Silniki elektryczne zabezpieczone ponadprądowym

Dziecko ma autko do którego może wsiąść i jechać do ok. ~10km/h. Auto zasilane jest akumulatorem żelowym 12V. Oryginalnie była tam bateria 7Ah ale po 5 latach już dogorywała, to wymieniłem na nową 10Ah - bo taka dała się wcisnąć.

Po tej zmianie pojawił się jeden mankament. Podczas podjeżdżania pod górkę albo w gęstej trawie, autko się zatrzymywało i przez kilka sekund nie działało zasilanie. Na starej baterii szło mozolnie do przodu, ale szło. Między akumulatorem a resztą układu wpięte jest małe pudełko do którego wchodzą oba przewody + i - z obu stron. Na pudełku napisane jest tylko 5A - domniemam że to jakiś bezpiecznik. Wypiąłem to pudełko z układu i teraz auto śmiga po górę z obciążeniem czy bez.

Pytanie, po co to zabezpieczenie? Układ zasila płytkę z kontrolerem RC oraz dwa silniczki elektryczne 12V. I dlaczego zwiększenie pojemności baterii, pociągnęło za sobą inne konsekwencje niż tylko wydłużenie czasu jazdy?

Reply to
Mateusz Bogusz
Loading thread data ...

To pudełko to pewnie zaiste jakiś "automatic fuse" - otwiera obwód po przekroczeniu pewnej wartości, a jak się schłodzi to zwiera ponownie.

Przypuszczam że stary akumulator pod obciążeniem nie był w stanie wydolić tych 5A, być może z racji innej rezystancji wewnętrznej. Obecny jest silniejszy, ale elektronika zaprojektowana na mniej, więc zabezpieczenie odcina zasilanie... Jeżdżenie z wypiętym fusem może się źle skończyć zarówno dla akumulatora, jak i dla płytki elektronicznej - być może chińczyk zaprojektował np. szerokość ścieżek właśnie pod te 5A?

Rozwiązanie: wstaw akumulator taki, jak fabryka kazała :) Alternatywnie: przeczekaj. Z czasem nowy aku będzie słabnąć, problem rozwiąże się sam.

Niewykluczone zresztą, że i z poprzednim akumulatorem efekt byłby ten sam za nowości, tylko dziecko było wówczas lżejsze i problem się nie wyzwalał.

Mateusz

Reply to
Mateusz Viste

To tzw. termik - typowe zabezpieczenie silników. Ale ja bym sprawdził. czy faktycznie wytrzymuje te 5A, bo ostatnio właśnie miałem taki przypadek, że termik przy pompie głębinowej wybijał raz na parę dni. Okazało się, że pompa jest w porządku, a termik zrobił się zbyt czuły (sprawdziłem na lab-ie). Wymiana na identyczny, nowy pomogła.

Reply to
Mirek

Dzięki Wam za odpowiedź.

Reply to
Mateusz Bogusz

Ścieżki ścieżkami, gorzej jak mosfet sterujący silnikiem się zewrze albo styki w przekaźniku zapieką i samochodu nie da się zatrzymać.

Reply to
Queequeg

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.