Silniki z CD - kilka pytan

Troche poczytalem o przerabianiu silnikow z cd przez modelarzy

  1. po co oni to przerabiaja?
  2. jak takim silnikiem sterowac? czy sterowanie przed i po przerobce wyglada identycznie?
  3. gdzies pojawil sie watek jakich czujnikow ktore niby maja dac informacje w jakim polozeniu jest silnik zeby sterowanie bylo efektywne - o co chodzi z tymi czujnikami - moze mi to ktos wytlumaczyc?
Reply to
bercik
Loading thread data ...

Dnia 2005-02-21 19:54, Użytkownik bercik napisał:

Po to by niewielkim nakładem sił i środków otrzymać silnik o małych wymiarach i dużej mocy. Silniki takie po przeróbce osiągająw porywach moc do prawie 100W a koszt przeróbki jednego(nie licząc kosztu samego silnika z CD-ROM-a bo można go mieć za darmo) to góra kilkadziesiąt zł co przy cenie sporo ponad 100PLN za silnik fabryczny o zbliżonych paramteracj daje sporą oszczędność.

Sterowanie przed i po przeróbce jest identyczne bo zasada działania silnika nie ulega zmianie. Sterowanie w ogólności polega na doprowadzeniu do końców uzwojeń trzech napięć sinusoidalnych przsuniętych w fazie o 120st.(taki silnik działa na takiej samej zasadzie jak silnik synchroniczny) W najprostszym przypadku chcąc tylko zakręcić takim silnikiem można zbudować prosty "falownik" na kilku układach serii CMOS4000, który będzie generował odpowiednie przebiegi prostokątne. Bardziej zaawansowane sterowanie wiążę się zazwyczaj z użyciem mikroprocesora generującego odpowiednie trzy przebiegi wykorzystując modulację PWM.

W przypadku silników modelarskich napędzających np. śmigło modelu samolotu informacja o jego położeniu kątowym nie jest potrzebna więc czujniki nie są potrzebne. Natomiast w dyskach twardych, stacjach dyskietek i napędach optycznych taka informacja jest wymagana by wiedzieć z jakiego obszaru aktualnie są odczytywane(zapisywane) dane. Rolę czujników spełniają najczęściej hallotrony reagujące na pole magnetyczne samego wirnika bądź umieszczonego na nim malutkiego magnesu trwałego.

Reply to
badworm

zeby wycisnac kilkadziesiat W zamaist kilku W mocy

zasada jest ta sama, jednak trzeba uzyc mocniejszego drivera.. trzeba wytworzyc 3 przesuniete o 120 stoponi przebiegi sinusoidalne lub prostokatne

zazwyczaj montouje sie w tym celu 3 hallotrony, ktore poprzez wzmacniacz steruja uzwojeniami.

Reply to
greg
[...]

to standardowo taki silnik ma kilka W mocy? to jak oni zwiekszaja te moc? przewijajac silnik?! po co wywalaja magnes z tego silnika?

jak sie sprawuje taki silnik przy przebiegu prostokatnym? i gdzie tu wsadzic PWM? nie bardzo rozumiem no chyba ze tym PWMem steruje sie moca silnika bo predkasc wynika chyba z czestotliwosci tych 3 sterujacych przebiegow prostokatnych?

moze ktos ma przykladowe przebiegi prostokatne do sterowania takimi silnikami? jak w przyoadku prostokata roumiec przesuniecie o 120 stopni?

No to jak to jest .... do samego krecenia ze znana predkoscia czujnik jest potrzebny czy nie? Bo widze ze zdania sa podzielone?

Reply to
slimak

slimak napisał(a):

Czujnik jest potrzebny do tego aby krecic silnikiem z odpowiednia predkoscia. Na moje oko to duzo zalezy od bezwladnosci wirnika. to znaczy ten sam prad o tej samej czestotliwosci bedzie poruszal wirnikiem odrobinke inaczej jesli wirnik bedzie mial wieksza/mniejsza bezwladnosc. Wiec majac dane z takiego czujnika mozemy tweakowac jego obroty.

Zupelna bzdura jest stwierdzenie ze potrzebne sa one do ustalania pozycji dysku czy plyty cd. Tak bylo dawno temu we flopach (tam byl maly otworek w plastikowym dysku, ci co widzieli dyskietke 5 i cwierc to wiedza o co chodzi). A i tam potrzebne to bylo jak slepemu okulary.

