Sony 60W

Jeden producent wie, albo i nawet on nie wie.

To jest takie cos, co pozwala na sprzecie 5W napisac 50W. A moze i

100W.

J.

Reply to
J.F.
Loading thread data ...

[..]

Siec tez nie jest dopasowana w taki sposob, bo nikt nie chce zeby polowa cennej energii szla w powietrze

Nie - piszesz o amplitudzie, patrz wyzej. No chyba ze nie wiesz o czym piszesz, to nie pisz.

A etykietki tez zjadly ? Ja takich nie pamietam. Moze starocie do lampowcow czy radiowezlow, ale wtedy raczej nie wysokotonowe.

Nie zapomnieli i sie pewnie nie pojawia. Po prostu trudno zrobic cewke o odpowiedniej mocy i bezwladnosci pozwalajacej na 20kHz.

Wiec korzystaja z tego ze w muzyce tak naprawde wysokich tonow jest bardzo malo.

J.

Reply to
J.F.
[...]

Pieprzy głupoty - najstarszymi, dostępnymi w Polsce głośnikami były GDW6.5/1.5 - o normalnych impedancjach znamionowych.

Ekspierd pełną gębą.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

No dobra, zlapales mnie na slowku. Zreszta Fox tez mial racje. Zatem prostuje: Nie amplituda lecz napiecie, oczywiscie skuteczne. Amplituda przebiegu sinusoildalnego jest rowna iloczynowi napiecia skutecznego i pierwiastka z 2. I na odwyrtke napiecie skuteczne jest amplituda podzielona przez pierwiastek z 2. Ja caly czas pisze o napieciu czyli wartosci skutecznej amplitudy pradu przemiennego. Swoje konstatacje rozszerzylem na wszystkie zrodla i odbiorniki pradu elektrycznego, musialbym to dzielic na czesci, to zajmuje czas a prawo Ohma nie pyta czy to prad staly, zmienny czy przemienny, ono dziala zawsze i wszedzie i to bylo podstawowym moim przeslaniem, ze nie mozna i nie da sie tego ominac. Zaznaczylem to wyraznie na grupie fizyka gdzie przedlozylem prosty sposob na okreslenie mocy i impedancji wzmacniacza. Podobnie z impedancja; uzywalem blednego pojecia rezystancji czy wrecz oporu a ten odnosi sie glownie do obwodow pradu stalego. Lecz robilem to w celu latwiejszego zrozumienia, o czym napisalem. Wyjasnilem tez chyba, ze impedancja to rezystancja plus reaktancja i podkreslilem, ze dla czestotliwosci akustycznych nie jest jakas duza znaczaca wartoscia; kilka procent, gora kilkanascie zaledwie i spoko mozna ja w rozwazaniach dot. tematu zaniedbac. Np. opor cewki glosnika wynosi powiedzmy 3.6 ohma a na nim pisze ze jego impedancja wynosi omy 4. Roznica 10 procent i Ty o to chcesz sie boksowac. Normalny, kulturalny czlowiek zwrocilby grzecznie uwage. Errare wszak humanum est. A Ty mnie normalnie zwyzywales i czynisz to nadal. Uzywasz tylko kija. A gdzie marchewka? Moze dla rownowagi wartaloby napisac, ze w stwierdzeniu, ze impedancja kolumny moze byc rowna lub wieksza od impedancji nominalnej wzmacniacza ale nigdy nie moze byc od niej mniejsza, tkwi istota poruszonego problemu i jedyna poprawna odpowiedz na postawione pytanie? Czy moj dowod na to, ze impedancja glosnikow wysokotonowych powinna byc znaczaco wieksza od tych stndardowych 4 omow, bo beda sie palic, mozesz podwazyc? Nie za bardzo. Zauwaz, ze drugi moj oponetn pan Fox, ktorego sobie bardzo cenie za to, ze zdarza mu sie czasem tez cos madrego napisac, byl na tyle uczciwy, ze te rzeczy wypunktowal i niejako mnie poparl, przyznal racje. A Ty? Wieszasz na mnie psy i inne zarazy a sam nic madrego do dyskusji nie wnosisz. Troll wyzywa mnie od troli. Wiec jesli sie nie poprawisz to bede zmuszony Cie ukarac. Innymi slowy, jesli uwazasz, ze z za ekranu monitora mozesz kogos za drobne niescislosci bezkarnie mieszac z blotem, wyzywac itp. to bardzo sie mylisz. I to byloby na tyle. Bez pozdrowien. Tornad

Reply to
Tornad
[...]

To znaczy mam się już zacząć bać? I mam mieć ku temu uzasadnione podstawy? DOBRZE się zastanów, zanim odpowiesz, bo znów się w maliny wpędzisz.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Wzmacniacz klasy G?

