Silniki z CD - kilka pytan

Dobra, badworm mnie wyciagnal z letargu, ze niby na p.m.e zle sie dzieje i nikt nie wie, jak dzialaja silniki synchroniczne... Bedzie pod Twoim postem JF, ale nie wszystko do ciebie ;P

Primo: Silnikiem synchronicznym da sie krecic bez sensorow, w ciemno, jeden z moich automatow pracuje z dwoma serwosilnikami bez jakiegokolwiek sprzezenia zwrotnego zaslianymi z jednego falownika chodzacego w U=f(f)

Secundo: Sa silniki synchroniczne przeznaczone do zasilania bezposrednio z sieci. Maja na wirniku klatke jak asynchroniczny i rozpedzaja sie do prawie-synchronicznej przy pomocy tej klatki, po czym wirnik sie wzbudza i silnik lapie synchronizm.

Tertio: W silnikach od HDD nie ma zadnych czujnikow polozenia, steruje sie nimi na podstawie liczonego w tle modelu elektromechanicznego (w koncu obciazenie jest pasywne i liniowe), do korekcji sterowania uzywa sie bledu czestotliwosci sygnalu z glowic odczytu.

Quarto: sterowanie blokowe rodem z silnikow modelarskich pozwala na mierzenie napiecia w trzeciej fazie, ale jednoczesnie oznacza, ze silnik wibruje. Nie stosuje sie tego w napedach PC. no.

Reply to
Marek Lewandowski
Loading thread data ...

Marek Lewandowski napisał(a):

Pozwolę sobie wtrącić jeszcze trzy grosze na sam koniec odnośnie silników synchronicznych z klatkami bo ktoś kiedyś może zajrzeć do jakieś książki do maszyn elektrycznych i na zasadzie odwracalności próbować zrozumieć pewne rzeczy na bazie generatorów synchronicznych: one też posiadają klatkę ale pełni ona zupełnie inną rolę związaną ze stanem zwarcia udarowego(jeśli dobrze pamiętam to zwiększają wartość udaru ale powodują szybsze przejście do stanu zwarcia ustalonego).

Reply to
badworm

Użytkownik Marek Lewandowski napisał:

[..]

wziales pod uwage przypadek gdy stator ma np 12 biegunow? przy 3 wibracje to i owszem ale dla 6 i powyzej zasilane sa przeciwlegle cewki jednoczesnie i o wibracjach spowodowanych nierownomiernym rozlozeniem sil po obwodzie nie ma mowy, pozostaja drgania zwiazane z "gwaltownoscia" zasilania :)

Reply to
AlexY

AlexY <alexy@irc.-cut_this-.pl> napisał(a):

chodzi o wibracje wnoszone do obciążenia poprzez nierównomierny w czasie moment napędowy. Gęstości zapisu na HDD są skur***syńsko duże. Na grubość kartki papieru wchodi ponad tysiąc ścieżek...

Reply to
Marek Lewandowski
Reply to
Tomasz Bednarz

nie wyda - takich małych mocy "u nas" się nie obrabia... A rzeźbić od zera, żeby dać, to mi się sorry, nie chce ;P

Reply to
Marek Lewandowski

Piotr Pitucha napisał(a):

(...)

Kombinuje żeby jakoś rozpędzić silnik od HDD, i nijak nie mogę wymyślić które uzwojenie może być nie zasilane. O ile dobrze wykombinowałem to "-" idzie na dwa uzwojenie "+" na trzecie.

Reply to
Maksymilian Dutka

Maksymilian Dutka napisał(a):

Tutaj masz opisane sekwencje sterujące z wiszącym w powietrzu jednym uzwojeniem:

formatting link

Reply to
badworm

badworm napisał(a):

Dziękuje, jeszcze jedno pytanie: jak najprościej zrobić półmostek na którego wyjściu będzie też możliwy do osiągnięcia stan Z ?

Reply to
Maksymilian Dutka

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.