Reply to
lukasz sczygiel
[...]

oki .... to zapytam tak:

  1. majac sterownik np silnika krokowego mozemy nim sterowac podajac impulsy - po kazdym silnik zrobi krok (mozemy jeszcze okreslic poziomamu kierunek, prace polkrokowa/pelnokrokowa) a jak to jest w przypadku tych silnikow z CD (jak one sie tam nazywaja 3 fazowe?) ? jak tam (czym) sterujemy majac jakis sterownik (zakladajac ze on martwi sie juz o odczyt czujnikow)?
  2. jak wyglada sterowanie ("niskopoziomowe") takiego silnika tzn. gdybym ja chaial zrobic sterownik np na jakims procu? - mam silnik wymointowany z cd bez sterownika no i chce nim sam sterowac?

moze gdzies sa jakies przyklady do jednego i drugiego? albo przynajmiej schemat regulatora do silnika przerobionego?

- jakos nie moge ich znalezc

no ja wiem - jest dziura w krazku i w kopercie :-)

Reply to
slimak
Reply to
Piotr "Pitlab" Laskowski

Dnia 2005-02-22 07:27, Użytkownik Piotr Pitucha napisał:

Czy w takim przypadku gdyby wziąć zwykły silnik 3-fazowy dużej mocy i go podłączyć do sieci to nie miałby szans ruszyć bo napięcia na poszczególnych fazach nie byłyby odpowiednie? Coś mi tu nie pasuje ale postaram się to zweryfikować to w piątek.

Reply to
badworm

Dnia 2005-02-22 02:39, Użytkownik slimak napisał:

Przykładowe przebiegi sterujące będą wyglądać tak: _ _ _ _ _ _ _ _ _ ZEGAR _| |_| |_| |_| |_| |_| |_| |_| |_| |_ ___________ ___________ FAZA C _| |___________| ___________ ___ FAZA B _________| |___________| _____ ___________ FAZA A |___________| |_______

Przykłądowy schemat generatora takich przebiegów znajdziesz tutaj:

formatting link
Jest to tylko ogólny projekt generatora takich przebiegów, który wymaga uzupełnienia o generator sygnału zegarowego i wyjściowy stopień mocy.

Jeśli przyjąc założenie, że zasilamy silnik 3 fazowym napięciem sinusoidalnym o dokłądnie znanej częstotliwości to IMHO do samego kręcenia ze znaną prędkością nie jest potrzebny czujnik - prędkość obrotowa jest funkcją ilości biegunów silnika i częstotliwości napięcia zasilającego. Ale to również zweryfikuję w piątek i dam odpowiedź na grupie.

Reply to
badworm

Dnia 2005-02-22 12:36, Użytkownik Piotr Pitucha napisał:

Wiem, przeżyłem dwa semestry maszyn elektrycznych na PG ;-) Ale silniki synchroniczne stosuje się w przemyśle chociaż jest ich znacznie mniej.

A co z sytuacją rozruchu o której wcześniej pisałeś? Cy silnik synchroniczny zasilany z sieci 3-fazowej(wzbudzenie zasilane z osobnego źródła prądu stałego) ma prawo nie ruszyć tylko dlatego, że chwilowe wartości napięć w fazach są nieodpowiednie do danego położenia wirnika?

Reply to
badworm

Sa szanse. trzeba zaczac od malej czestotliwosci i stopniowo podnosic, modlac sie zeby nie wypadl z synchronizmu. W koncu krokowe tak kreca.

zaraz .. kiedys tak chyba krecilem silnikiem z HDD, podlaczony do lpt, "w ciemno". OIDP - krecil sie.

J.

Reply to
J.F.

Mi sie glupio wydaje ze on nie ruszy na pewno a nie "ma prawo". Za duza bezwladnosc wirnika zeby utrzymal sie w synchronizmie.

No chyba ze to uzwojenie wzbudzenia wraz z zasilaniem zadziala jak zwarty zwoj i rozpedzi wirnik asynchronicznie..

Chociaz .. hm, mam jednofazowe silniczki synchroniczne [z magnesem trwalym], ktore nie tylko ruszaja, ale w dodatku w prawidlowa strone, a rozkrecone odwrotnie wkrotce przeskakuja na wlasciwy kierunek.

J.

Reply to
J.F.

Piotr Pitucha napisał(a):

Podpytałem znajomego modelarza i niestety muszę przyznać rację tym, którzy pisali o konieczności stosowania czujników położenia wirnika(w tym również Tobie). Ale w przypadku silników modelarskich najczęściej nie są to hallotrony lecz jak ktoś pisał napięcie indukowane w jednej z faz(na stronach poświęconych przeróbkom silników z napędów komputerowych wyraźnie widać, że takie silniki po przeróbce żadnych czujników nie posiadają).

Reply to
badworm

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.