ja 4 sztuki spalilem zanim na to wpadlem :) Teraz dla pewnosci oddzielam jeszcze diody niewielka szeregowa rezystancja.

pozdrawiam entrop3r

Reply to
entroper

Ale z tym stworzeniem nie ma wiekszego problemu :-) I nie trzeba sie martwic czy bootstrap wyrobi jak zejdziemy na pwm 100%.

J.

Reply to
J.F.

Podejrzewam ze 'klasyczny' PWM 0-100% :-(

Ano dokladnie - trza by policzyc ladunek. IMHO zalecaja 10x wieksza pojemnosc niz bramki, ale... starcza w zupelnosci 3-4x wieksza :-)

Mi lecialy przez ujemne napiecia na bramkach - tam dalem diody.

Reply to
jerry1111

Jesli mostek == tranzystory z polaczonymi bramkami tak, jak narysowales, to SORRY, ale MISSION IMPOSSIBLE. To nie bedzie dzialac. To nie moze dzialac.

ale po co ja to pisze, przeciez i tak nie przeczytasz :./

Reply to
Marek Lewandowski

to tranzystory musza zostac, terownik tez. Bramki, ktore masz na mysli, to jest wlasnie ten problem, ktory nalezy usunac

?
Reply to
insane

Proponuje szczypce boczne i cięcie przy samej obudowie - to jest chyba najprostszy sposób na usunięcie bramek ;-P

Hmmmm... Widzę, że oprócz problemów ze zrozumieniem zasady działania tranzystorów polowych masz również problem ze zrozumieniem ironii. Przykre to bardzo. Ale wyjaśnię:

Próby tłumaczenia potraktowałeś jako osobisty atak ("Jednak widze, ze sprowadza sie do malego zamieszania, w ktorym dwoch panow stara sie udowodnic mi ze nic nie wiem, nie dowiem sie i nie bede wiedzial.") i zamiast trochę poszperać samemu, starać się zrozumieć dość podstawowe zasady działania tranzystorów, obrażasz się na świat.

Po raz kolejny: żeby sterować mostkiem H, złozonym z tranzystorów nMOSFET potrzebujesz dwóch rzeczy:

  1. Uzyskać napięcie zasilania bramek 'górnych' tranzystorów z wystarczającą wydajnością prądową.
  2. Zapewnić dead-time - czyli czas pomiędzy wyłączeniem jednej gałęzi mostka i włączeniem drugiej gałęzi.

Sterując z pojedynczego sygnału PWM i używając pojedynczego napięcia zasilania stawiasz przed sobą samym i grupą zadanie niebanalne. Żądasz podania na tacy gotowego rozwiązania, nie biorąc pod uwagę tego, że aby to rozwiązanie Ci _odpowiedzialnie_ podać, trzebaby zbudować takie samo urządzenie i uważnie je przetestować.

Od grupy możesz oczekiwać tylko i wyłącznie mniej lub bardziej dobrych rad. Adekwatnych do poziomu udzielanych (bardzo skąpo) przez Ciebie informacji. Na dokładkę poruszasz się we mgle, używasz pojęć często w oderwaniu od ich znaczenia (np. 'półmostek') co powoduje jeszcze większe zamieszanie.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Nie da się go usunąć. Niemożliwe. Jeśli masz połączone wewnątrz na sztywno bramki górnego i dolnego tranzystora, a to ma być zasilone z

24V, to do otwarcia górnego tranzystora na sterowanie musisz podać +36V, a to gwarantowanie przebije bramkę dolnego tranzystora.

BO jak Ci dwa razy i IR2110 napisałem, a potem jeszcze dałem ID wiadomości, gdzie to pisałem, to było zero odzewu. Jakoś IR2113 u kolegi nie przeoczyłeś...

Reply to
Marek Lewandowski

to nie jest link. To jest ID posta. Wchodzisz na

formatting link
klikasz Advanced search (Szukanie zaawasowane chyba w PL wersji) i wpisujesz to w pole "Message ID"

Dzięki temu możesz znaleźć posta, nawet, jeśli Twój serwer news go pominął (google ma dobre archiwum).

Reply to
Marek Lewandowski

Mozna jeszcze wsadzic HIP4080/HIP4081. AFAIR one sa do 80V. Poza tym zamiast tracic czas na pisanie tych wszystkich postow, to szybciej byloby po prostu zrobic wszystko na nowo :-)

Reply to
jerry1111

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.