Reply to
Ghost

Jak ja pisze, to Ty powinienies rozumiec to co pisze.

E cos Cie sie pokickalo. Ja mam na mysli impedancje wyjsciowa wzmacniacza. A Ty sugerujesz mi moc. To sa dwie rozne wartosci jedna mierzy sie w omach a te druga w watach:)

Skoro mnie lapiecie za slowka to ja tez nie pozostane dluzny. Ja pisze o podstawowych brakach wiedzy a nie o ocie na polkach. Wiec powtarzam napisz to jak nalezy a Bozie Ci to w dzieciach wynagrodzi. Krytyke pozostaw mnie, jak widzisz tez to potrafie.

Fakt, byc moze w tych samych czasach przyszlo nam zyc. Z tym, ze uwazam, ze czlowiek jest albo nieukiem albo samoukiem, w tym czesto na bledach. Ja w sprawach elektryki zaliczam sie do tych drugich. Moje podstawy to semestr elektrotechniki na polibudzie. Moge to udowodnic piatka w indeksie. Pzdr.

Reply to
Tornad

Nie, nie masz, albo mylisz pojecia. Impedancje wyjsciowa wzmacniacza to cos jak rezystancja wewnetrzna zrodla napiecia [czy prady].

Myslisz ze wzmaczniacz rozroznia glosnik 60W 8 ohm od 10W 8 ohm ?

Jak czlowieka zastrzela macierzami, to tez moze miec problem z odpowiedzia na pytanie "co bedzie jak glosniki 100W podlacze do wzmaka

20W".

J.

Reply to
J.F.

No nie bardzo. Sugerujesz ze np wzmacniacz 10W nie potrafi wysterowac kolumn 100W bez znieksztalcen ?

J.

Reply to
J.F.

A ja sie Ciebie zapytam, czemu z taka luboscia znecasz sie nad gosciem - ewidentne jest, ze nie ma pojecia jak duzy jest zakres jego niewiedzy i do tej pory mozna sie bylo zorientowac, ze raczej odporny na tlumaczenia. Wiek swoje robi.

Reply to
Ghost

Jak zobaczyłem wątek sprzed ponad tygodnia na pl.sci.fizyka, gdzie też bredził o dopasowaniu wzmacniaczy, to stwierdziłem, że pacjent tak impregnowany na wiedzę, że nie ma o czym z nim rozmawiać.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Dobra, chcesz sie przezbywac prosze bardzo. Piszesz: nie pisz "impedancja wzmacniacza". Wiec wytlumacz mi jak, czy co mam napisac aby Cie w koncu zadowolnic. Pod tym pojeciem rozumiem opor wewnetrzny zrodla elektrycznosci w szerokim tego slowa rozumieniu. Kazde zrodlo te impedancje czy rezystancje ma. Jesli uwazasz, ze nie, to daj mi jakis przyklad. Piszesz: tylko "o obciazeniu odpowiadajacym znamionowemu obciazeniu wzmacniacza". To nic nie mowi, maslo maslane. Jesli masz na mysli moc to ta zalezy glownie od impedancji zewnetrznej czyli tego co sie podlacza do zaciskow wzmacniacza. I tym obciazeniem jest impedancja a nie moc. Ona, ta moc zalezy od impedancji i w szczegolnym przypadku jest rowna mocy znamionowej zrodla wtedy i tylko wtedy gdy impedancja odbiornika jest rowna impedacji czy rezystancji zrodla.

Nie nie rozroznia. Nigdzie tego ani nie napisalem ani nie wynika to z moich listow. Bezczelnie mi to w sposob podstepny imputujesz. Na kazdej z tych rezystancji wydzieli sie jednakowa moc, ten 60 watowy glosnik ja zniesie a ten slabszy o za malej mocy ulegnie uszkodzeniu. Spali sie. I to takie trudne do zrozumienia? Ale probujesz, podpuszczasz, moze da sie na to nabrac, ale bedziemy mieli ucieche nie?

Ano wlasnie. Zebrala sie zgraja cala i huzia na Jozia; rezystancja im sie nie podoba, a to pomylenie pojec. Szkoda ze wczesniej nie wpadlem na ten pomysl bede pisal podlaczamy rezystor, impedanta czy reaktanta moze nawet reakcjoniste stawiajacego opor...

No ale mysle, ze w koncu Was czegos nauczylem.

PS. Nie wiedzialem, ze elektronicy to taki zawziety ludek... Przepraszam Elektronikow, bo ci ktorzy ich tu udaja a z ktorymi przyszlo mi sie wadzic, o elektronice maja raczej mierne pojecie. Tornad

Reply to
Tornad

I to tylko na podstawie napięcia i rezystancji.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

20 lat temu tak bym napisal, ale teraz klasa G znaczy cos innego :-)

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.