Sondy do pomiaru poziomu

Loading thread data ...

Dnia Mon, 15 Dec 2003 00:08:59 +0100, Hegemon snipped-for-privacy@klub.chip.pl> napisał:

np: sonda paliwa do malucha. chyba będzie najtaniej

Reply to
Przemek Kuchta

W artykule <briqlo$cmt$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl> Hegemon napisal(a):

A to co - problem z referatem? ;-)

Wszystko zależy do czego.

  1. Pływakowe działają w określonym zakresie gęstości cieczy, pływaki na ciecze lżejsze niż woda potrafią kosztować majątek (tysiące EUR).
  2. Pojemnościowych nie używałem.
  3. Ultradźwiękowe mają problem ze spienionym medium. Za to można chyba do sypkich materiałów stosować.
  4. Nie wymieniłeś jeszcze kilku typów: różnica ciśnień (mało dokładny), radar (chyba najlepszy), wibracyjny (od cieczy o gęstości 0,6kg/dm3)...

Generalnie - przejrzyj karty katalogowe producentów (Phoenix, Saab - teraz Emerson, Endress Hauser...), przyznają się bez bicia, co ich sprzęt może.

Pozdrawiam

Marcin Stanisz

Reply to
Marcin Stanisz

Dnia Mon, 15 Dec 2003 00:08:59 +0100, osobnik Hegemon napisal:

Od pewnego czasu firmy samochdowe stosuja czyjniki poziomu cieczy nie zawierajace elementoe ruchomych. Calosc sklada sie z z bloku metalu wyposazonego w wewnetrzna grzalke i czujnik temperatury. Pomiar poziomu cieczy polega na wyznaczeniu stalych czasowych nagrzewania i ochladzania tegoz bloku metalu. Podczas prob w labolatorium calosc bardzo ladnie pracowala , a zaleznosc poziom_cieczy/stala_czasowa wychodzila prawie liniowa.

Moze to w jakis sposob ci sie przyda .

Milego dnia.

Reply to
Marcin Pospieszny

Eee, jestes pewny ? Na drodze jak samochodem zakolysze to zaraz sie caly blok schlodzi :-)

Owszem, czytalo sie o podobnych czujnikach, ale byl to raczej drut niz "blok metalu". I nie tyle stala czasowa, co mierzylo sie z jaka predkoscia przybywa rezystancji od puszczenia pradu - zakladajac ze czesc zanurzona pozostawala w stalej temperaturze ..

J.

Reply to
J.F.

Dnia Mon, 15 Dec 2003 17:28:44 +0100, osobnik J.F napisal:

hmm.... Sprawa nie jest tak prosta jak sie wydaje. Samo 'ochlapanie' czujnika wplwa oczywiscie na pomiar , ale wplyw ten mozna zniwelowac (usrednianie). Osobnym tematem jest przewodnosc/pojemnosc cieplna warstwy cieczy powstajacej przez ochlapanie. Wydaje mi sie , ze dobieraja odpowiednio wymiary czujnika mozna sprowadzic tego typu zaklucenia odpowiednio niskiego poziomu.

Tak tez mozna . Ale ... mimo wszystko nie ladowalbym drutu przez ktory prepywa prad w zbiornik paliwa ( bo wlasnie do pomiaru poziomu paliwa w ziorniku sluzy uklad o ktorym mowie ). Dokladnosc pomiaru w tym nie jest najwazniejsza rzecza. W kazdym razie ... jesli znaje jakies materialy na ten temat ... podzuce linka.

Milej nocy.

Reply to
Marcin Pospieszny

W artykule <brljm6$bo4$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl> wowa napisal(a):

He, he - mów do mnie jeszcze ;-) Właśnie jestem po zakupie od Phoenixa _pływaka_ na zakres od 0,45kg/dm3 i ciśnienia do 50bar do poziomowskazu ciągłego 710. Kosztował jedyne 926EUR netto ex-works Frankfurt a.M. Co prawda był to super ekspres (następnego dnia po zamówieniu go odebrałem z fabryki), ale...

Pozdrawiam

Marcin Stanisz

Reply to
Marcin Stanisz

Tanio :-) Kiedys kupilem Phoenixa na 1.2m, ale wykonanie prawie pancerne :-) Byl magnesik i rzad kontaktronow albo hallotronow - rozdzielczosc ok. 1mm (nie pamietam juz) - pamietam za to cene :-(

Reply to
jerry1111

W artykule snipped-for-privacy@4ax.com jerry1111 napisal(a):

No, mówili, że mimo wszystko cena katalogowa ;-)

No, jo, cały poziomowskaz (450mm, konstrukcja jak mówisz, tyle że rozdzielczość mają 10 albo 15mm i kontaktrony - łatwo się reperuje) to ponad 3kEUR wychodzi...

Pozdrawiam

Marcin Stanisz

Reply to
Marcin Stanisz

Znaczy swojego jednak tanio kupilem :-)

Reply to
jerry1111

No wlasnie smiem twierdzic ze nie. Ochlapywany bedzie rownie dobrze chlodzony jak zanurzony, a moze lepiej ?

Tez mialbym opory .. ale skoro ponoc czujnik rezerwy jest na goracym termistorze :-) A w rozwiazaniu tradycyjnym mamy w zbiorniku potencjometr i zestyk - i to wszystko moze iskrzyc :-)

National [a moze LT] robil dwie kostki do tego z drutem. Jedna byla miernikiem, druga tylko czujnikiem obecnosci. Proponowane zastosowanie

- pomiar poziomu oleju w silniku.

P.S. W nubirze jest jakis czujnik poziomu oleju ktory dziala w czasie pracy silnika, co chyba jest sporym osiagnieciem .

J.

Reply to
J.F.

Ale jak mierzyc poziom z wykorzystaniem goracego druta, jak olej sam z siebie jest goracy?? Paliwo to jeszcze rozumiem, ale olej?

Reply to
jerry1111

Ten miernik dzialal przed uruchomieniem silnika :-)

A jak mierzyc ? Tak samo - nie interesuje nas rezystancja, tylko jak szybko przyrasta po puszczeniu pradu.

J.

Reply to
J.F.

Jasne. Tyle, ze silniki maja to do siebie, ze z reguly biora olej _w_trakcie_ pracy a nie jak odpoczywaja na parkingu. Scenariusz: Wsiadam, robie 1000km i czujnik nie pokazuje, ze mam 0 oleju? Bo jakos nie potrafie sobie wyobrazic sensu bytu _takiego_ czujnika...

Reply to
jerry1111

Proste - po 500 km i tak sie musiales zatrzymac zatankowac :-)

Jesli jeszcze jest to silnik typowy a nie zgodny z norma [np 0.7l/1000km], to tego oleju ubywa powoli i sprawdzanie przed startem jest wystarczajace.

J.

Reply to
J.F.
Reply to
Marek Dzwonnik

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.