Skanowanie I2C

Witam! Jak przeskanowac szyne I2C w poszukiwaniu podlaczonych do niej urzadzen? Cos w stylu SearchROM dla 1-wire. Mam sobie plytke na ktorej moga opcjonalnie byc wlutowane rozne kostki I2C i fajnie by bylo gdyby soft potrafil to automatycznie rozpoznac. Druga sprawa dotyczy pamieci FLASH na I2C. Da sie jakos odczytac ich pojemnosc? Zwykle pamieci maja jakies rejestry kontrolne, sygnatury, po ktorych mozna dojsc oc i jak, a jak to wyglada dla pamieci serial I2C? Dzieki za pomoc, bo mimo przejrzenia paru pdfow nie mam jasnosci w sytuacji.

Reply to
T.M.F.
Loading thread data ...

T.M.F. snipped-for-privacy@nospam.mp.pl> napisał(a):

Po prostu wysyłasz po kolei każdy z możliwych adresów i sprawdzasz, czy układ odpowiedział bitem ACK.

Reply to
Grzegorz

Może jest prostszy sposób - ja bym zapisał na początku jakąś np. 32-bitową wartość i czytał dane z adresów będących kolejnymi potęgami dwójki. Jakbym odczytał tą zapisaną wartość to dla pewności zapisałbym na początku inną, odczytał z tego adresu i gdyby znowu się zgadzała, to miałbym pojemność.

Reply to
Adam Wysocki

No to ostatecznosc. Bo w koncu jesli znajde urzadzenie na I2C to bez sygnatury i tak nie dowiem sie co to jest. Troche tu obsysa ta magistrala. Mialem nadzieje, ze to tylko brak mojej wiedzy :)

Reply to
T.M.F.

T.M.F. pisze:

Możesz się tego dowiedzieć na podstawie adresu i reakcji na konkretną komendę. Zazwyczaj kostki mają 1 stały lub jeden z kilku wybieranych sprzętowo adresów.

Dariusz Żołna

Reply to
Dariusz Żołna

No tak, to jest jakis trop. Zwykle I2C maja 3 linie wyboru adresu. Tego, ze np. pamieci maja jakies przypisane pule adresow nie zauwazylem, ale sprawdze. Tylko, ze program do detekcji powoli mi sie zrobi dluzszy niz ta czesc, ktora realizuje konkretne zadanie. Bez sensu. Szkoda, ze te kostki nie maja sygnatur tak jak normalne FLASHe.

Reply to
T.M.F.

Uważaj, bo na przykład adres A2, z puli pamięci 24Cxx został też wykorzystany np. w Philipsowskim RTC PCF8563. Więc z adresu może kompletnie nic nie wynikać...

Pozdrowienia, MKi

Reply to
MKi

No wlasnie. Co przy ilosci roznych urzadzen I2C, typu pamieci, FRAM, zegary itd czyni przedsiewziecie autodetekcji bezsensownym. Czyli raczej doloze na PC panel konfiguracyjny, gdzie program tylko wypisze znalezione urzadzenia, a uzytkownik okresli co to jest z listy urzadzen supportowanych. Ew. jakis maly test czy wybrana pozycja, np. pamiec FLASH jest istotnie pamiecia. To ile jej jest juz nie jest tak oczywiste do sprawdzenia po przeczytaniu paru datasheetow pamieci o wiekszej pojemnosci. Straszna kicha w porownaniu do 1-wire.

Reply to
T.M.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.